Prawidłowe oczyszczanie twarzy odgrywa niezwykle istotną rolę. Resztki makijażu, sebum czy kurzu mogą zatykać ujścia gruczołów łojowych, przyczyniając się w ten sposób do powstania pryszczy i zaskórników. Ponadto zanieczyszczenia mogą też podrażniać skórę, wywołując jej stan zapalny. Nawet najlepsze kremy przeciwzmarszczkowe na niewiele się zdadzą, gdy ich substancje aktywne nie będą mogły przeniknąć przez warstwę kosmetyków kolorowych i kurzu. Jak powinno wyglądać prawidłowe oczyszczanie twarzy, które przygotowuje skórę pod inne zabiegi pielęgnacyjne?
Spis treści:
- Ile razy dziennie należy myć twarz?
- Jak przeprowadzić demakijaż?
- Prawidłowe oczyszczanie twarzy – postaw na odpowiedni żel lub piankę myjącą!
- Tonik czy hydrolat roślinny?
- Krem do twarzy – odbudowa naturalnej bariery hydrolipidowej
- Peeling do twarzy – enzymatyczny czy mechaniczny?
- Mycie twarzy mydłem – dlaczego należy go unikać?
Ile razy dziennie należy myć twarz?
Mycie twarzy należy przeprowadzać dwa razy dziennie – rano i wieczorem. O ile po przebudzeniu możemy pozwolić sobie na wersję skróconą, o tyle przed snem dochodzi nam jeszcze demakijaż. Ten należy przeprowadzić starannie, aby uniknąć pryszczy i podrażnień. Nawet gdy jesteś bardzo zmęczona i marzy ci się wygodne łóżko, demakijaż musi zostać przeprowadzony. Niezwykle istotny jest wybór odpowiednich kosmetyków do oczyszczania twarzy i ich stosowanie zgodnie z kolejnością.
Jak przeprowadzić demakijaż?
Zmywanie makijażu to bardzo istotny krok, ponieważ resztki kosmetyków kolorowych mogą przyspieszać procesy starzenia, powodować stany zapalne skóry i pryszcze. Aby tego uniknąć, spraw sobie dobry płyn micelarny lub dwufazowy. Staraj się unikać mocnego pocierania skóry twarzy. W ten sposób dodatkowo ją podrażniasz i powodujesz jej zaczerwienienie. Dobry kosmetyk do demakijażu działa, gdy tylko przyłożymy nasączony nim wacik. Resztki produktów usuwających makijaż spłukujemy za pomocą wody.
Prawidłowe oczyszczanie twarzy – postaw na odpowiedni żel lub piankę myjącą!
Mycie twarzy przeprowadzamy zarówno rano, jak i wieczorem. Do tego celu może posłużyć nam żel do mycia twarzy lub pianka myjąca. Ta druga ma delikatniejsze działanie, przez co nie wysusza skóry twarzy i nie uszkadza naturalnej bariery hydrolipidowej. Nawet wybierając żel do mycia twarzy, należy zwrócić uwagę na to, aby był wolny od silnych detergentów takich jak SLS czy SLES.
Tonik czy hydrolat roślinny?
Po myciu twarzy należy przywrócić skórze optymalne, lekko kwaśne pH. Do tego służy tonik lub hydrolat. Wspomniane produkty dodatkowo nawilżają i odżywiają skórę. Warto dobrać tonik lub hydrolat dopasowany do swojego rodzaju cery. Np. cera naczynkowa lubi hydrolat z kocanki, a trądzikowa hydrolat lawendowy.
Krem do twarzy – odbudowa naturalnej bariery hydrolipidowej
Prawidłowe oczyszczanie twarzy należy zwieńczyć, sięgając po krem do twarzy. Ten odżywi i nawilży skórę, jednocześnie odbudowując naturalną barierę hydrolipidową. Ta chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i przeznaskórkową utratą wody. Dobry krem do twarzy powinien zawierać olejki, ekstrakty, kolagen i kwas hialuronowy.
Peeling do twarzy – enzymatyczny czy mechaniczny?
Aby dogłębnie oczyścić skórę, raz w tygodniu należy wykonać peeling. Ten pozwala usunąć martwy naskórek, który nadaje cerze szarawy odcień i utrudnia penetrację substancji aktywnych z kremu, maseczki czy serum. Ponadto w ten sposób oczyszczamy ujścia gruczołów łojowych i zapobiegamy ich zapychaniu. Cera mieszana, tłusta i normalna może sięgać po peeling mechaniczny. Zawiera on drobinki, może to być sproszkowana łupina orzecha włoskiego, które niczym ścierniwo usuwają martwy naskórek. Natomiast cera trądzikowa ze stanami zapalnymi, sucha i wrażliwa nie mogą korzystać z mechanicznych scrubów. W ich przypadku najlepszym rozwiązaniem jest peeling enzymatyczny, który swoje działanie opiera na łagodnych kwasach owocowych i eksfoliacji.
Mycie twarzy mydłem – dlaczego należy go unikać?
Mycie twarzy mydłem to kosmetyczna zbrodnia, ponieważ ma ono zasadowe pH, podczas gdy nasza skóra lekko kwaśne. Zaburza to jej naturalną funkcję. Ponadto mydło usuwa ze skóry lipidy, które stanowią jej barierę ochronną. Każdy produkt, w tym płyn micelarny, należy spłukiwać wodą. Inaczej jego resztki mogą okazać się drażniące dla naszej cery. Nie wszystkie firmy nakazują spłukiwanie kosmetyków do demakijażu wodą, ale warto samemu praktykować ten zwyczaj. Pamiętaj, że kompleksowe oczyszczanie skóry w połączeniu z jej pielęgnacją zapewni najlepszy efekt. Twoja cera dłużej zachowa zdrowy i młody wygląd.
Zapraszamy do lektury: