Dieta w dojrzałym wieku - na co zwrócić szczególną uwagę?

Trudno pogodzić się z upływającymi latami, które nie pozostają bez wpływu na stan naszego organizmu i jego codziennego funkcjonowania. Jednym z najczęstszych następstw procesu starzenia się jest spowolniony metabolizm. Co to oznacza w praktyce? Utrzymanie prawidłowej masy ciała  okazuje się znacznie cięższym zadaniem niż w wieku młodzieńczym, dlatego też nietrudno o nadwagę. W dojrzałym wieku należy jeszcze bardziej zwracać uwagę na to, co jemy i w jakich ilościach. Zatem jak powinna wyglądać dieta po 50. roku życia? Podpowiadamy.

Żywienie w dojrzałym wieku – zbilansowana dieta

Po przekroczeniu 50. roku życia należy jeszcze więcej uwagi poświęcać temu, co znajduje się na naszym talerzu. Warto, aby codzienna dieta składała się z produktów zawierających wszystkie najważniejsze składniki odżywcze odpowiadające za regulację podstawowych procesów zachodzących w organizmie. Komponowanie swojego jadłospisu najlepiej rozpocząć od warzyw i owoców, które zawierają mnóstwo dobroczynnych witamin i minerałów. Nie można też zapomnieć o spożywaniu nabiału oraz pełnoziarnistego pieczywa, płatków owsianych czy otrębów, które zawierają dużą ilość błonnika pokarmowego. Ten wspiera perystaltykę jelit i odgrywa kluczową rolę w przyspieszaniu metabolizmu. Spożywanie tłuszczów zwierzęcych należy ograniczyć do minimum, zamieniając je na te pochodzące z roślin.

Dieta w dojrzałym wieku – czego unikać?

Wkraczając w wiek dojrzały należy pamiętać, że spożywanie pewnych posiłków często wiąże się z ryzykiem nadwagi. Warto unikać wysoko przetworzonej żywności, fast foodów, słodkich i słonych przekąsek, napojów gazowanych i innych kalorycznych produktów pochodzących ze sklepowych półek. Dobrą alternatywą dla podobnych „grzeszków” będą surowe lub gotowane na parze warzywa lub świeże owoce, uważając jednak, aby wystrzegać się gatunków, które zawierają duże ilości fruktozy – winogron, bananów czy gruszki. Warto za to sięgać po cytrusy, a szczególnie grejpfruty, które korzystnie wpływają na regulację ciśnienia tętniczego.

Dieta a aktywność fizyczna w dojrzałym wieku

Prawidłowy jadłospis to tylko połowa sukcesu – trzeba również pamiętać o dostarczaniu swojemu organizmowi odpowiedniej dawki ruchu. Formę aktywności należy dobrać zarówno do własnych preferencji, jak i aktualnego stanu zdrowia. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się spacery lub nordic walking, podczas którego warto korzystać z takich gadżetów jak smartwatch. Bardzo popularnym sportem wśród osób w dojrzałym wieku jest również jazda na rowerze lub pływanie, choć nie brakuje również amatorów tańca. Każdy ruch jest na wagę złota, dlatego praca w ogródku czy na tarasie również jest jak najbardziej wskazana, zwłaszcza w rytmie ulubionej muzyki płynącej z takich akcesoriów jak słuchawki douszne.