Zaplanowanie rozmieszczenia gości weselnych może się wydawać dużym wyzwaniem. Połączenie w jedno listy zaproszonych oraz planu sali czasem urasta do rangi rozegrania mistrzowskiej partii szachów! Ale spokojnie. Z naszymi poradami okaże się, że to wcale nie takie trudne!
Dlaczego warto opracować plan stołów weselnych?
Przy organizacji przyjęcia weselnego jednym z obowiązkowych elementów jest rozplanowanie miejsc przy stołach. Współczesny savoir-vivre wskazuje jednoznacznie: podczas imprezy o takiej randze nie można pozostawić tego przypadkowi. Plan rozmieszczenia gości to nie tylko kwestia elegancji, ale też praktycznego podejścia. Wprowadza niewymuszony porządek i ułatwia swobodny przebieg imprezy. Jednak jak dojść do tego stanu idealnego?
Krok pierwszy – wyodrębnienie grup
Na początek wstępnie pogrupujcie gości według szerokich kryteriów. Podstawowe kręgi to oczywiście pokrewieństwo oraz wiek. Następnie dodajcie kolejny poziom zawężający grono. Jaki on będzie jest już kwestią waszej wiedzy i znajomości bliskich. Wzajemne zainteresowania, sympatię, ale i antypatie… Rozmieszczając gości weźcie pod uwagę tak zwaną dynamikę grupy, czyli w jakim sąsiedztwie każdy będzie się czuł najlepiej.
Krok drugi – naniesienie grup na plan stołów weselnych
Kolej na przeniesienie wyodrębnionych kompanii na plan sali weselnej. Wbrew pozorom w przypadku trafnego rozmieszczenia gości układ stołów na wesele nie ma aż takiego znaczenia. Zarówno przy kilku długich stołach, jak i szeregu mniejszych stoliczków goście skupiają się w podobnych, kilkuosobowych grupach. Warto przyjrzeć się, kto siedzi naprzeciwko kogo i jakie są odległości między poszczególnymi gośćmi, zwłaszcza jeśli zależało nam, by dane osoby siedziały blisko siebie.
Rozpisany według układu przestrzennego plan stołów weselnych od ArtMA
Krok trzeci – wizytówki
Dla każdego miejsca należy następnie przygotować wizytówkę. Wybierzcie papeterię zgodną ze stylem waszego przyjęcia. Pamiętajcie, żeby wizytówka wskazywała jednoznacznie, kogo dotyczy. Jeśli to konieczne, używajcie pełnych imion i nazwisk! Jednowyrazowe podpisy nie sprawdzą się, jeśli po obu stronach jest kilku imienników nieznających się nawzajem… Dodatkowo w dobrym tonie jest zostawić przy każdej wizytówce drobny upominek na pamiątkę.
Krok czwarty – plan stołów weselnych na tablicy
Samo opracowanie planu stołów weselnych może nie wystarczyć. Zwłaszcza w przypadku dużych przyjęć istnieje ryzyko, że goście będą błądzić między stołami w niekończącym się poszukiwaniu swoich wizytówek… Praktycznym i bardzo eleganckim rozwiązaniem jest zastosowanie tablicy rozmieszczenia gości weselnych. To nic innego jak ilustracja waszej pracy wykonanej przy kroku drugim – w szykownej formie! Przy wejściu do sali można ustawić planszę z rozrysowanym układem stołów opisanym nazwiskami. Innym wariantem jest ponumerować stoły – oczywiście w widoczny sposób – a na tablicy umieścić listy gości pod stosownymi numerami.
Plan stołów weselnych ArtMA z numerami stołów
Jak powinien być efekt dobrego planu stołów weselnych?
Z perspektywy gości efekt finałowy powinien wyglądać w następujący sposób. Wchodząc na salę powinni dostrzec tablicę stołów weselnych. Dobrze zaprojektowana powinna być wystarczająco czytelna, by każdy mógł łatwo odnaleźć swoje nazwisko oraz stwierdzić, przy jakim stoliku siedzi. Następnie, kierowani wskazówką z tablicy, goście udają się prosto ku swoim stołom, a tam bez problemu lokalizują swoje miejsca dzięki wizytówkom. W ten sposób każdy z łatwością porusza się po sali, nie ma miejsca na przykre momenty zagubienia albo chaosu. Wszystko jest na swoim miejscu, a wy spokojnie możecie celebrować swój dzień!