Joshua Rawson-Harris z Unsplash

Alkoholizm to poważne uzależnienie, które odbija się nie tylko na życiu osoby, która popadła w nałóg. Bardzo często z jego powodu cierpi najbliższe otoczenie alkoholika. Ten nierzadko też staje się beneficjentem opieki społecznej, popada w konflikt z prawem i stanowi spore obciążenie dla systemu opieki zdrowotnej. Jak wygląda życie DDA? Na co skarżą się Dorosłe Dzieci Alkoholików?

Spis treści:

  1. Czy istnieje syndrom DDA?
  2. Osamotnienie Dorosłych Dzieci Alkoholików
  3. Na co skarżą się Dorosłe Dzieci Alkoholików? Lękowe usposobienie
  4. Dorosłe Dzieci Alkoholików i nadmiarowa odpowiedzialność
  5. Życie DDA to nieustanny wstyd za zachowanie rodziców
  6. Wyobcowanie dzieci z rodzin dysfunkcyjnych
  7. Mity nt. DDA – problemy z nauką
  8. Szukanie winy w sobie przez DDA
  9. Życie DDA to także pewne umiejętności, w tym wyczuwanie ludzi

Czy istnieje syndrom DDA?

Psycholodzy spierają się o to, czy istnieje coś takiego jak syndrom DDA. Najczęściej jednak przeważa opinia, iż Dorosłe Dzieci Alkoholików zmagają się z różnymi problemami, ponieważ każde z nich dorastało w innych warunkach. Duży wpływ na rozwój młodego człowieka z rodziny dysfunkcyjnej ma jego otoczenie – dziadkowie, wujostwo, nauczyciele, sąsiedzi, rodzice kolegów. Jeśli dziecko, którego rodzic nadużywa alkoholu, trafi na przyjaznych ludzi, w tym nauczycieli, którzy są gotowi go wesprzeć, zyskuje cenne kompetencje. Gorzej, gdy nie może liczyć na niczyją pomoc.

Osamotnienie Dorosłych Dzieci Alkoholików

Jak wygląda życie DDA? Tutaj trudno wskazać jeden uniwersalny scenariusz. Niewątpliwie można jednak wyodrębnić kilka głównych problemów, z którymi borykają się dzieci pochodzące z rodzin dysfunkcyjnych. DDA często zmagają się z osamotnieniem. Od dziecka takie osoby są zdane tylko na siebie. Rodzic nie okazuje im zainteresowania, wsparcia, troski. Bardzo często zachodzi parentyfikacja i to dziecko musi dbać o to, aby tato wstał skacowany do pracy, pilnować terminowego opłacania rachunków i samodzielnie przygotowywać posiłki. Dorosłe Dzieci Alkoholików również odnoszą wrażenie, że same zmagają się z każdym problemem. Nikt ich nie rozumie, ponieważ nikt nie przechodzi przez to, co one. Np. ich rówieśnicy otrzymują od rodziców finansowe wsparcie na początek dorosłego życia. To ułatwia zakup własnego mieszkania. Życie DDA często wiąże się z koniecznością wynajmu lokum. Na dodatek taka osoba często sama ponosi wszelkie koszty. Wystarczy jeden gorszy miesiąc w pracy, gdy nie wpadnie premia, by możliwości finansowe takiej osoby uległy znacznemu pogorszeniu. To generuje lęk o przetrwanie.

Na co skarżą się Dorosłe Dzieci Alkoholików? Lękowe usposobienie

Okazuje się, że często spotykanym problemem jest również lękowe usposobienie. Takie osoby borykają się też z brakiem zaufania. Nie potrafią obdarzyć nim innych ludzi, ponieważ najbliżsi bardzo je zawiedli. Nie spełnili pokładanych w nich nadziei. W rezultacie DDA często postrzegają świat jako miejsce niebezpieczne. Tacy ludzie są też bardzo wyczuleni na wyłapywanie wszelkich niepokojących sygnałów. Nieustannie znajdują się w trybie czuwania, co utrudnia wypoczywanie. Dorosłe Dzieci Alkoholików nie znają też beztroskiego dzieciństwa, nie potrafią się swobodnie bawić. Zawsze towarzyszy im bowiem jakiś lęk. Musiały przedwcześnie dojrzeć. DDA często też zmagają się z brakiem poczucia bezpieczeństwa, ponieważ takie osoby nigdy nie wiedziały, co zastaną w domu po powrocie ze szkoły.

Dorosłe Dzieci Alkoholików i nadmiarowa odpowiedzialność

Dorosłe Dzieci Alkoholików często są nad wyraz odpowiedzialne. Zmusiło je do tego życie. Gdyby nie wykształciły w sobie tej cechy, nie przetrwałyby. Ich życie znalazłoby się w stanie zagrożenia. Niestety, DDA często są skazane na nadmiarową odpowiedzialność. Krótko mówiąc, często biorą winę na siebie, chociaż w niczym takie osoby nie zawiniły. Niekiedy współpracownicy, znajomi i partnerzy to wykorzystują do własnych celów.

Życie DDA to nieustanny wstyd za zachowanie rodziców

DDA często też doskwiera wstyd za zachowanie rodziców. Ci nierzadko byli widywani przez nauczycieli i kolegów z klasy w stanie upojenia. Niekiedy wypróżniali się na środku ulicy lub spali nieprzytomni na pobliskiej ławce. Ten ogromny wstyd często towarzyszy Dorosłym Dzieciom Alkoholików. Nierzadko tacy ludzie nawet nie zdają sobie sprawy, że za skrępowaniem, które odczuwają w towarzystwie innych ludzi i silnym wyczuleniem na ich ocenę, stoi trudne dzieciństwo.

Wyobcowanie dzieci z rodzin dysfunkcyjnych

Życie DDA to również wyobcowanie, koledzy z klasy potrafią być okrutni. Szybko rozpoznają rówieśników, którzy mają problem w domu i się nad nimi znęcają. Czasem odmawiają im przynależności do grupy, kiedy indziej jawnie wyśmiewają lub wykorzystują do swoich celów. Wszystko to potęguje stany depresyjne u dzieci z rodzin alkoholowych.

Mity nt. DDA – problemy z nauką

Choć Dorosłe Dzieci Alkoholików pochodzą z różnych środowisk, to nierzadko bardzo dobrze się uczą. Przyjęło się, że takie osoby ledwo zdają z klasy do klasy. Tymczasem wiele z nich dokłada ponadprzeciętnych starań, by uzyskać dobre wykształcenie i pracę, a następnie odseparować się od toksycznych rodziców.

Szukanie winy w sobie przez DDA

Życie DDA często, dopóki takie osoby nie uświadomią sobie problemu, sprowadza się do szukania winy w sobie. Tymczasem przyczyny alkoholizmu bywają złożone. Nierzadko ojciec zbyt często zagląda do kieliszka, bo jego matka nigdy nie okazywała mu zainteresowania i wykształcił się w nim pozabezpieczny styl przywiązania. Nie chodzi o to, by usprawiedliwiać uzależnienie od alkoholu i litować się nad rodzicem, który po wypiciu wódki znęcał się nad rodziną. Warto natomiast zrozumieć, że za alkoholizm ojca bardziej powinniśmy winić jego, ewentualnie dziadków niż samych siebie.

Życie DDA to także pewne umiejętności, w tym wyczuwanie ludzi

Na szczęście życie DDA to nie tylko same problemy. To również pewne umiejętności. Dorosłe Dzieci Alkoholików lepiej wyczuwają innych i ich rozumieją. Musiały w porę zdiagnozować stan ojca, który zbyt często zaglądał do kieliszka. To zapewniło im przetrwanie. Teraz też potrafią lepiej wyczuwać osoby toksyczne, problematyczne, smutne oraz niezdrowo pobudzone.  Taka umiejętność bywa bardzo cenna w życiu. Ułatwia m.in. prowadzenie rozmów biznesowych.