Kuchnia

Zdrowe słodkie przekąski dla dorosłych i dzieci – co wybierać aby było zdrowo?

Zdrowe słodkie przekąski dla dorosłych i dzieci

Słodkie przekąski to pokusa nie tylko dla dzieci – jeśli Ty również masz słabość do słodyczy, z pewnością doskonale wiesz, jak to działa. Słodycze, oprócz tego, że dla wielu z nas smaczne, są również szkodliwe dla zdrowia. Jak je zastąpić, żeby nie rezygnować z przyjemności a jednocześnie pozostać zdrowym?

Zdrowe przekąski dla dzieci

Jeśli Twoje dziecko jest miłośnikiem słodyczy, z pewnością wiesz, jak trudno jest przekonać je do ograniczenia słodkich przekąsek. Jednak nawyki żywieniowe to coś, co trudno zmienić i im wcześniej wykształcimy w dziecku nawyk sięgania po zdrowe rzeczy, tym łatwiej będzie mu w przyszłości zadbać o swoją dietę.

Jeśli jednak słodkie przekąski trudno jest ograniczyć, warto chociaż zamienić je na takie, które w organizmie nie generują szkód, a wzmacniają go, będąc jednocześnie smaczne i atrakcyjneCzym zastąpić słodycze wspomina mami.pl, poniżej przedstawiamy natomiast garść inspiracji w tym temacie.

Jedną z najbardziej znanych słodkich przekąsek, która jednocześnie ma sporo wartości odżywczych, są batoniki musli. Zrobione na bazie miodu i ziaren, z dodatkiem owoców, są bardzo smaczne, a jednocześnie dostarczają organizmowi wielu składników odżywczych, takich jak błonnik czy też witaminy. Warto jednak zwrócić uwagę, czy batonik zbożowy zakupiony w sklepie nie zawiera w sobie dodatków cukru czy sztucznych barwników.

Innymi dobrymi pomysłami na zamienniki słodyczy są wszelkie ciastka zbożowe i wypieki z mąki razowej z dodatkiem suszonych owoców czy orzechów. W akompaniamencie miodu lub konfitur na pewno zasmakują Twojemu dziecku.

Najlepszą przekąską są oczywiście owoce. Melony, arbuzy czy banany są bardzo słodkie i powinny przypaść do gustu miłośnikom cukru, wystarczy jedynie odpowiednio je podać – może to być na przykład forma słodkiego szaszłyka stworzonego z różnych owoców.

Zdrowe przekąski dla dorosłych

Dorośli miłośnicy słodyczy również wiedzą, jak trudno jest całkowicie zrezygnować z cukru. Ponieważ jednak w pewnym wieku jeszcze bardziej należy zwracać uwagę na to, co się je, zdrowe zamienniki słodyczy są jak najbardziej wskazane.

Co może zastąpić nam słodkie przekąski? Zasady są takie same jak w przypadku zamienników dla dzieci, tutaj jednak nie musimy bawić się w wymyślne formy. Wystarczy, gdy najdzie nas ochota na coś słodkiego, sięgnąć po jabłko czy banana; można również pomieszać jogurt naturalny z miodem i płatkami zbożowymi, suszonymi owocami czy ziarnami.

Od czasu do czasu warto również sięgnąć po gorzką czekoladę, która jest źródłem magnezu.

Dlaczego warto ograniczyć cukier?

Cukier, jak wszystko w diecie, jest potrzebny do życia, mało jednak osób wie, że z tą substancją mamy do czynienia prawie wszędzie – jest nawet w chlebie. Cukier i obecną w nim glukozę na pewno należy ograniczać.

Nadmiar cukru może być przyczyną wielu chorób, między innymi cukrzycy. Dodatkowo, cukier wpływa na przyrost tkanki tłuszczowej, co może skutkować wieloma powikłaniami. Nadwaga to również większe ryzyko chorób serca i podwyższonego cholesterolu.

Nie należy również zapominać, że cukier jest przyczyną próchnicy i chorób dziąseł. Tym bardziej warto znaleźć alternatywne sposoby na słodkie przekąski bez dodatku cukru.

Komentarze (7)

kika

2 lata temu

Moja mama zawsze starała się zastępować słodycze zdrowymi przekąskami:)

ana

2 lata temu

Na szczęście mamy sporo ciekawych zamienników dla tradycyjnych słodyczy:)

jowita

2 lata temu

Na szczęście samemu można w prosty sposób przygotować zdrowe przekąski:)

lucyna

2 lata temu

Ja także uważam, że słodycze warto zastąpić czymś zdrowszym.

katalina

2 lata temu

Słodycze warto zastąpić nieprzetworzonymi owocami. Też są smaczne, a na dodatek zdrowe.

kasiaja

2 lata temu

Ja nigdy nie kupowałam dzieciom słodyczy, tylko robiłam zdrowe przekąski.

tynia

2 lata temu

To dobrze, że coraz większą wagę kładzie się na przygotowywanie zdrowych przekąsek.

Zostaw komentarz