Chociaż zdecydowana większość wstawianych implantów zębowych przyjmuje się bez problemów, czasami zdarza się, że organizm odrzuci implant. Wciąż nie do końca wiadomo, jakie dokładnie okoliczności wywołują odrzucenie implantu, jednak sporządzono listę czynników, które zwiększają takie ryzyko. Dowiedz się, jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy.
Przyczyny odrzucenia implantu
Wśród przyczyn odrzucenia implantu można wymienić:
- choroby autoimmunologiczne – takie jak cukrzyca, Hashimoto, niektóre schorzenia związane z układem pokarmowym czy reumatoidalne zapalenie stawów,
- zbyt duże obciążenie implantu – które ma miejsce, kiedy jest on nieodpowiednio dopasowany do uzębienia pacjenta,
- niewłaściwa higiena jamy ustnej po implantacji.
Oprócz tego wpływ na odrzucenie implantów zębowych może mieć słabe ukrwienie związane z przyjmowaniem niektórych leków czy paleniem tytoniu, a także chorobliwe zgrzytanie zębami i ogólny zły stan zdrowia.
Objawy odrzutu implantu zęba
Podstawowe objawy związane z odrzuceniem przez organizm implantu zębowego to zaczerwienienie dziąseł, ból (rozlewający się również na sąsiednie zęby), krwawienie. Sporadycznie pojawia się gorączka. Na zdjęciach RTG u stomatologa widoczny może być ubytek masy kostnej wokół śruby. Szczególnie zaniepokoić powinna ruchliwość implantu.
Czy implanty bolą, kiedy są odrzucane? Nie zawsze. Czasami pojawia się stan zapalny, natomiast innym razem ciało po prostu odrzuca i wypycha implant, pomimo tego, że pacjenta nic nie boli. Na szeroko zakrojoną diagnostykę oraz analizę czynników ryzyka, dzięki czemu ryzyko odrzucenia implantu maleje możesz liczyć decydując się na implanty w Dental Fraternity.
Co robić, gdy ciało odrzuca implant?
Żeby zapobiec odrzuceniu, należy stosować się do wszystkich zaleceń lekarza, a w razie zauważenia niepokojących symptomów, szybko umówić na kontrolę. Jeśli odrzucenie implantu zostanie wystarczająco wcześnie wykryte, być może uda się go jeszcze uratować, wdrażając odpowiednie działania. Wśród nich może się znaleźć terapia antybiotykowa, zastosowanie odpowiednich preparatów stomatologicznych czy zabiegów, które dobierze lekarz. Konieczne jest także dokładne zdezynfekowanie tkanek, by uniknąć zakażenia. W razie potrzeby możliwe jest przeszczepienie tkanki kostnej w okolice implantu, jeśli jej utrata jest naprawdę duża.
Co ile trzeba wymieniać implanty?
Zasadniczo implanty zakłada się z myślą, że będą one z pacjentem już na stałe. W niektórych przypadkach zachodzi konieczność wymiany implantu, jednak ma to miejsce po wielu latach od pomyślnego przeprowadzenia zabiegu. Wszczepiane śruby zachowują odpowiedni stan do użytkowania przez minimum 10 lat. W sytuacjach, w których doszło do odrzucenia implantu, jeśli możliwe jest przeprowadzenie ponownej implantacji, warto się na to zdecydować. Przy drugim wszczepieniu skuteczność leczenia wynosi ponad 85%.
Ile kosztuje implant zęba?
Zakładając implanty zębowe, ponosimy koszty nie tylko samego implantu, ale również łącznika (lub śruby gojącej) oraz korony protetycznej, a także leczenia i wizyt w gabinecie stomatologicznym. Sam implant w zależności od wybranego gabinetu oraz miasta kosztuje od około 1500 złotych do 3000 złotych. Koszty zależą również od zastosowanego sposobu leczenia. Leczenie implantologiczne nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Na wsparcie można liczyć dopiero w momencie, w którym na jednym łuku zębowym brakuje minimum 5 zębów – otrzymuje się wówczas refundację protezy, a nie implantów.