Styl życia

Jak wybudować swoją karierę w programowaniu i od czego zacząć?

Co trzeba wiedzieć i umieć, aby zacząć karierę jako programista

Lukas z pexels

W naszych czasach wiele osób zastanawia się nad zawodem programisty. Nie jest to dziwne, ponieważ w ostatnie kilka lat ten zawód stał się dość popularny oraz zapotrzebowany. Branża IT jest dość różnorodna i każdy może odnaleźć siebie w danej  strefie, choć na samych początkach mogą być trudności, w tym zrealizować swoją karierę tu na pewno się uda, jeżeli istnieje taka chęć. Dobrzy specjaliści zawsze cieszą się tu popytem i duża ilość firm chętnie zatrudni programistę. Do przykładu oferty pracy staż programisty dla tych, kto chce spróbować siebie w tej branży, dostać niezbędne doświadczenie i wiedzę.

Od czego zacząć karierę programisty? 

Szybki rozwój sektora technologii informatycznych przyczynia się do wzrostu zapotrzebowania na dobrych specjalistów. Dlatego nie przegap swojej szansy na zmianę już znudzonej, nisko płatnej pracy na obiecującą specjalizację. Każdy, kto wchodzi na nowy obszar działalności, pyta: od czego zacząć? Zanim zaczniesz pracę, musisz nauczyć się przynajmniej podstaw programowania. Co musisz wiedzieć i umieć, aby odnieść sukces w karierze w branży IT.

  • Znajomość języka angielskiego (przynajmniej na poziomie podstawowym);
  •  Wiedza i umiejętności techniczne (znajomość języka programowania, rozumienie procesu tworzenia);
  • Pewne cechy personalne (odpowiedzialność, umiejętność pracy w zespole, towarzyskość i punktualność);
  • określenie się, w jakim obszarze chcesz się rozwijać.

Ale pierwszym i głównym zadaniem przyszłego programisty jest nauka i umiejętność posługiwania się językiem programowania. Po tym, jak przyszły specjalista zdecyduje się na rodzaj działalności, warto wybrać, których języków programowania będzie się uczyć. Wszystkie są bardzo zróżnicowane. Każda ma swoją własną charakterystykę i zakres. Oto najpopularniejsze obecnie języki programowania maszynowego: Python; C++; C#; Java JavaScript HTML; PHP Visual Basic. Początkującym zaleca się rozpoczęcie nauki języka C, ponieważ jest on dość łatwy do nauczenia w porównaniu z innymi.

Wybierz sposób edukacji i rozpocznij karierę. Naukę informatyki możesz rozpocząć na studiach, w szkole zawodowej bądź na kursach. Według statystyk kursy są najskuteczniejszym sposobem. Po otrzymaniu certyfikatu będziesz mógł rozpocząć karierę w branży IT.

Jakie są zalety i wady pracy w IT? 

Jeśli szczerze interesujesz się branżą IT i myślisz o zmianie swojej specjalizacji, poznanie zalet będzie nie tylko ciekawe, ale i przydatne. Że możesz osiągnąć prawdziwy sukces tylko wtedy, gdy naprawdę interesujesz się zawodem. Bądź gotowy, aby zawsze uczyć się nowych rzeczy i pracować nad poprawą swojej pracy. Przecież ten rynek szybko się rozwija i nie każdy posiada czas na tak szybkie rozwijanie się. Jakie są zalety i wady pracy w IT.

Zalety pracy Wady pracy
Stabilna pensja. Wysoka pensja – nie gwarancja szybkiego startu.
Wzrost kariery odpowiedni do umiejętności pracownika Szybkie rozwijanie technologii potrzebuje szybkiego rozwijania umiejętności pracownika. Entuzjazm oraz stała gotowość uczyć się czegoś nowego są niezbędne.
Możliwość pracy zdalnej Praca siedząca.

Osobliwości pracy programisty

Przyjrzyjmy się bliżej cechom pracy programisty. Kluczowy rzeczy w pracy, które będą przydatny do zrozumienia: uczy się pewnych (jednego) języka programowania; rozwiązuje wyłącznie przydzielone zadania; pisze programy zgodnie z określonymi celami; dobrze orientuje się w bazach danych i zwykle pracuje sam (z małym zespołem).

Tacy specjaliści są najbardziej poszukiwani w dużych firmach (np. Google). Teraz nawet początkujący mogą zatrudnić się.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *