Dlaczego warto wychodzić do ludzi, mimo zmęczenia
Zdjęcie autorstwa Adrienn z Pexels

Pogoda za oknem nie nastraja zbyt pozytywnie do życia. Krótkie dni, niewielka ilość światła słonecznego, śnieg z deszczem i pierwsze przymrozki wielu z nas odbierają energię do działania. Odczuwamy zmęczenie fizyczne i psychiczne. W rezultacie często tracimy ochotę na jakiekolwiek dodatkowe aktywności. Dlaczego warto wychodzić do ludzi, mimo zmęczenia?

Spis treści:

  1. Jesienne przesilenie i ogólne zmęczenie
  2. Depresja sezonowa to również przewlekłe zmęczenie i nadmierna senność
  3. Skąd się bierze niedobór witaminy D?
  4. Mało zróżnicowana dieta i niedobory substancji odżywczych
  5. Dlaczego warto wychodzić do ludzi, mimo zmęczenia?
  6. Spotkania z przyjaciółmi sposobem na poprawę nastroju
  7. Prawdziwi przyjaciele kontra wampiry energetyczne

Jesienne przesilenie i ogólne zmęczenie

Znasz ten stan, kiedy mimo najlepszych chęci twoje oczy się zamykają, ty masz natomiast problem, aby skupić się na najprostszych czynnościach. Nawet jeśli lubisz swoją pracę, ta przynosi ci satysfakcję, czujesz się tak zmęczona, iż nie potrafisz cieszyć się z odnoszonych sukcesów. Z jednej strony cieszy cię to, co robisz. Z drugiej twoje ciało staje okoniem i zaczyna się buntować. To znak, że dopadło cię zmęczenie. To stanowi powszechne zjawisko w sezonie jesienno-zimowym, gdy dociera do nas niewielka ilość promieni słonecznych.

Depresja sezonowa to również przewlekłe zmęczenie i nadmierna senność

Depresja sezonowa nie zawsze ma związek z załamaniem nerwowym. Wiele osób po prostu skarży się na przewlekłe zmęczenie, problemy z koncentracją i nadmierną senność. Za zaistniały stan rzeczy odpowiada niedobór światła słonecznego. Nie da się ukryć, że w zimowe, ale słoneczne dni czujemy się zdecydowanie lepiej. Nierzadko wręcz tryskamy energią, mimo że zmrok zapada bardzo szybko.

Skąd się bierze niedobór witaminy D?

Sezon jesienno-zimowy to czas, kiedy w naszym organizmie ustaje synteza witaminy D. Musimy dostarczać ją z zewnątrz wraz ze spożywanym pokarmem. Najwięcej witaminy D zawierają tłuste ryby morskie. Jej niewielkie ilości znajdziemy również w nabiale. Niestety, bardzo często nie potrafimy zaspokoić dziennego zapotrzebowania organizmu na witaminę D, przez co borykamy się z jej niedoborem. W okresie jesienno-zimowym nie bez powodu lekarze zalecają jej suplementację.

Mało zróżnicowana dieta i niedobory substancji odżywczych

Na dodatek nasza dieta jest ostatnio zbyt mało zróżnicowana. Mamy bowiem utrudniony dostęp do świeżych owoców i warzyw. Latem półki w sklepach uginają się pod ciężarem świeżej fasoli, kukurydzy, bobu, czereśni, wiśni i truskawek. Obecnie jestesmy zdane na produkty z importu, które nie są już tak łatwo dostępne i tanie. Tymczasem zbyt mało zróżnicowana dieta prowadzi do niedoboru substancji odżywczych. Ten z kolei może manifestować się pogorszeniem nastroju i ogólnym zmęczeniem.

Dlaczego warto wychodzić do ludzi, mimo zmęczenia?

Gdy odczuwamy zmęczenie, nie chcemy wychodzić do ludzi. Tymczasem to poważny błąd! Jeśli koleżanka proponuje ci wspólny wypad na zakupy, do kina czy na obiad do pobliskiej restauracji, skorzystaj z jej zaproszenia. Dlaczego warto wychodzić do ludzi, mimo zmęczenia? Wynika to z bardzo prostego powodu. Gdy przebywamy z przyjaciółmi, nasze samopoczucie ulega poprawie. Wspólna rozmowa, żarty, wyrzucenie z siebie lęków i zmartwień – wszystko to dobroczynnie działa na naszą psychikę.

Spotkania z przyjaciółmi sposobem na poprawę nastroju

Ponadto spotkania z przyjaciółmi podnoszą poziom związków chemicznych, które odpowiadają za poczucie szczęścia i radości. Obiad zjedzony w towarzystwie koleżanki ze studiów lepiej wpływa na nasz dobrostan niż para nowych butów. Warto zatem kolekcjonować przeżycia z innymi ludźmi niż dobra materialne. Dlaczego warto wyjść do ludzi, mimo zmęczenia? Między innymi dlatego, że przebywanie z nimi łagodzi stany depresyjne. Paradoksalnie, wypad na obiad, choć początkowo wydaje się nie lada wyzwaniem w obliczu ogólnego zmęczenia, często prowadzi do wypoczynku i przyrostu energii.

Prawdziwi przyjaciele kontra wampiry energetyczne

Oczywiście, w sezonie jesienno-zimowym, gdy obserwuje się spadek nastroju, należy postawić na relacje z osobami, które wnoszą do naszego życia pozytywną energię. Odradzamy wypady na miasto z wampirami energetycznymi oraz marudami, które nigdy nie są zadowolone z życia. To tylko pogrąży nas w nieprzyjemnym stanie.