Moda na postarzane ubrania
David Fagundes z Pexels

Zapewne zauważyłaś, że postarzane ubrania zaczęły pojawiać się w sieciówkach. Wiele z nich sprawia wrażenie odzieży vintage, która służyła poprzednim właścicielom przez dobrych parę lat. O ile trendsetterki chętnie sięgają po postarzane ubrania, o tyle zwykłe konsumentki często nie wiedzą, o co chodzi. Większość z nas woli wydać pieniądze na sukienkę czy bluzę, po której widać, że jest nowa. Jaki sens ma moda na postarzane ubrania?

Spis treści:

  1. Moda na postarzane ubrania i kontrowersje z nią związane
  2. Wielkie domy mody celowo brudzą buty i sprzedają je za kilkanaście tysięcy!
  3. Sprane bluzy i T-shirty
  4. Postarzane ubrania a moda vintage
  5. Ubrania w stylu vintage możesz upolować w second handach!

Moda na postarzane ubrania i kontrowersje z nią związane

Sprane jeansy, wyblakła bluza, poszarpany T-shirt – to tylko niektóre propozycje ubrań, które możemy upolować w popularnych sieciówkach. Niektóre osoby widzą w nich potencjał do stworzenia ciekawych stylizacji inspirowanych vintage. Inni natomiast uważają, że to marnotrawienie pieniędzy. Nie chcą nosić rzeczy, które sprawiają wrażenie zniszczonych, bo zdają sobie sprawę, że może zostać to różnie odebrane. Ponadto poszarpane jeansy czy T-shirt dość szybko mogą zakończyć swój żywot.

Wielkie domy mody celowo brudzą buty i sprzedają je za kilkanaście tysięcy!

Moda na postarzane ubrania zawędrowała znacznie dalej niż do popularnych sieciówek. Sprana bluza z Kaczorem Donaldem, która swoją estetyką nawiązuje do dawnych czasów i naśladuje odzież vintage, to nie jedyna rzecz, jaką mają nam do zaoferowania sklepy. Prym w zaskakiwaniu klientów wiodą domy mody. Niektórzy projektanci lubią szokować. W ich przypadku moda na postarzane ubrania zawędrowała znacznie dalej. Celowo niszczą oni lub brudzą nowe buty, np. zakopując je w ziemi po to, aby zyskały pazura i prezentowały się nader unikatowo. Ceny takiego postarzanego obuwia wcale nie należą do niskich.

Sprane bluzy i T-shirty

O ile na pobrudzone bluzy znanego projektanta mogą pozwolić sobie nieliczni, o tyle sprane bluzy i T-shirty z bohaterami kreskówek są dużo bardziej rozpowszechnione. W niektórych sieciówkach ciężko wręcz znaleźć ubrania wyglądające na nowe. Wszystko sprawia wrażenie odzieży vintage pochodzącej z lumpeksowych łowów. Tymczasem sprane bluzy i T-shirty nierzadko są droższe od zwykłych, bo ktoś musiał zadać sobie trudu, aby dodać im lat. Nastolatki chyba najchętniej sięgają po postarzane ubrania. Te wyglądają stylowo i nawiązują do dawnych czasów. Wiele młodych osób może poczuć się tak, jakby żyło w latach 90., gdzie Myszka Miki prezentowała się nieco inaczej pod kątem estetycznym. Teoretycznie bohaterowie kreskówek wciąż pozostają niezmienni, w grafikach można jednak dostrzec wpływ nowych technologii. Niektórzy pragną pozostać przy starych i spranych odcieniach ubrań.

Postarzane ubrania a moda vintage

Swoją drogą postarzane ubrania mogą wielu osobom kojarzyć się z fanami Nirvany. Kurt Cobain bardzo często demonstrował swój negatywny stosunek do wartości materialistycznych. Jego miłośnicy podążali za swoim idolem, kupując odzież w second handach i nie przywiązując nadmiernej wagi do jej estetyki czy oznak znoszenia. Niewątpliwie w czasach, gdy co roku tony tekstyliów lądują na wysypiskach śmieci i są spalane, warto zastanowić się, czy naprawdę musimy tak często zmieniać ubrania. Warto jednak podkreślić, że miłośnicy Nirvany odwiedzali sklepy z używaną odzieżą, co można uznać za rozwiązanie ekologiczne. Tymczasem zakup postarzanych ubrań w sieciówce także obciąża środowisko naturalne. Ich produkcja jest często nawet bardziej skomplikowana i rozbudowana niż tradycyjnej odzieży. Do postarzania wykorzystuje się bowiem dodatkowe chemikalia, które następnie trafiają do ścieków.

Ubrania w stylu vintage możesz upolować w second handach!

W ostatnich latach obserwuje się odwrócenie trendów. Pokolenie urodzone w latach 80. i 90. ceni sobie ubrania wyglądające na starsze. Niektórzy kontynuują nurt zapoczątkowany przez Nirvanę i robią zakupy w second handach. Drudzy stawiają na postarzane ubrania. Pierwszy raz od dawna zakupy w lumpeksie przestały stanowić powód do wstydu, a stały się źródłem dumy, zwłaszcza gdy uda się z nich przynieść jakąś perełkę. Za najbardziej pożądane uchodzą ubrania vintage, czyli takie, które liczą co najmniej 20 lat. Ich wiek często można określić po starej metce, która już dawno zmieniła design.