Jak stres wpływa na jakość i ilość snu oraz jak radzić sobie z bezsennością
Vladislav Muslakov z Unsplash

Stres jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka. Niemożliwe jest jego całkowite wyeliminowanie. W związku z tym, ważne jest nauczenie się funkcjonowania ze stresem tak, aby nie paraliżował on żadnych aspektów codziennego życia. Jak duża ilość bodźców stresowych wpływa na sen? Czy może być przyczyną bezsenności?

 

Stres a sen – najważniejsze zależności

 

Sen nieodłącznie wiąże się z dużym napięciem emocjonalnym. Rozmyślanie o problemach i zmartwieniach często powoduje problemy z zasypianiem. Sytuacji nie ułatwia stale aktywny współczulny układ nerwowy. Mechanizm „walki i ucieczki” podwyższa ciśnienie i przyspiesza pracę serca. Wszystko to sprawia, że zrelaksowanie się i rozluźnienie jest niezwykle problematyczne. Czasem zdarzają się nawet bolesne skurcze w ciągu nocy! Właśnie na tle nerwowym. 

 

Odpowiednia ilość snu zależy też od prawidłowego funkcjonowania zegara biologicznego. Organizm, którego poczucie dnia i nocy jest ustabilizowane, jest w stanie efektywnie się wysypiać. Niestety, nadmierne napięcie i częste reakcje stresowe są częstą przyczyną problemów na tej płaszczyźnie. Poza tym, problemy ze stresem i snem często tworzą błędne koło. Nadmiar stresu wywołuje niedobór snu, a z kolei zbyt mała ilość wypoczynku sprzyja napięciu.

 

Czym jest bezsenność?

 

Bezsenność to zaburzenie snu, które uniemożliwia efektywny wypoczynek i sprawia, że organizm ma problemy z regeneracją. Jakie są najczęstsze objawy bezsenności?

  • Problemy z zasypianiem – zapadnięcie sen często jest niemożliwe do późnych, nocnych godzin.  
  • Przebudzanie się w nocy – ciągły sen jest rzadkością dla osób zmagających się z bezsennością. Z reguły nieustannie się budzą. 
  • Wczesne wstawanie – mimo odczuwanego zmęczenia, przebudzenie następuje bardzo wcześnie i niemożliwe jest ponowne zaśnięcie. 
  • Niespokojny sen – podczas snu często zdarzają się koszmary i jest odczuwany intensywny lęk. Dodatkowo, nawet podczas snu na idealnie dopasowanym materacu, mogą pojawiać się bóle mięśniowe. 


Leczenie bezsenności

 

Diagnoza bezsenności najczęściej ma miejsce w gabinecie psychiatry lub psychoterapeuty. Zdarza się jednak, że pacjenci w pierwszej kolejności trafiają do lekarza rodzinnego. Najczęściej na proces leczenie składają się dwa aspekty – psychoterapia i farmakologia. Pierwsza linia leczenie bezsenności to terapia poznawczo-behawioralna. Dzięki niej możliwe jest identyfikowanie nawyków i myśli, które są przyczyną problemów ze snem. 

 

Zazwyczaj, zalecane jest też zadbanie o wyposażenie sypialni. Podstawą jest dobrze dopasowany materac i poduszka. Wygoda w łóżku to podstawa! Dopiero później można zacząć modyfikować wieczorną rutynę i wprowadzać nowe nawyki. 

 

Problemy ze snem są niezwykle uciążliwe. Między zaburzeniami w tym zakresie, a nadmiarem stresu w codziennym życiu, istnieją ścisłe zależności. Ważne jest więc dbanie zarówno o wyciszenie emocjonalne, jak i o higienę snu. Wszystko to bowiem przyczynia się do dobrego samopoczucia. 


Artykuł sponsorowany