Liczba osób otyłych regularnie wzrasta. Coraz większa część społeczeństwa boryka się z nadprogramowymi kilogramami. Czym jest jedzenie emocjonalne i jaką rolę odgrywa w przyroście osób otyłych?
Zajadanie stresu
Niestety, pandemia wyzwoliła w nas ogromny stres. Jeszcze nigdy tak bardzo nie baliśmy się o swoje bezpieczeństwo zdrowotne i finansowe. Każde zamrażanie gospodarki doprowadza do upadku wiele firm. Obawiamy się, że nasza może być kolejną, która nie przetrwa lockdownu. W rezultacie idziemy do lodówki i decydujemy się na zajadanie stresu czymś, co lubimy.
Jedzenie emocjonalne – nagradzanie się
Bardzo często po ciężkim dniu w pracy, kiedy musiałyśmy stawić czoła wymagającemu klientowi, postanawiamy się jakoś nagrodzić za poniesiony trud. Stwierdzamy, że tabliczka czekolady z orzechami będzie najlepsza. Niestety, nie poprzestajemy na jednej czy dwóch kostkach, tylko pałaszujemy całą. Chcemy w ten sposób sprawić sobie przyjemność po dniu pełnym negatywnych emocji.
Jedzenie jako sposób na smutek
Niektóre osoby czują się smutne i samotne, dlatego próbują zapewnić sobie przypływ radości poprzez jedzenie czekolady. Substancje zawarte w kakao rzeczywiście wpływają pozytywnie na nastrój. Jednak poprawiają humor tylko na chwilę. Wkrótce smutek powraca, a my mamy sporą nadwyżkę kaloryczną.
Zagłuszanie emocji jedzeniem
Czasem bardzo mocno przeżywamy rozstanie z partnerem. Boli nas kłótnia z matką. Nie dogadujemy się z koleżankami z pracy. W rezultacie decydujemy się na zagłuszanie emocji jedzeniem. Gdy spożywamy coś smacznego, np. frytki z ketchupem, czujemy się szczęśliwe. Trudne emocje na chwilę nas opuszczają, jednak później wracają ze zdwojoną siłą.
Rodzice zmuszający do jedzenia
Niestety, jedzenie emocjonalne często zakorzeniają w nas rodzice. Ci mówią podczas imprez okolicznościowych, że musimy zjeść zupę, chociaż nie jesteśmy głodni, ponieważ cioci będzie przykro. W rezultacie uruchamiają w nas jedzenie emocjonalne. Gdy odwiedzamy znajomych, nikomu nie umiemy odmówić ciasta, bo nie chcemy sprawić przykrości gospodarzowi.
Rodzice nagradzający słodyczami
Niektórzy rodzice karmią jedzenie emocjonalne słodyczami. Gdy dziecko przyniesie dobrą ocenę ze szkoły, posprząta pokój, zajmie się młodszym rodzeństwem, jest zabierane na lody z dużą porcją bitej śmietany. To rodzi przeświadczenie, iż za dobry uczynek czy dobrze zrealizowane zadanie należy się nagroda w postaci czegoś smacznego, np. deseru.