Dbanie o uszy powinno być dla każdego z nas codziennością. Czy jednak czyszczenie ich patyczkami higienicznymi jest dobrym pomysłem? A do czego tak naprawdę służą krople do uszu, jaki jest ich skład i jak powinno się je prawidłowo używać? Zebraliśmy niezbędne informacje i tak powstał poniższy miniporadnik. Zapoznaj się z nim, a Twoje wątpliwości zostaną rozwiane!
Krople do czyszczenia uszu – co to jest za produkt i w jaki sposób działa?
Regularne czyszczenie uszu jest niezbędne, gdy chcemy zachować pełną higienę, ale też zdrowie i dobry słuch. Woskowina powstaje naturalnie, chroni błonę bębenkową i przewód słuchowy, zapobiega przed dostaniem się zanieczyszczeń, wirusów, bakterii i grzybów, a także nawilża cały ten obszar. Niekiedy jednak jest jej zbyt wiele. Wówczas może zalegać, prowadząc do uczucia dyskomfortu oraz innych dolegliwości.
Mogłoby się wydawać, że powszechnie używane patyczki higieniczne (notabene nazywane przez wielu patyczkami do uszu) są świetnym rozwiązaniem. Otóż niekoniecznie. Sprawdzają się one do czyszczenia małżowiny usznej (czyli zewnętrznych części), ale nie zawsze są poprawnie stosowane. Zdarza się, że patyczkami przepychamy nagromadzoną woskowiną w głąb ucha, ryzykując nie tylko jego zatkaniem, ale też uszkodzeniem bębenka. Możemy też wykonywać zbyt agresywne ruchy, podrażniając kanał słuchowy.
Stąd też zdrowszą alternatywę stanowią różnego typu preparaty, między innymi krople do czyszczenia uszu. Regularne ich stosowanie pomaga nie tylko w delikatny sposób usunąć zalegającą woskowinę, rozpuszczając ją, ale też pozwala uniknąć ewentualnych stanów zapalnych.
Co zawierają krople do uszu na woskowinę?
Krople do uszu mające zapobiegać tworzeniu się złogów woskowiny powinny zawierać przede wszystkim naturalne olejki. Mowa między innymi o oliwie z oliwek, olejku migdałowym czy olejku jojoba. Może to też być olejek z nasion czarnej porzeczki albo ogórecznika, olejek goździkowy czy z kwiatów pelargonii pachnącej, jałowca lub olejek kajeputowy. Dzięki takiej bazie krople do uszu zadziałają też łagodząco i nawilżająco.
Preparaty te mogą też mieć inny skład, w którym znajduje się witamina E, gliceryna, nagietek lekarski, woda oczyszczona, alkohol etylowy, dokuzynian sodowy, glikol propylenowy, bisabolol, octan tokoferolu czy nadtlenek karbamidu.
Jessica Flavia z Unsplash
W jaki sposób poprawnie używać kropli do czyszczenia uszu?
Krople do uszu na woskowinę aplikujemy nieco inaczej niż na przykład spray. Na początek dobrze jest ogrzać buteleczkę w dłoniach, tak by jej zawartość zbliżyła się do temperatury ciała (zimne krople dają nieprzyjemne uczucie, a nawet mogą wywołać zawroty głowy).
Następnie kładziemy się na boku (lub siadamy z przechyloną głową). Ważne jest, by ucho, do którego ma być podany płyn, było zwrócone ku górze. Do tego naturalny kształt kanału słuchowego jest zbudowany w sposób niesprzyjający podaniu kropli. Aby cokolwiek dostało się do środka, musimy odciągnąć małżowinę uszną do góry i do tyłu. W ten sposób przewód słuchowy się otworzy, umożliwiając spłynięcie kropli.
Dla lepszego działania warto pozostać przez co najmniej kilka minut z przechyloną głową. Dzięki temu zyskamy pewność, że składniki zawarte w kroplach równomiernie się rozprowadzą i zadziałają, a nie wypłyną na zewnątrz. Możemy wspomóc ten proces, masując chrząstkę ucha znajdującą się nad kanałem słuchowym.
Tu jeszcze ważna uwaga: nie powinniśmy dotykać końcówką do ucha. Dobrze więc poprosić kogoś o pomoc w zakropleniu.
Produkt dawkujemy zgodnie z zaleceniami producenta. Wiele zależy też od tego, czy używamy kropel profilaktycznie, w celu zapobiegania powstawania woskowiny, czy może po to, by usunąć już zalegający jej nadmiar. W pierwszym przypadku wystarczy stosowanie 1-2 razy w tygodniu, w drugim zaś kilka razy dziennie przez około 3-5 dni. Niekiedy może też zajść konieczność wypłukania ucha na koniec w domu (wodą lub roztworem chlorku sodu) albo u specjalisty.
Kto powinien używać kropli do czyszczenia uszu?
Krople do uszu na woskowinę polecane są osobom zmagającym się z nadmiernym wydzielaniem woskowiny, z tendencją do powstawania czopów woskowinowych, ale też na przykład u osób starszych, gdzie dochodzi do wysychania kanału słuchowego, u dzieci.
Przeciwwskazaniem są zaś bóle ucha, przewlekłe stany zapalne ucha środkowego i przewodu słuchowego, perforacja błony bębenkowej, mechaniczne uszkodzenie przewodu słuchowego, założony dren, a także uczulenie na którykolwiek składnik preparatu.
Podsumowując, krople do czyszczenia uszu dobrze działają, jednak przed użyciem koniecznie musimy zapoznać się z opisem produktu oraz instrukcją obsługi. Ważne jest też, by przestrzegać ograniczeń wiekowych. Nie każdy produkt mogą stosować dzieci. Co więcej, jeśli pojawiają się dolegliwości bólowe, pogarsza słuch i stan jest coraz poważniejszy, nie zwlekajmy z wizytą u lekarza. Istnieje też szereg kropli do uszu stosowanych podczas stanów zapalnych narządu słuchu, na przykład kropli z antybiotykiem. Powodzenia!