To wygoda użytkowania jest główną zaletą soczewek kontaktowych. Dzięki niej na tę metodę korekty wzroku decyduje się coraz więcej osób. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest ona dobra dla wszystkich. Sprawdź, jakie są wskazania i przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych.
Kto może nosić soczewki kontaktowe?
Soczewki kontaktowe są przeznaczone dla osób, które zmagają się z wadami wzroku. Metoda ta może być stosowana nie tylko u dorosłych, ale także u dzieci. W przypadku najmłodszych nie ma ustalonej granicy wieku. Jednak uważa się, że maluch powinien wykazywać się pewną odpowiedzialnością i samodzielnością dotyczącą zakładania i ściągania soczewek oraz ich pielęgnacji. Niektóre zalecenia mówią, że odpowiedni wiek na szkła kontaktowe to 7–8 lat.
Soczewki kontaktowe mogą nosić również osoby, które nie mają wady wzroku. Wówczas pełnią one funkcję kosmetyczną. Na rynku dostępne są szkła zmieniające kolor oczu lub podkreślające naturalne zabarwienie tęczówki. Niektóre soczewki powodują wrażenie zmiany kształtu źrenicy, co jest najczęściej wykorzystywane w celach artystycznych.
Jakie wady można korygować soczewkami kontaktowymi?
Wiele osób myśli, że soczewki kontaktowe służą wyłącznie do korygowania krótkowzroczności i dalekowzroczności. Tymczasem na ich noszenie mogą zdecydować się również osoby ze starczowzrocznością i astygmatyzmem. Konieczne jest jednak dopasowanie odpowiedniego rodzaju szkieł kontaktowych.
Na soczewki kontaktowe mogą zdecydować się również osoby z dużymi lub skomplikowanymi wadami wzroku. W ich przypadku szkła wykonywane są na indywidualne zamówienie.
Soczewki kontaktowe – przeciwwskazania
Przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych to:
- nadwrażliwość lub uczulenie na materiał soczewek,
- zwiększone ryzyko infekcji i obniżona odporność,
- stosowanie leków obniżających produkcję łez,
- zaburzenia powodujące zmianę składu i jakości łez,
- zaburzenia hormonalne skutkujące suchością gałek ocznych,
- nasilone objawy zespołu suchego oka.
Z noszenia soczewek należy zrezygnować również przy infekcjach oka.
Jak dopasować soczewki kontaktowe?
Aby dopasować soczewki kontaktowe, należy udać się na badanie wzroku. W jego trakcie zostanie ustalona wada wzroku, co jest najistotniejsze przy doborze mocy soczewek. Ponadto specjalista pomoże dopasować soczewki do fizjologii oka, a także udzieli wszelkich niezbędnych instrukcji dotyczących zakładania, zdejmowania i pielęgnacji szkieł kontaktowych.
Jak zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe?
Przed przystąpieniem do działania należy umyć ręce. Aby założyć soczewkę, należy umieścić ją na czubku palca wskazującego. Palcami drugiej ręki trzeba przytrzymać górną i dolną powiekę oka. Wzrok należy skierować ku górze, a następnie umieścić soczewkę na oku. Ostatnim krokiem jest zamknięcie oka, aby szkło kontaktowe mogło się do niego dopasować.
Aby zdjąć soczewkę, należy zbliżyć palec wskazujący do oka i dotknąć nim dolnej krawędzi szkła kontaktowego. Następnie zdecydowanie, ale delikatnie, pociągnąć soczewkę w dół i ściągnąć ją przy pomocy palca wskazującego i kciuka. Jednorazowe szkła należy wyrzucić, a pozostałe odpowiednio oczyścić i umieścić w specjalnym pojemniku do przechowywania.