Piperyna stanowi mało znany, a niezwykle cenny składnik popularnej przyprawy jaką jest pieprz. Ten naturalny związek chemiczny wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych. Wyjaśniamy, czym jest i dlaczego warto go stosować.
Piperyna – najważniejsze informacje
Piperyna to naturalny związek chemiczny znajdujący się w składzie roślin z rodziny pieprzowatych. Najpopularniejszym przedstawicielem tego gatunku jest doskonale znany w Polsce czarny pieprz. Ponadto piperyna znajduje się w białej i zielonej odmianie pieprzu. Opisywany alkaloid został odkryty już na początki XIX wieku przez duńskiego badacza Hansa Orsteda. Jego zawartość w pieprzu jest zależna od rodzaju rośliny. W przypadku czarnej odmiany może się wahać od 2% do 10%. Zdaniem wielu naukowców ostrość pieprzu jest wynikiem obecności w jego składzie omawianego związku chemicznego. Ze względu na zbawienny wpływ na ludzki organizm piperyna znajduje szerokie zastosowanie we współczesnej medycynie.
Właściwości piperyny
Piperyna to alkaloid wykazujący bardzo wiele prozdrowotnych właściwości. Jedną z nich jest działanie przeciwutleniające, omawiany związek chemiczny likwiduje wolne rodniki i spowalnia proces starzenia się organizmu. Jest to jeden z powodów, dla których jest stosowana jako środek do walki z objawami choroby Alzheimera. Poza tym piperyna wykazuje działanie antynowotworowe i hegatoprotekcyjne. Ma korzystny wpływ na metabolizm, dzięki czemu sprawdza się w przypadku osób chcących zrzucić nadmiar kilogramów. Sprawdza się podczas leczenia chorób układu pokarmowego. Co ciekawe, wywiera korzystny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Jest naturalnym środkiem wykazującym dużą skuteczność w walce z depresją oraz nerwicą. Wykazuje silne działanie antybakteryjne, a jej regularne spożywanie minimalizuje ryzyko pojawienia się wielu chorób, takich jak biegunka , błonica lub borelioza. Warto dodać, że omawiany alkaloid pozwala na skuteczne zmniejszenie poziomu glukozy we krwi, co stanowi ważną informacje dla wszystkich osób zmagających się z cukrzycą.
Piperyna zastosowanie i przeciwwskazania
Ze względu na stosunkowo niską zawartość piperyny w pieprzu można ją spotkać w formie tabletek lub kropel. Dzienna dawka opisywanego związku chemicznego nie powinna przekraczać 10 mg. Jest to spowodowane jego działaniem, które przyśpiesza wchłanianie witamin i minerałów. Piperyna jako suplement diety może być zażywana 2 razy dziennie. Warto to robić zaraz przed śniadaniem lub przed rozpoczęciem treningu. W przypadku osób przyjmujących inne farmaceutyki zażywanie piperyny powinno być skonsultowane z lekarzem. Ten cenny alkaloid jest uznawany za dosyć bezpieczny, jednak nie powinien być stosowany w kilku przypadkach. Dotyczy to osób zażywających leki na nadciśnienie tętnicze oraz choroby serca. Warto dodać, że opisywany związek chemiczny powinien być łączony z kurkumą. Takie rozwiązanie pozwala na skuteczne obniżanie poziomu cholesterolu oraz zwiększanie ilości lipazy znajdującej się w mięśniach. Ponadto łączenie tych substancji jest zalecane osobą zmagającym się z nowotworami.