Jak pić kawę, by była zdrowa
Mike Kenneally z Unsplash

Wiele osób tak kocha kawę, że nie wyobraża sobie bez niej życia. Po małą czarną sięgamy tuż po przebudzeniu, aby zyskać zastrzyk energii i sił witalnych. Właściwości prozdrowotne kawy ostatnio są mocno dyskutowane. Co pewien czas pojawiają się kolejne interesujące publikacje naukowe. W naszym artykule podpowiadamy, jak pić kawę, by była zdrowa.

Spis treści:

  1. Czy kawa jest zdrowa?
  2. Dlaczego kawa pobudza?
  3. Antyoksydanty z kawy i ich działanie przeciwnowotworowe
  4. Dlaczego warto pić kawę?
  5. Jak pić kawę, by była zdrowa?
  6. Czy warto pić kawę z mlekiem?
  7. Czy leki można popijać kawą?
  8. Czy można pić kawę na śniadanie?

Czy kawa jest zdrowa?

Właściwości prozdrowotne kawy ostatnio są regularnie przywoływane w mediach. W telewizji czy radiu możemy usłyszeć, że zmniejsza ona ryzyko raka z powodu wysokiej zawartości antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki. Z drugiej strony niektóre osoby twierdzą, że kiepsko czują się po kawie i tam im nie służy. Tolerancja kofeiny i innych substancji z małej czarnej stanowi kwestię mocno indywidualną. Ponadto często popełniamy błąd, przyrządzając kawę lub pijąc ją o niewłaściwej porze, przez co ta zwyczajnie nam nie służy.

Dlaczego kawa pobudza?

Kawa słynie z tego, że pobudza i pozwala zachować dobre funkcje poznawcze. Sprzyja zatem nauce do egzaminu czy wytężonej pracy. Warto jednak podkreślić, że niektóre osoby skarżą się po jej wypiciu na negatywne pobudzenie. Cierpią na gonitwę myśli, utratę koncentracji i ogólne rozdrażnienie. U niektórych obserwuje się też drżenie rąk i powiek. Powyżej opisano klasyczne objawy przedawkowania kofeiny, czyli alkaloidu o działaniu pobudzającym. Zbyt duże spożycie kawy może prowadzić do wypłukiwania magnezu i pogorszenia funkcji poznawczych oraz psychologicznych. Niektóre osoby ze względu na wysoko wrażliwy układ nerwowy wykazują też zwiększoną podatność na działanie kofeiny. W ich przypadku nawet słaba kawa wypita z rana może uniemożliwić wieczorne zasypianie. Jeśli widzisz, że mała czarna ci nie służy, mimo spożywania jej w niewielkich ilościach, zastąp ją innym naparem, np. z melisy czy dzikiej róży.

Antyoksydanty z kawy i ich działanie przeciwnowotworowe

Właściwości prozdrowotne kawy obejmują silne antyoksydanty. Substancje te zwalczają wolne rodniki, które każdego dnia powstają w naszym organizmie. Te reaktywne cząstki mogą uszkadzać makromolekuły obecne w naszych komórkach, przyspieszając procesy starzenia się i przyczyniając się do zmian nowotworowych. Ponadto wolne rodniki obwinia się za wiele chorób cywilizacyjnych. Kawa i zawarte w niej przeciwutleniacze zmniejszają ryzyko ich wystąpienia.

Dlaczego warto pić kawę?

Kolejny atutem kawy jest kofeina, która nie tylko wspomaga myślenie i koncentrację, ale też wspiera odchudzanie. Przyczynia się do szybszego spalania tkanki tłuszczowej, przez co łatwiej nam zrzucić zbędne kilogramy.  Nie bez powodu kofeina stanowi jeden ze składników popularnych suplementów na odchudzanie.

Jak pić kawę, by była zdrowa?

Niewątpliwie warto zwrócić uwagę, że nie każda kawa jest taka sama. Najlepsza jest ta pochodząca z upraw ekologicznych, ponieważ nie zawiera resztek nawozów, które mogłyby zaburzać naszą gospodarkę hormonalną.  Jak pić kawę, by była zdrowa? Ziarna należy mielić tuż przed przygotowaniem naparu, dzięki czemu ten zachowa więcej antyoksydantów i innych cennych substancji. Zaleca się jej przygotowywanie w ekspresie ciśnieniowym. W ten sposób maksymalizujemy zawartość przeciwutleniaczy i ograniczamy ilość kofeiny w małej czarnej. Jak widać, tę ostatnią bardzo łatwo można przedawkować, czego efektem jest drżenie mięśni.

Czy warto pić kawę z mlekiem?

Pozostańmy na chwilę przy zagadnieniu, jak pić kawę, by była zdrowa. Niektórzy piją ją bez jakichkolwiek dodatków, inni dodają do niej mleko. To ostatnie ma pH zasadowe, przez co neutralizuje kwaśny odczyn małej czarnej. Jest to szczególnie ważne dla osób cierpiących na wrzody żołądka czy refluks.  Ponadto mleko dostarcza również wapń, którego się pozbawiamy, pijąc kawę.

Czy leki można popijać kawą?

Pamiętajmy o tym, że kawa nie jest najlepszym rozwiązaniem do popijania leków. W ich przypadku najlepiej sprawdzi się czysta woda.  Zawarte w kawie alkaloidy mogą bowiem wchodzić w interakcje z substancjami aktywnymi medykamentów.

Czy można pić kawę na śniadanie?

Jak pić kawę, by była zdrowa? Na pewno lepiej sięgać po nią na drugie śniadanie niż z samego rana. Po przebudzeniu stężenie kortyzolu jest najwyższe, przez co nie warto się dodatkowo pobudzać, wzmacniając ogólne rozdrażnienie i uczucie niepokoju.  Natomiast spożywanie jej po godzinie 15 jest dość ryzykowne, możemy bowiem mieć później problemy z zasypianiem. Nie u każdego kofeina równie szybko ulega rozkładowi.

Zapraszamy do lektury: