Wiele osób zapisujących się na treningi waha się co do tego, czy zapisać się na zajęcia grupowe u trenerów fitness, czy może jednak postawić na trening personalny. Oba podejścia mają swoje zalety. Postaramy się więc je porównać, aby Twój wybór był jak najlepszy dla Ciebie.
W skrócie:
- Na czym polega różnica między ćwiczeniami z trenerem fitness a trenerem personalnym?
- Który trener będzie lepszy do uzyskania różnych celów?
- Czy trener personalny zajmuje się tylko dobieraniem ćwiczeń?
Trener fitness a trener personalny – czym się różnią?
Opierając się na obserwacjach z siłowni, dość szybko można dojść do wniosku, że trener fitness zazwyczaj skupia się na zajęciach grupowych, natomiast trener personalny na pracy indywidualnej. Sporo w tym prawdy, jednak w praktyce jednym i drugim zdarza się zajmować obiema formami prowadzenia ćwiczeń. Aby więc dokładniej poznać różnicę, warto powiedzieć parę słów już o samych kursach, na których trenerzy ci zdobywają swoje kompetencje.
W czym się specjalizuje trener lub trenerka personalna?
Okazuje się, że niemal każdy trener lub trenerka personalna (a już na pewno ci z nich, którzy naprawdę starają się poszerzać swoją wiedzę) w czasie swoich kursów pozyskiwali wiedzę nie tylko o dobieraniu konkretnych ćwiczeń, ukierunkowywanych na poprawę konkretnych kompetencji ruchowych, budowanie wytrzymałości, siły lub podkręcanie metabolizmu. Równie istotne jest i to, że w ich specjalizacji trzeba się też nauczyć opracowywania dedykowanych planów treningowych.
Co więcej, często uczą się też układania planów żywieniowych dopasowywanych do celów treningowych. Dobra trenerka personalna jest w stanie zaproponować taką dietę, aby sprzyjała ona uzyskiwaniu celów treningowych, niezależnie od tego, czy są one związane z zrzucaniem kilogramów, czy z poprawą możliwości siłowych.
W czym specjalizują się trenerzy fitness?
Jeśli chodzi o trenera lub trenerkę fitness, sprawa wygląda nieco inaczej. W tym przypadku wiedza o ćwiczeniach rozbudowywana jest o kompetencje odpowiedzialne za równomierne kierowanie większa grupą ćwiczących. To z kolei przekłada się na konieczność uczenia się takich kompetencji, jak przygotowywanie choreografii na zajęcia fitnessowe, motywowanie całej grupy, czy umiejętność takiego dopasowywania ćwiczeń, żeby mogły się nadawać zarówno dla uczestników z wysoką, jak i z niską kondycją (co oczywiście jest istotne również na zajęciach indywidualnych, ale uzyskiwane w inny sposób).
Kontrola ćwiczeń na treningu
Istotne jest i to, że trenerzy fitness muszą w pewnym stopniu kontrolować jakość ćwiczeń wielu osób jednocześnie. Z kolei trenerzy personalni skupiają się na jednej osobie (góra na kilku, jeśli mowa o treningu multipersonalnym), co w przypadku tych ostatnich w sposób oczywisty przekłada się na wyższą dbałość o szczegóły.
To dość istotne, ponieważ w pierwszym przypadku dobrze będzie się ćwiczyć osobom, które nie chcą się nikomu rzucać w oczy i potrzebują jedynie „zadania ćwiczeń”. Drugie (personalne) podejście będzie lepsze dla tych ćwiczących, dla których nadrzędnym celem jest maksymalizacja efektów treningowych i dopasowanie planu treningowego do ich indywidualnych predyspozycji i potrzeb.