Udane zakupy odzieżowe
carlos aranda z Unsplash

Udane zakupy odzieżowe najłatwiej rozpoznać po tym, że rzeczy, które podczas nich nabyłyśmy,  chętnie nosimy. Te nieustannie znajdują się w obiegu, a po wypraniu i wyprasowaniu ponownie lądują na naszym ciele. W naszym artykule podpowiadamy, jak kupować lepsze ubrania. Nabycie nieudanych spodni to nie tylko marnowanie pieniędzy, ale też przyczynianie się do wzrostu zanieczyszczenia środowiska, dlatego warto kierować się zdrowym rozsądkiem.

Spis treści:

  1. Jak kupować lepsze ubrania? Analiza kolorystyczna i znajomość typu urody
  2. Udane zakupy odzieżowe. Poznaj swój typ sylwetki
  3. Lepsze tkaniny ubrań
  4. Jakie ubrania lubisz, jakich fasonów nie znosisz?
  5. Optymalna długość sukienki
  6. Jakie ubrania najchętniej nosisz?

Jak kupować lepsze ubrania? Analiza kolorystyczna i znajomość typu urody

Często kupujemy nietrafione ubrania, które później rzadko zakładamy, ponieważ nie wiemy, jaki typ urody reprezentujemy. Analiza kolorystyczna pomaga ustalić naszą paletę barw. Ich znajomość umożliwia zakup ubrań, które podkreślają nasze atuty. Często jednak sięgamy po takie odcienie, które podobają nam się na kimś. Np. nasza przyjaciółka, która jest jesienią, świetnie wygląda w karmelu i beżu, dlatego my też sięgamy po te kolory. Jednak u nas już nie wypadają tak korzystnie, ponieważ jesteśmy chłodne i kontrastowe, reprezentujemy typ urody zima. Wiedząc, że służą nam nasycone i chłodne fiolety oraz morska zieleń, możemy następnym razem dokonać lepszych decyzji zakupowych. W rezultacie dane ubranie częściej będzie widoczne na nas niż na wieszaku w szafie.

Udane zakupy odzieżowe. Poznaj swój typ sylwetki

Różne fasony ubrań opracowano po to, aby ułatwić nam życie. Często jednak przypominamy dzieci we mgle, które dokonują przypadkowych wyborów. Niestety, zazwyczaj nie wiemy, jaki typ sylwetki reprezentujemy. Tymczasem po inne kroje ubrań powinna sięgać kolumna, a po inne gruszka. To, co świetnie wygląda na przyjaciółce, która ma krągłe biodra, na nas może prezentować się mało atrakcyjnie, ponieważ mamy inny typ sylwetki. Np. mała klepsydra dobrze wygląda w spodniach z wysokim stanem, które wyrysowują jej biodra, dodając im parę centymetrów. Natomiast krąglejsza klepsydra może sięgnąć po skinny jeans, ponieważ w jej przypadku obcisłe rurki podkreślają jej atuty. U małej klepsydry tylko ścisnęłyby biodra i pośladki, odejmując im pożądanych centymetrów.

Lepsze tkaniny ubrań

Czy wiesz, dlaczego niechętnie sięgasz po tę fioletową sukienkę, na którą wydałaś ponad 200 zł? Czasem przyczyna tkwi w kiepskiej jakości materiale. Kupujemy piękną sukienkę, ponieważ wpadła nam w oko i w przymierzalni leżała bosko. Później zakładamy ją do pracy, ta zaczyna nas drapać, szybko się w niej pocimy, ponieważ w 100 procentach składa się z poliestru, czyli włókien syntetycznych, które słabo przepuszczają powietrze. Lepsze tkaniny ubrań mogą sprawić, że znajdziemy przepis na udane zakupy odzieżowe. Jeśli znasz swój typ urody i sylwetki, wiesz, że najlepiej służy ci bawełna, wiskoza, len, lyocell, jedwab i modal, więcej nie kupisz poliestru, nylonu czy akrylu.

Jakie ubrania lubisz, jakich fasonów nie znosisz?

Warto zadać sobie to pytanie postawione w śródtytule. Łatwiej o udane zakupy odzieżowe, gdy wiemy, czego szukać, a czego unikać. Każda z nas ma indywidualne preferencje dotyczące ubioru, o których powinna pamiętać, podejmując decyzje zakupowe. Np. nie znosisz golfu, stójek, wstążek wiązanych przy szyi. Dekolt musi być głębszy, abyś nie czuła, że ubranie cię dusi. Nie przepadasz też za gumkami, ponieważ te zawsze zbyt mocno wbijają się w skórę, powodując dyskomfort. Także koronkowe wstawki z syntetycznych włókien przeszkadzają ci i niechętnie nosisz ubrania, które je posiadają. Natomiast często stawiasz na sukienki z wiskozy z dekoltem typu V czy karo lub bluzy damskie. Dobrze czujesz się też w krótkich spódniczkach z wysokim stanem. Preferujesz te o rozkloszowanym kroju aniżeli ołówkowe.

Optymalna długość sukienki

Jak kupować lepsze ubrania? Na pewno warto określić, jaka jest optymalna długość sukienki czy spódniczki. Niewykluczone, że fasony midi i maxi cię skręcają, ponieważ należysz do niskich kobiet. Czasem jesteśmy wysokie, ale szczupłe, przez co nadmiar materiału nas przytłacza i sprawia, że pod nim giniemy.  Nie wszystkim pasuje też długość mini. Krótka spódniczka, gdy nie lubimy swoich ud, stanowi nie najlepsze rozwiązanie.

Jakie ubrania najchętniej nosisz?

Zanim udasz się na zakupy odzieżowe, zastanów się, jakie ubrania najchętniej nosisz. Często sięgasz po jeansy? A może nigdy nie zakładasz spodni, tylko wybierasz sukienki lub spódnice? Warto zwrócić na to uwagę, aby nie kupować rzeczy zbędnych, choć ładnie skrojonych i o dobrym składzie. Te bowiem później będą tylko zalegać w naszej szafie, a przecież nie o to chodzi.