Dieta ketogeniczna dla początkujących
BeKeto.pl

Wraz z nadejściem wiosny zaczynamy przywiązywać coraz większą wagę do tego, jak wyglądamy. Zależy nam bowiem, aby na plaży zaprezentować atrakcyjną sylwetkę. Ta po zimie często wzbudza nasze zastrzeżenia. Na szczęście można pozbyć się zbędnych kilogramów bez uczucia głodu, jednocześnie zapewniając sobie lepsze samopoczucie. Dieta ketogeniczna dla początkujących bywa trudnym zagadnieniem, jednak jej założenia wcale nie należą do skomplikowanych. Przedstawiamy je w niniejszym artykule.

Spis treści:

  1. Wprowadzenie organizmu w stan ketozy, czyli dieta ketogeniczna w praktyce
  2. Założenia diety ketogenicznej – umiarkowana podaż białka
  3. Co jeść na diecie ketogenicznej? Postaw na zdrowe tłuszcze
  4. Pozostałe produkty dozwolone na diecie keto
  5. Dieta wysokotłuszczowa – dlaczego należy uważać z tłuszczami zwierzęcymi?
  6. Podstawy diety ketogenicznej. Węglowodany na diecie ketogennej
  7. Dieta keto – kiedy warto skonsultować ją ze specjalistą?
  8. Jakie zalety ma dieta ketogeniczna?
  9. Dlaczego suplementacja na diecie ketogenicznej i low-carb jest ważna?
  10. Skutki uboczne dla stosujących dietę ketogeniczną

Wprowadzenie organizmu w stan ketozy, czyli dieta ketogeniczna w praktyce

Dieta ketogeniczna to dieta, która zarazem jest wysokotłuszczowa i niskowęglowodanowa. Ma ona za zadanie doprowadzić organizm do stanu ketozy. W tym miejscu warto podkreślić, iż glukoza stanowi podstawowe paliwo dla naszego organizmu. To z niej pochodzi większość energii wykorzystywanej do utrzymania procesów życiowych. Glukoza jako główne źródło energii jest włączana w cykl Krebsa, co skutkuje uwolnieniem energii w postaci ATP (adenozynotrifosforanu). Dieta ketogeniczna to dieta niskowęglowodanowa, cukry stanowią w niej maksymalnie 10%. Tłuszcze można spożywać bez ograniczeń, dlatego nie towarzyszy nam uczucie głodu. To właśnie one, przy niedoborze glukozy, zostają poddane procesom enzymatycznym, co skutkuje powstaniem ciał ketonowych i energii. W związku z tym, iż uzyskanie energii równoważnej tej pochodzącej z glukozy wymaga spalenia większej ilości tłuszczu, zmagazynowana tkanka tłuszczowa ulega redukcji. Rezultat stanowi spadek masy ciała. Dzięki diecie keto pozbywamy się zbędnych kilogramów, zapewniając jednocześnie stały dopływ energii pochodzącej z tłuszczów. To doskonała opcja dla tych, którzy liczą na szybką redukcję masy ciała.

Założenia diety ketogenicznej – umiarkowana podaż białka

Dieta ketogeniczna dopuszcza umiarkowaną podaż białka. Ta może ulec zwiększeniu w przypadku osób, które ćwiczą na siłowni w celu zbudowania masy mięśniowej. Niemniej spożywanie nadmiernych ilości białek nie jest wskazane dla naszych nerek i procesu odchudzania. Zbyt duża ilość protein skutkuje tym, iż te zostają poddane procesom metabolicznym, które prowadzą do powstania cząsteczek glukozy. Organizm w stanie ketozy pobiera energię z tłuszczu. Aby wspomóc ten proces, warto przyjrzeć się, na czym polega suplementacja na diecie ketogenicznej i low-carb. Korzystne efekty daje włączenie oleju MCT zawierającego specyficzne, średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, ketonów egzogennych i elektrolitów ketolytes. Wspomniane keto suplementy zamówisz w sklepie internetowym BeKeto.pl.

jajecznica z bekonem

BeKeto.pl

Co jeść na diecie ketogenicznej? Postaw na zdrowe tłuszcze

Zastanawiasz się, co jeść na diecie ketogenicznej? Okazuje się, że jakość tłuszczów ma znaczenie. Aby cieszyć się dobrym zdrowiem, warto sięgać po zdrowe tłuszcze. Te znajdziemy w produktach roślinnych i niektórych odzwierzęcych. W zdrowe tłuszcze omega-3 i omega-6 obfitują: tłuste ryby morskie, nasiona, orzechy i oleje roślinne tłoczone na zimno. Waszej uwadze w sposób szczególny chcemy polecić awokado oraz dania zawierające ten owoc. Charakteryzuje się on niezwykle korzystnym stosunkiem kwasów omega-3 do omega-6. W rezultacie spożywanie zdrowych tłuszczów zawartych w awokado zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej oraz łagodzi stan zapalny, który towarzyszy wielu chorobom, w tym łuszczycy, trądzikowi, AZS, nieswoistemu zapaleniu jelit, reumatoidalnemu zapaleniu stawów czy chorobie Leśniowskiego-Crohna. Korzystny profil tłuszczowy, czyli odpowiedni stosunek kwasów omega-3 do omega-6, łagodzi też objawy PMS oraz bóle miesiączkowe.

Pozostałe produkty dozwolone na diecie keto

Jeśli chodzi o inne produkty dozwolone na diecie ketogenicznej, to należy wymienić tutaj artykuły o wysokiej zawartości tłuszczu:

  • owoce morza:
  • sery;
  • jaja;
  • warzywa o niskim indeksie glikemicznym, tj. pomidory, ogórki, szpinak, brokuły;
  • niewielkie ilości owoców jagodowych takich jak maliny, borówki, jeżyny czy jagody;
  • oleje roślinne – oliwa z oliwek, olej lniany, olej kokosowy;
  • śmietanę;
  • podroby;
  • masło;
  • smalec.

gofry z serem

BeKeto.pl

Dieta wysokotłuszczowa – dlaczego należy uważać z tłuszczami zwierzęcymi?

W przypadku produktów pochodzenia zwierzęcego zaleca się jednak zachowanie ostrożności. Masło, śmietana czy smalec zawierają głównie nasycone kwasy tłuszczowe. Te w nadmiarze przyczyniają się do wzrostu stężenia złego cholesterolu we krwi. LDL charakteryzuje się niską gęstością cząsteczek, przez co może odkładać się w naczyniach krwionośnych w postaci płytki miażdżycowej. Aby uniknąć poważnych schorzeń sercowo-naczyniowych, spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych powinno być stosunkowo niewielkie. Dieta ketogeniczna powinna bazować głównie na tłustych rybach morskich, owocach morza, olejach roślinnych, nasionach i orzechach, czyli zdrowych tłuszczach o charakterze nienasyconym. Natomiast nadmiar jaj w menu może prowadzić do przekroczenia zalecanego dziennego spożycia białka. Proteiny w zbyt dużych ilościach obciążają nerki i niweczą proces odchudzania, ponieważ przechodzą w glukozę.  W związku z tym należy postawić na umiarkowane spożycie białka.

Podstawy diety ketogenicznej. Węglowodany na diecie ketogennej

Spalanie tłuszczu a podaż węglowodanów – to zagadnienie niezwykle intrygujące. Na diecie ketonowej, czyli de facto diecie niskowęglowodanowej, nie można się obejść bez dodatku cukru. Trzeba jednak zachować umiar. Węglowodany w naszym codziennym jadłospisie nie powinny przekraczać 10% wszystkich składników.  Można zatem dodawać ich niewielkie ilości podczas spożywania posiłków. Np. niewielka kromka chleba pełnoziarnistego z masłem orzechowym nie wyrządzi nam krzywdy i nie zahamuje spalania tkanki tłuszczowej. Do spożywania węglowodanów należy podchodzić zdroworozsądkowo. Niedobór produktów pełnoziarnistych może doprowadzić bowiem do niedoboru witamin z grupy B. Dieta ketogenna zaleca po prostu niskie spożycie węglowodanów, a nie ich całkowite wykluczenie.

zapiekanka z kalafiorem

BeKeto.pl

Dieta keto – kiedy warto skonsultować ją ze specjalistą?

Dieta ketogeniczna początkowo może dawać objawy zniechęcające do jej stosowania. Organizm musi bowiem przystosować się do zmienionego planu żywieniowego. Zanim to nastąpi, możemy odczuwać rozdrażnienie, skarżyć się na ból brzucha czy zaparcia. Nie każdy może przejść na dietę ketogeniczną bez konsultacji z lekarzem czy dietetykiem. Istnieją bowiem choroby, w przypadku których dieta wysokotłuszczowa może okazać się niewskazana. W przypadku schorzeń wątroby, nerek i trzustki dietę keto należy wdrażać pod bacznym okiem doświadczonego specjalisty. Warto jednak nadmienić, że wśród przeciwwskazań do stosowania diety ketogenicznej wymienia się: leczenie cukrzycy, problemy hormonalne, nadciśnienie oraz ciążę. Niemniej ten plan żywieniowy ma także swoje plusy. Dieta keto od lat jest wykorzystywana w medycynie jako wsparcie leczenia choroby Alzheimera czy lekoopornej padaczki.

Jakie zalety ma dieta ketogeniczna?

Zastanawiasz się, co daje dieta ketogeniczna, oprócz wyżej wspomnianej utraty zbędnych kilogramów? Wykazano, iż obniża poziom cukru we krwi, gdyż opiera się na niewielkim spożyciu węglowodanów, co może okazać się korzystne w profilaktyce cukrzycy. Jeśli dieta keto opiera się głównie na zdrowych tłuszczach, to posiada korzystny profil tłuszczowy i w rezultacie zmniejsza ryzyko miażdżycy oraz chorób serca. Co ciekawe, z diety keto korzystają nie tylko osoby cierpiące na lekooporną padaczkę, chorobę Alzheimera, otyłość czy chorobę Parkinsona, ale też sportowcy, którzy mają do pokonania długie dystanse.

sernik limonkowy

BeKeto.pl

Dlaczego suplementacja na diecie ketogenicznej i low-carb jest ważna?

Jak wcześniej wspominaliśmy, suplementacja na diecie ketogenicznej i low-carb może okazać się cennym wsparciem dla organizmu. Dieta keto ma charakter diety eliminacyjnej, spożywamy niewielkie ilości węglowodanów, a te przecież występują w wielu produktach bogatych w witaminy i minerały. Kasze czy brązowy ryż to nie tylko cukry złożone, ale też witaminy z grupy B, które regulują szereg procesów zachodzących w organizmie. Aby nie doprowadzić do niedoboru substancji odżywczych, należy znaleźć ich inne źródła i w ten sposób zbilansować dietę. Nie zawsze jest to jednak w pełni wykonalne, dlatego warto sięgnąć po suplementy diety. Te zamówisz online na BeKeto.pl. Produkty oferowane przez tego producenta prosto z Londynu zostały opracowane przez ekspertów diety keto i niskowęglowodanowej. BeKeto stawia na składniki najwyższej jakości, które mają wspomóc cię w osiąganiu codziennych celów.

Skutki uboczne dla stosujących dietę ketogeniczną

Dieta ketogenna ma swoje wady. Wysokie spożycie tłuszczów sprawia, że u niektórych osób pojawia się keto wysypka, która wywołuje uciążliwe swędzenie. Problem stanowi także biegunka tłuszczowa. Ta pojawia się u osób, które przez wiele lat pozostawały na diecie niskotłuszczowej.  W rezultacie lipazy, czyli enzymy odpowiedzialne za rozkład tłuszczów, nie działają u nich tak sprawnie, co skutkuje problemami trawiennymi. Przy zmianie nawyków żywieniowych zazwyczaj organizm przestawia się na nowe tory, jednak czasem może pojawić się kwasica ketonowa, która zagraża życiu. Aby jej uniknąć, najlepiej przejść na dietę ketogenną przy stałej konsultacji z dietetykiem lub lekarzem. Należy bowiem wykluczyć istnienie cukrzycy, która w połączeniu z dietą wysokotłuszczową może w skrajnym przypadku doprowadzić nawet do zgonu.