Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe
Pixabay

Poczucie bezpieczeństwa stanowi podstawę naszej egzystencji. Znajduje się u podstaw piramidy Abrahama Maslowa, zatem zaliczane jest do potrzeb niższego rzędu. Poczucie bezpieczeństwa niejedno ma imię. Obejmuje zarówno bezpieczeństwo fizyczne – mam gdzie schronić się przed mrozem i deszczem, jak i psychiczne – wiem, że strony mojego partnera nic mi nie grozi. Do tego dochodzi bezpieczeństwo finansowe i świadomość, że jestem w stanie utrzymać się w przypadku nagłej utraty pracy. Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe?

Spis treści:

  1. Bezpieczeństwo finansowe zachwiane przez pandemię
  2. Dlaczego warto oszczędzać pieniądze?
  3. Zakupy w supermarkecie jako forma oszczędzania
  4. Jak planować wydatki?
  5. Energooszczędna lodówka, zmiana systemu grzewczego
  6. Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe i nie ulegać pokusom?
  7. Dlaczego warto co miesiąc odkładać pieniądze?

Bezpieczeństwo finansowe zachwiane przez pandemię

Bezpieczeństwo finansowe to niezwykle ważna potrzeba w życiu każdego człowieka. Jeśli pozostaje niezaspokojona, bardzo często nie potrafimy normalnie funkcjonować, ponieważ odczuwamy zbyt silny niepokój. Niestety, kolejne lockdowny i obostrzenia zachwiały naszym poczuciem bezpieczeństwa, w tym również tym finansowym. Niektóre osoby z dnia na dzień straciły stałe zatrudnienie. Inne zostały zwolnione z zachowaniem 3-miesięcznego wypowiedzenia.  Niemniej w obu przypadkach bezpieczeństwo finansowe zostało mocno zachwiane.

Dlaczego warto oszczędzać pieniądze?

Oczywiście, nie każdy zarabia dostatecznie dużo, by móc stworzyć silną poduszkę bezpieczeństwa. Niemniej każdy powinien spróbować oszczędzać i racjonalnie planować wydatki. To zrozumiałe, że samotna matka dwójki dzieci, która zarabia najniższą krajową i ma problem z egzekwowaniem alimentów od swojego byłego, znajduje się w dużo gorszej sytuacji od singielki, która uzyskuje dobre dochody. Tej drugiej dużo łatwiej będzie odłożyć większą sumę na czarną godzinę.

Zakupy w supermarkecie jako forma oszczędzania

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, jak codzienne decyzje zakupowe wpływają na nasz budżet. Czasem warto zastanowić się, czy sklep spożywczy, do którego chodzimy na co dzień, należy do tanich. Być może robimy zakupy w sklepie osiedlowym, gdzie ceny kształtują się dość wysoko. W takiej sytuacji warto pomyśleć o robieniu większych zakupów w supermarkecie lub hipermarkecie. Wielkie sieci często oferują atrakcyjniejsze ceny. W lokalnym sklepie warto natomiast zaopatrywać się w smaczne i świeże pieczywo.

Jak planować wydatki?

Niektóre zakupy są zbędne. Warto wyrobić w sobie nawyk ekonomicznego myślenia. Np. jeśli mam w domu 3 odżywki do włosów, to może nie warto kupować kolejnej. Najpierw trzeba zużyć to, co już posiadamy. Warto też racjonalnie zarządzać żywnością, którą już zakupiłyśmy, aby maksymalnie ją wykorzystać i nie wyrzucać zepsutego pieczywa czy warzyw. Jeśli widzimy, że w lodówce mamy pełno jogurtów, wymyślmy kilka potraw na ich bazie, zanim te ulegną zepsuciu. Zrezygnujmy też z gigantycznych zakupów na rzecz tych lepiej przemyślanych. Jeśli masz blisko supermarket i dysponujesz wolnym czasem po południu, możesz robić częstsze zakupy i przynosić do domu tylko te artykuły, których rzeczywiście potrzebujesz.

Energooszczędna lodówka, zmiana systemu grzewczego

Czasem warto dokonać też większych inwestycji, które na dłuższą metę przyniosą nam oszczędność. Np. wymienić starą lodówkę na energooszczędną, przyłączyć swoje mieszkanie do miejskiej sieci ciepłowniczej zamiast ogrzewać je gazem.

Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe i nie ulegać pokusom?

Każda z nas czasem jest narażona na czające się w sklepach pokusy. Gdy w witrynie widzimy piękną sukienkę, która idealnie pasuje do naszego typu sylwetki i urody, możemy chcieć ją sobie sprawić. Zanim jednak ulegniesz emocjom, zastanów się, czy naprawdę jej potrzebujesz. Jeśli wciąż zastanawiasz się, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe, to zapewne nie czujesz się zbyt pewnie w tej materii. Wydawanie pieniędzy na rzeczy ładne, ale zbędne, może nadszarpnąć twoje oszczędności. Tych może zabraknąć wówczas, gdy naprawdę będziesz ich potrzebować. Takie racjonalne przemyślenia dla wielu osób okazują się otrzeźwieniem.

Dlaczego warto co miesiąc odkładać pieniądze?

Warto nauczyć się też odkładać stałą kwotę. Co miesiąc można przelewać ją z konta głównego na konto oszczędnościowe lub ustalić sobie kwotę, poniżej której nie schodzimy z wydatkami w danym miesiącu. To pozwoli ci stworzyć własną poduszkę bezpieczeństwa.