Garderoba nie zawsze odzwierciedla nasze potrzeby. Bardzo często jej zawartość ma dość przypadkowy charakter. Znaleźć można w niej ubrania, do których mamy ogromny sentyment, łupy z wyprzedaży i rzeczy, które nie odpowiadają nam rozmiarem. Bardzo często też coś nam nie pasuje w odzieży, którą już posiadamy. Ta jest niewygodna, nie w naszym kroju czy kolorze. Ekologiczna garderoba to nowe zagadnienie, o którym mówi się coraz więcej z powodu nadmiernej konsumpcji tekstyliów kiepskiej jakości. W naszym artykule podpowiadamy, jak ją skomponować.
Spis treści:
- Przegląd szafy pozwoli ci poznać preferencje modowe
- Nienoszone ubrania – co z nimi zrobić?
- Dlaczego warto postawić na przerabianie ubrań i ich naprawę?
- Ekologiczna garderoba to nie wyrzucanie ubrań z poliestru!
- Jak skomponować ekologiczną garderobę?
- Świadome kompletowanie garderoby a analiza kolorystyczna
- Dlaczego warto wspierać ekologiczne marki modowe?
Przegląd szafy pozwoli ci poznać preferencje modowe
Zanim powstanie ekologiczna garderoba, musisz rozprawić się z tym wszystkim, co przez lata zgromadziłaś. Konieczny jest przegląd szafy. Tylko w ten sposób ocenisz, jakie ubrania lubisz nosić, a które leżą odłogiem. To także dobra okazja do poznania swoich preferencji i potrzeb. Czy wiesz, że przeciętny Europejczyk wykorzystuje 30% zgromadzonych ubrań, a Amerykanin 18%? Bardzo często chodzimy w jakimś ubraniu non stop. Warto zastanowić się, czym nas urzekło, aby poszukać w sklepach podobnych rzeczy. Odłóż na bok wszystkie rzeczy, których nie nosisz. Następnie zastanów się, dlaczego tak się dzieje. Czy nie masz jej z czym zestawić? A może zwyczajnie o niej zapomniałaś, bo ugrzęzła na dnie szafy, gdzie ciężko było się do niej dostać? Ubrania za duże czy za małe warto odsprzedać lub oddać potrzebującym. Zniszczone można natomiast przerobić na przedmioty codziennego użytku, bawełniane T-shirty świetnie nadają się na ścierki. Niektóre nadszarpnięte czasem ubrania można spróbować naprawić. Warto to zrobić, zwłaszcza gdy je lubimy i istnieje spora szansa, że mogłybyśmy zacząć je nosić. Odzież, która nie odpowiada ci pod względem kroju, koloru czy komfortu, warto sfotografować, aby na przyszłość wiedzieć, czego nie kupować ponownie.
Nienoszone ubrania – co z nimi zrobić?
Ekologiczna garderoba nie opiera się na tym, aby nagle odwiedzić marki szyjące ubrania z ekologicznej bawełny, kupić parę rzeczy, a stare wyrzucić na śmietnik. Zbędna odzież często znajduje się w dobrym stanie. Może komuś posłużyć. Warto dołożyć wszelkich starań, aby była noszona możliwie jak najdłużej. Jeśli pozostaje w obiegu zamkniętym przez 10 lat zamiast przez rok, pozostawia mniejszy ślad węglowy. Zbędne ubrania możesz sprzedać na serwisach aukcyjnych, oddać potrzebującym lub zanieść do komisu czy lumpeksu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić koleżeński swap, czyli spotkać się na wymiankę ze znajomymi. Niech każda z was przyniesie ubrania, które chce oddać. Osoba, której przypadną do gustu, może je ze sobą zabrać do domu. Im dłużej eksploatujemy ubrania, które już zostały wyprodukowane, tym mocniej spowalniamy fast fashion. Przemysł tekstylny to jedno z największych źródeł zanieczyszczenia środowiska. Wytwarzanie tkanin, ich farbowanie i wyprawianie wymaga ogromnych ilości wody, paliw kopalnianych oraz chemikaliów. Z jednej strony zanieczyszczamy planetę ściekami zawierającymi toksyczne substancje. Z drugiej marnotrawimy ograniczone zasoby, którymi dysponujemy.
Dlaczego warto postawić na przerabianie ubrań i ich naprawę?
Przerabianie ubrań kiedyś stanowiło konieczność. Nasze mamy, babcie czy ciocie nie wyrzucały koszul, spódnic czy sukienek z taką łatwością, z jaką robimy to my. Po prostu w sklepach panowały pustki, a zasoby finansowe należały do mocno ograniczonych. W związku z tym ludzie starali się maksymalnie wykorzystać to, czym dysponowali. Dziurkę na jeansach się cerowało, sukienkę w razie potrzeby zwężało w pasie lub poszerzano. Dzięki temu lubiane ubrania służyły konsumentom przez wiele lat. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przerabianie i naprawianie ubrań stało się również naszą codziennością. W ten sposób można zaoszczędzić sporo pieniędzy i uniknąć dokładania swojej cegiełki do zanieczyszczania planety.
Ekologiczna garderoba to nie wyrzucanie ubrań z poliestru!
Ekologiczna garderoba wcale nie oznacza, że musisz wyrzucić z niej ubrania z poliestru. To wręcz byłoby szkodliwe dla środowiska. Skoro już zostały wyprodukowane, niech służą komuś przez wiele lat, aby jak najpóźniej trafiły na wysypisko. Dziś mamy problem z zalewem śmietnisk odpadami tekstylnymi. Część z nich spala się w celu utylizacji. Jeśli poliestrowa sukienka ci służy, lubisz ją nosić, to rób to dalej. Jeśli wywołuje w tobie dyskomfort, puść ją dalej w świat.
Jak skomponować ekologiczną garderobę?
Świadome zakupy stanowią podstawę. Ekologiczną garderobę powinnaś komponować, stawiając na ubrania z naturalnych materiałów. Len, bawełna, jedwab, kaszmir czy wełna świetnie spełniają swoją rolę, ponadto łatwo ulegają biodegradacji i zapewniają prawidłową cyrkulację powietrza, możliwe jest odprowadzenie wilgoci z ciała. Ubrania z naturalnych materiałów ciężko znaleźć w sieciówkach, dlatego warto przyjrzeć się ofercie mniejszych marek stawiających na jakość lub zajrzeć do second handu.
Świadome kompletowanie garderoby a analiza kolorystyczna
Przypadkowe ubrania w szafie to zazwyczaj efekt nieznajomości swoich potrzeb. Gdy nie wiemy, jakim typem sylwetki i urody jesteśmy, działamy po omacku. Kupujemy modne rzeczy oraz te, które spodobały nam się na koleżance czy znanej aktorce. Te jednak niekoniecznie nam pasują. Znając typ sylwetki możesz określić kroje, które komplementują twoją figurę i trzymać się ich podczas zakupów. Analiza kolorystyczna wskaże, jaki typ urody reprezentujesz, co ułatwi dobór ubrań w odpowiednim odcieniu.
Dlaczego warto wspierać ekologiczne marki modowe?
Ekologiczne marki modowe powoli dochodzą do głosu. Jest ich coraz więcej, a oferowane przez nie projekty charakteryzują się wysoką jakością oraz wykorzystaniem naturalnych materiałów. Wiele z nich oferuje bezpłatne poprawki krawieckie. Oczywiście, za T-shirt czy sukienkę płacimy więcej niż w sieciówce, jednak ubranie służy nam przez wiele lat, a nie tylko kilka miesięcy. Ekologiczne marki modowe pozwalają dokonywać świadomych i przemyślanych zakupów. Jeśli sukienka jest droższa, to dobrze przemyślisz jej krój i kolor. W sieciówkach często ulegamy magii niskich cen i wyprzedaży. W rezultacie kupuje zbędną odzież oraz taką, która nam nie pasuje lub nie do końca jest komfortowa. Ta później zalega na dnie naszych szaf.