Prawo rodzinne to dość rozległy temat. Najczęściej wspomina się o kwestiach związanych z rozwodami czy alimentami, jednakże adwokat rodzinny zajmuje się także wieloma innymi sprawami. Czym konkretnie?
Czym zajmuje się adwokat rodzinny?
Kancelarie prawne mają wiele różnych specjalizacji, w zależności od tego, jakim działem prawa się zajmują. Adwokaci zazwyczaj mają swoje działki, w których są specjalistami i nie inaczej jest w przypadku prawa rodzinnego. Przepisy w tym zakresie bywają bardzo skomplikowane i mogą dotyczyć różnych aspektów życia. Adwokat rodzinny może cię reprezentować przed sądem w sprawach o rozwód, separację czy alimenty, ale zajmuje się także innymi kwestiami, jak choćby podziałem majątku, ustaleniem kontaktów z dzieckiem czy władzą rodzicielską. Wbrew pozorom ma dość szeroki zakres działania.
Pomoc adwokata rodzinnego przy rozwodzie i separacji?
Rozwód to trudna i często bolesna sprawa i choć teoretycznie można wszystkie formalności załatwić bez wsparcia adwokata, bywają sytuacje, gdy jego pomoc jest niezbędna. Dotyczy to szczególnie spraw skomplikowanych, jak określenie tego, kto jest winny rozpadu małżeństwa, ustalenie władzy rodzicielskiej, alimentów, kontaktów z dzieckiem, czy podziału majątku. Jest to jeszcze trudniejsze, gdy dodatkowo dotyczy małoletnich dzieci.
Nie każdy konflikt w małżeństwie musi skończyć się rozwodem. To pewna ostateczność, z którą wiąże się całkowity i trwały rozpad pożycia. Pewnym działaniem pośrednim jest także separacja. Małżonkowie są rozdzielani na pewien czas, by mieć szansę na ewentualną naprawę swoich relacji, albo upewnienie się, że ich związek nie ma racji bytu. Takimi sprawami także zajmuje się adwokat rodzinny.
Jak pomoże adwokat rodzinny przy sprawach dzieci?
Alimenty to skomplikowana rzecz, jako że przyznaje się je na dziecko w kwocie odpowiadającej jego potrzebom. Rodzic wychowujący i sprawujący opiekę musi przedstawić realną i rzeczywistą kwotę. Adwokat rodzinny może pomóc w ustaleniu tych kwestii i spełnieniu wszystkich formalności. Pieniądze przyznawane są przy okazji rozwodów, gdy w małżeństwie pojawiło się dziecko, ale rodzice nie muszą być koniecznie w formalnym związku. Bywa też, że otrzymuje je po rozwodzie jeden z małżonków, a o alimenty można starać się też na rzecz innych krewnych, np. rodzice oczekują ich od dzieci, albo dzieci od dziadków, czy rodzeństwo od siebie nawzajem.
Sprawy związane z małoletnimi są trudne i często dotyczą także innych spraw inne, jak ustalenie władzy rodzicielskiej, kontaktów z dzieckiem oraz określeniem ojcostwa. Mało kto wie, ale adwokat rodzinny zajmuje się również uprowadzeniami dzieci. Dochodzi do nich zazwyczaj wtedy, gdy rodzice są ze sobą mocno skonfliktowani i nie zgadzają się na ustalone zasady odnośnie władzy rodzicielskiej czy kontaktów. Mamy wówczas do czynienia ze skrajnymi przypadkami porwań, nawet poza granice kraju.
Pomoc adwokata rodzinnego przy podziale majątku i ustalaniu spadków
Do podziału majątku dochodzi najczęściej przy rozwodzie. Jeżeli małżonkowie mieli własność wspólną i nie zasądzili intercyzy, konieczne jest ustalenie, co kto otrzymuje. Następuje to w trakcie postępowania rozwodowego, na podstawie wspólnych rozmów między małżonkami. Adwokat rodzinny pomoże w ustaleniu najkorzystniejszego podziału, poprowadzi negocjacje czy przygotuje odpowiednie wnioski do sądu.
Adwokat rodzinny zajmuje się przy tej okazji także kwestią związaną ze spadkami – dziedziczeniem, przyjmowaniem i odrzucaniem ich, a także sprawami odnośnie zachowków i wydziedziczeniem.