Dotyk to jeden z naszych zmysłów, ale okazuje się, że pełni najbardziej elementarną rolę. Już w łonie matki korzystamy z niego. Za sprawą dotyku czujemy bliskość z ciałem matki, w którym jesteśmy. Naszą skórę pokrywa mnóstwo receptorów. Niektóre z nich odczuwają ból, inne zimno czy ciepło. Z wiekiem unerwienie skóry staje się mniejsze, przez co jesteśmy mniej wrażliwi na dotyk. Niemniej nadal go potrzebujemy. Dlaczego dotyk jest tak ważny?
Dotyk niezbędny do życia
Z badań naukowych wynika, że dotyk jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania, a nawet życia. Noworodki, które kiedyś trafiały do domów dziecka, nie miały kontaktu cielesnego z drugim człowiekiem. Rzadko je dotykano i głaskano. Zaspokajano tylko ich potrzeby fizjologiczne. Niestety, wiele noworodków umierało w latach 60. XX wieku. Początkowo podejrzewano, że wynikało to ze względów higienicznych. Dzieci zarażały się jakimś patogenem i umierały. W ramach badań naukowych część porzuconych dzieci umieszczono w domu dziecka o wysokim standardzie higieny. Część natomiast trafiła do więźniarek, które opiekowały się nimi w nie najlepszych warunkach sanitarnych. Co ciekawe, to dzieci, którymi zajmowano się na terenie więzienia, przeżywały. Śmiertelność była wyższa wśród noworodków w domach dziecka o wysokim standardzie. Wynikało to z faktu, iż człowiek do życia potrzebuje nie tylko wody i pożywienia, ale też dotyku.
Jak dotyk kształtuje styl przywiązania?
Dotyk wpływa również na nasz styl przywiązania. Osoby, które nie potrafią stworzyć udanego związku, boją się bliskości, a wręcz jej unikają, zazwyczaj reprezentują styl unikowo-lękowy. W dzieciństwie nie zaznały zbyt wiele czułego dotyku, więc w celu przeżycia wykształciły w sobie mechanizm wyparcia. Nauczyły się funkcjonować w świecie pozbawionym dotyku i czułości. W dorosłym życiu nie odczuwają potrzeby bliskości.
Jak dotyk wpływa na zdrowie seniorów?
Także seniorzy potrzebują dotyku. Niestety, jest to grupa najbardziej narażona na samotność. Wielu z nich mieszka w pojedynkę, ponieważ partner już zmarł, a dzieci wyprowadziły się do innego miasta. Sytuację utrudnia też brak prawa jazdy, które umożliwiałoby swobodne przemieszczanie się i odwiedzanie dawnych znajomych. Tymczasem wykazano, iż seniorzy, którzy mogą liczyć na regularny dotyk, przytulanie, trzymanie za rękę, cieszą się lepszym zdrowiem, rzadziej miewają zawał i omijają ich też choroby otępienne.
Dotyk uspokaja
Wykazano, iż dotyk pełni działanie uspokajające. Gdy gładzimy kogoś po ramieniu czy plecach, w jego organizmie spadek stężenie kortyzolu, a wzrasta poziom endorfin, zwanych też hormonami szczęścia. Osoby, które są regularnie przytulane, wykazują mniejszą skłonność do agresji.
Dotyk zmniejsza ryzyko infekcji
W związku z tym, iż u osób, które rzadko mają do czynienia z dotykiem, często pojawiają się stany zapalne, a te zwiększają podatność na infekcje wirusowe, warto się regularnie przytulać, trzymać za rękę czy głaskać po plecach.
Dotyk zmniejsza ryzyko depresji
Jeśli chcesz cieszyć się dobrym samopoczuciem i być wolnym od czarnych myśli, powinieneś codziennie przytulać się co najmniej 12 razy. Do takich wniosków doszli naukowcy, którzy prowadzili badania poświęcone prozdrowotnym właściwościom dotyku.
Czy masaż też poprawia samopoczucie?
Okazuje się, że nie tylko dotyk bliskiej osoby czy przyjaciela ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Podobne działanie wykazuje masaż wykonany przez profesjonalistę. Także masowanie ciała odpowiednią gąbką z dodatkiem peelingu czy olejku, przynosi pozytywne rezultaty.