Istnieje przekonanie, że śniadanie stanowi najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Podtrzymują je nie tylko zwykli ludzie, ale też dietetycy. Ostatnio coraz częściej mówi się jednak o tym, aby nawyki żywieniowe dostosować do indywidualnych potrzeb organizmu. Nie oznacza to, że należy spożywać fast foody i słodycze, gdy tylko pojawi się na nie ochota. Czy śniadanie to obowiązkowy posiłek dnia? Dla niektórych stanowi podstawę, u innych wywołuje poranne mdłości. Czym kierować się przy układaniu planu żywieniowego?
Jak jedzenie śniadania zmniejsza ryzyko nadwagi?
Badania naukowe wskazują na to, że jedzenie śniadań odgrywa kluczową rolę w profilaktyce nadwagi i otyłości. Niektóre osoby, gdy zrezygnują z porannego posiłku, bo spieszą się do pracy, odczuwają senność i widzą u siebie wyraźny spadek koncentracji. Skutkuje to podjadaniem w ciągu dnia, gdyż w ten sposób organizm pozyskuje energię. Niestety, najłatwiej dostępne są niezdrowe produkty spożywcze. Prowadzą one do nadmiernej podaży kalorii, co skutkuje nadwagą lub otyłością.
Czy śniadanie to najważniejszy posiłek dnia?
Czy śniadanie to obowiązkowy posiłek dnia? Wiele zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu. Niektórzy ludzie borykają się z podwyższonym stężeniem glukozy we krwi. Jeśli mają problem ze stabilizacją poziomu cukru, powinni jeść regularnie śniadania. Naukowcy wykazali, że rano gospodarka węglowodanowa działa najbardziej efektywnie. Organizm wydziela sporo insuliny, która obniża stężenie cukru we krwi.
Kto powinien jeść śniadanie?
Śniadanie jako podstawa żywienia, zdaniem niektórych dietetyków, stanowi mit. Każdy człowiek ma inny metabolizm. Niektórzy bardzo mocno reagują na spadek glukozy we krwi. Zaczyna ich boleć głowa, robią się nerwowi, mają trudności z regulacją emocji. Nie powinni oni rezygnować z porannego posiłku. Inni świetnie bez niego funkcjonują. Pierwszy posiłek spożywają około południa, gdy poczują głód. Wcześniej go nie jedzą, gdyż staje im w przełyku.
Czy można nie jeść śniadania? Pierwszy posiłek koło południa
Duży wpływ na plan żywieniowy wywiera prowadzony styl życia. Ktoś, kto do późna pracuje, przesuwa czas spożywania posiłków. Niekiedy je kolację po 22. Potrzebuje wówczas dłuższej przerwy. Najlepiej, gdy trwa ona od 10 do 12 godzin. Wówczas organizm nie zajmuje się trawieniem, a swoje zasoby może przekierować na inne ważne procesy. Zachodzi wtedy m.in. regeneracja i detoksykacja. Kilkunastogodzinna przerwa między posiłkami prowadzi do stabilizacji poziomu glukozy. Zmniejsza też apetyt na niezdrowe przekąski, które skutkują nadwagą.
Dlaczego tak ważny jest indywidualny plan żywieniowy?
Dietetycy coraz częściej zachęcają swoich klientów, aby ci spisywali swoje nawyki żywieniowe i reakcje organizmu. Np. godzinę spożycia posiłku, jego zawartość i ogólne samopoczucie. Poczynione obserwacje pozwolą wyciągnąć cenne wnioski i ułożyć indywidualny plan żywieniowy. Może okazać się, że ktoś potrzebuje śniadania, ponieważ bez niego odczuwa ogromny spadek koncentracji. Boryka się też z ospałością. Ponadto jego brak wzmaga stres. W tym miejscu warto nadmienić, że poranek to czas, kiedy kortyzol uzyskuje najwyższe stężenie w organizmie. Jego poziom udaje się zredukować, spożywając posiłek. Wyjaśnia to, dlaczego niektórzy wychodząc z domu bez śniadania, robią się nerwowi i trudni dla otoczenia.
Co jeść na śniadanie? Owsianka kontra jajecznica
Każdemu służy też inny rodzaj śniadania. Jedni chętnie sięgają po złożone węglowodany, np. owsiankę. Drudzy czują się po niej głodni już po upływie godziny. Służą im posiłki białkowo-tłuszczowe, które innych mogą przyprawiać o mdłości. Latem lepiej sprawdzą się lekkie śniadania – np. truskawki z jogurtem, natomiast zimą cięższe, vide ciepła owsianka z bananem.