Wypadanie włosów w czasie menopauzy
Grafika dostarczona przez partnera

Czy przy menopauzie wypadają włosy? Niestety, to bardzo częste zjawisko, a w dodatku całkiem naturalne, ponieważ wynika ze zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety między 45. a 55. rokiem życia. W tym czasie znacznie spada poziom estrogenu we krwi, a co za tym idzie, pogarsza się stan skóry, włosów i paznokci, rośnie waga, pojawiają się zmarszczki i zmiany skórne. Nic więc dziwnego, że kiedy do tych nieprzyjemnych oznak starzenia dołącza łysienie menopauzalne, wiele kobiet wpada w panikę. Na szczęście istnieją metody, które pozwalają skutecznie radzić sobie z tym problemem!

Czym jest spowodowane wypadanie włosów w czasie menopauzy?

Menopauza to czas wielu zmian zachodzących w organizmie kobiety – przede wszystkim hormonalnych. Gwałtownie spada poziom estrogenu, który w dużej mierze wpływa na dobrą kondycję włosów, stymuluje ich porost i wydłuża fazę anagenu, a co za tym idzie – ogranicza wypadanie. To oznacza, że pasma mogą stać się słabsze oraz bardziej podatne na uszkodzenia.

Dodatkowo niska zawartość estrogenu we krwi sprawia, że mieszki włosowe przestają być odporne na działanie dihydrotestosteronu (DHT), pochodnej testosteronu powodującej miniaturyzację cebulek. W efekcie nowo wyrastające włosy są cieńsze i dużo delikatniejsze, a faza telogenu wyraźnie się wydłuża – to początek łysienia androgenowego. Jednak nie każde wypadanie włosów w czasie menopauzy musi być spowodowane wyłącznie działaniem DHT. Tzw. łysienie telogenowe może wystąpić z wielu innych przyczyn – np. jako skutek przyjmowania określonych leków, przewlekłego stresu lub niewłaściwej diety.

Jak przebiega łysienie menopauzalne?

Kiedy wypadanie włosów powinno stać się powodem do niepokoju? Zdrowy człowiek codziennie traci ich około 50-100. Jeśli liczba ta jest większa, a po każdym myciu głowy w wannie lub pod prysznicem zostaje cała ich garść i proces ten trwa dłużej niż kilka tygodni – czas reagować. W przypadku kobiet łysienie andorgenowe (podobnie jak telogenowe) oznacza wypadanie włosów równomiernie na całej głowie – nie tworzą się charakterystyczne okrągłe łysiny czy zakola jak u panów. Zazwyczaj pierwszym etapem jest poszerzenie się przedziałka, dopiero później następuje stopniowe powstawanie prześwitów i wyraźnych przerzedzeń, szczególnie po bokach głowy i na jej czubku.

Jak powstrzymać wypadanie włosów w okresie menopauzy?

Choć wypadanie włosów w czasie menopauzy jest naturalnym zjawiskiem fizjologicznym, nie oznacza to, że nie można z nim walczyć. Podstawą podjęcia jakichkolwiek kroków powinno być wykonanie szczegółowych badań krwi pod kątem ewentualnych niedoborów oraz wizyta u trychologa, który dokładnie skontroluje stan włosów (wykona np. trichoskopię) i skóry głowy, co pozwoli zaplanować dalsze działania.

Bardzo dobre efekty w przypadku łysienia menopauzalnego przynosi stosowanie HTZ (hormonalnej terapii zastępczej), która pomaga ustabilizować poziom hormonów w organizmie, jednak samo wypadanie włosów nie jest dla lekarza wskazaniem do jej wprowadzenia. Choć równie dobrze co na pasma wpływa ona też na skórę i kości, może nieść ze sobą szereg bardzo uciążliwych skutków niepożądanych. Trycholog może również zalecić stosowanie zewnętrznie specjalnych produktów leczniczych, np. zawierających minoksydyl, który poprawia ukrwienie mieszków włosowych, a tym samym wpływa na przedłużenie cyklu życia włosa. To jednak nie jedyne sposoby radzenia sobie z menopauzą i wypadaniem włosów. Co robić, by uniknąć tego problemu?

Odpowiednia pielęgnacja

Aby zahamować wypadanie włosów spowodowane menopauzą, należy przede wszystkim zadbać o ich odpowiednią pielęgnację – podobnie jak w przypadku wystąpienia łysienia z jakiejkolwiek innej przyczyny. Im mocniejsze pasma i lepiej odżywione cebulki włosowe, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że pojawią się problemy. Na co trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim?

  • Zadbaj o skórę głowy – jej dobra kondycja i odpowiednie ukrwienie korzystnie wpływają na cebulki włosowe. Stosuj regularnie peelingi mechaniczne i enzymatyczne, by usuwać martwy naskórek, wykonuj masaże skalpu, korzystaj ze specjalnych wcierek.
  • Używaj szamponów nawilżających, wzmacniających i hamujących wypadanie włosów, które nie zawierają SLS, parabenów, silikonów ani żadnych substancji drażniących. Wybieraj łagodnie działające produkty na bazie naturalnych składników i delikatnych detergentów.
  • Po każdym myciu głowy nakładaj na włosy maskę lub odżywkę (najlepiej o działaniu hamującym łysienie i wspomagającym porost), by dogłębnie odżywić pasma, wzmocnić je, zapobiec ich łamliwości i wypadaniu.
  • Stosuj kosmetyki ochronne zawierające filtr UV, emolienty i „lekkie” silikony, które pokryją włosy filmem zabezpieczającym je przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.
  • Unikaj intensywnej stylizacji włosów przy użyciu wysokich temperatur, inwazyjnych zabiegów chemicznych (np. farbowania środkami do koloryzacji a amoniakiem, trwałej ondulacji, drastycznego rozjaśniania) oraz ciasnych upięć i związywania pasm w kucyk lub mocno ściśnięty kok.
  • Sięgnij po specjalne kuracje hamujące wypadanie włosów oraz przyspieszające ich porost – np. serię „Gęste Włosy” Bioélixire obejmującą suplement, szampon, odżywkę i serum w formie wcierki.

Bywa, że po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem i wykonaniu odpowiednich badań, trycholog zaleca skorzystanie ze specjalnych zabiegów na skórę głowy oferowanych w profesjonalnym salonie kosmetycznym. Należą do nich: mezoterapia, laseroterapia, światłoterapia LED, karboksyterapia, wstrzykiwanie osocza bogatopłytkowego lub wykonanie przeszczepu komórek macierzystych.

Dieta

Zbilansowana dieta to podstawa dbania nie tylko o włosy w okresie menopauzy – organizm ma w tym czasie szczególne potrzeby, wymaga dostarczania odpowiedniej ilości składników odżywczych i dużo większej troski. Zmienia się metabolizm, a co za tym idzie, również przyswajanie poszczególnych substancji. W tym okresie bardzo ważne jest wzbogacenie diety o produkty będące źródłem roślinnych fitoestrogenów (czyli odpowiedników estrogenów) – np. rośliny strączkowe, soję, siemię lniane, czosnek, oliwę z oliwek i migdały.

Dodatkowo warto zadbać o to, by posiłki były bogate w minerały, których organizm szczególnie potrzebuje w okresie menopauzy:

  • wapń (obecny w warzywach liściastych: m.in. jarmużu, brukselce, szpinaku, rukoli i szczypiorku),
  • cynk (m.in. w ryżu, kaszy gryczanej, mięsie, serach żółtych, pestkach dyni i nasionach słonecznika),
  • żelazo (m.in. w roślinach strączkowych, czerwonym mięsie, brokułach i żółtkach jaj)
  • krzem (występuje w wielu warzywach i owocach).

Równie ważne jest dostarczanie witamin A, E i z grupy B, NNKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych) oraz wysokiej jakości białka, będącego podstawowym budulcem włosów.

Suplementy na wypadanie włosów

Kiedy nawet ścisłe przestrzeganie zbilansowanej diety nie pomaga, warto sięgnąć po specjalne suplementy na wypadanie włosów, których skład został opracowany przez specjalistów (dermatologów i trychologów), by poprawić kondycję pasm, wspomagać ich porost i zapobiegać łysieniu. Tego typu preparaty – np. suplement na wypadanie włosów „Gęste Włosy” Bioélixire – zawierają starannie dobraną kompozycję składników roślinnych będących bogatym źródłem witamin i minerałów. Działają one od wewnątrz, stymulując cebulki włosowe, poprawiając wygląd pasm, wzmacniając je i wydłużając cykl życia włosa.

Menopauza a wypadanie włosów – czy to nieuniknione?

Starzenie się organizmu jest naturalnym procesem i nie da się go uniknąć – a menopauza stanowi jego nieodłączny element. Bardzo wiele kobiet skarży się na to, że ogólnym zmianom zachodzącym w ich organizmach towarzyszy nadmierne wypadanie włosów, które może przerodzić się nawet w łysienie. Niezależnie od jego rodzaju warto jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki, które pozwalają zapobiegać pogłębianiu się problemu: zainteresować się świadomą pielęgnacją, zadbać o zbilansowaną dietę i wykonać odpowiednie badania. Wiele ciekawych informacji znajdziesz, czytając specjalistyczny blog o włosach. Czasem drobne, ale konsekwentnie wprowadzane zmiany i dobrze dobrane kosmetyki wystarczą, by poradzić sobie z wypadaniem włosów! W każdej innej sytuacji pomoże Ci specjalista.