Pielęgnacja przeciwzmarszczkowa należy do żelaznych punktów troski o skórę. To niezwykle ważny aspekt pielęgnacji zwłaszcza u kobiet po menopauzie, kiedy w organizmie spowalnia się metabolizm i procesy regeneracji uszkodzonych tkanek. Jak radzić sobie ze zmarszczkami pojawiającymi się na naszej twarzy?
Zapobieganie zmarszczkom: kremy już w młodym wieku
Zanim omówimy metody zapobiegania zmarszczkom u dojrzałych kobiet, warto wiedzieć, że pielęgnację anti-age najlepiej zacząć stosować dość wcześnie: nawet tuż po 20. roku życia. W ten sposób zniwelujemy powstawanie zmarszczek na najwcześniejszym etapie, co może owocować piękną skórą przez długie lata. W tym miejscu obalimy także popularny mit: skóra w żadnym wieku nie “przyzwyczaja się” do kremu, dlatego też rozpoczęcie pielęgnacji dopiero po trzydziestce może być po prostu zbyt późne.
Czy zwracać uwagę na popularne oznaczenia? (20+, 30+ i tak dalej)
Wielu producentów na swoich preparatach stosuje różne oznaczenia, które sugerują, w jakim wieku powinno stosować się dany krem. Chociaż niekiedy mogą być one pomocne, to jednak w większości przypadków mają one znaczenie raczej symboliczne; oznaczenia te mówią przede wszystkim o konsystencji preparatu, w mniejszym stopniu zaś o jego składzie. Z tego powodu przed zakupem warto dokładnie zapoznać się ze składnikami użytymi do produkcji – a nuż preparat przeznaczony dla innej grupy wiekowej okaże się bardziej wartościowy?
Pielęgnacja dostosowana do potrzeb naszej skóry
Kremy i inne preparaty przeznaczone do profilaktyki przeciwzmarszczkowej powinny w swoim składzie zawierać szereg dobroczynnych składników. Skuteczność substancji takich jak między innymi kwas hialuronowy, koenzym Q10, kolagen czy też witaminy C i E są doskonale znane we współczesnej kosmetologii. Z tego względu warto zwrócić uwagę na właśnie te składniki, zwłaszcza wtedy gdy posiadamy delikatną, dość cienką skórę, która wykazuje tendencje do alergii i przesuszeń.
U kobiet dojrzałych należy zwrócić szczególną uwagę na ochronę przed tak zwanym fotostarzeniem. Tym mianem określamy szkodliwy wpływ promieni UV, które potrafią poważnie przesuszyć skórę i przyspieszyć procesy starzenia. Dobierając krem na dzień, zwłaszcza latem, postarajmy się więc, by posiadał on odpowiedni poziom ochrony przed słońcem (filtr SPF 30 i więcej w przypadku jaśniejszych karnacji).
Skład to podstawa!
Mówiliśmy wcześniej o dobroczynnych składnikach, które obowiązkowo powinno się włączyć do codziennej pielęgnacji. Oprócz wymienionych wcześniej do tej puli warto dorzucić także inne, nieco mniej popularne substancje. Będą to między innymi ceramidy i odżywcze proteiny oraz ekstrakty pochodzenia naturalnego: na przykład z alg, winogron lub też zielonej herbaty. Każdy z nich zadziała na skórę tonizująco i odświeżająco, dostarczając skórze tego, co dla niej najlepsze.
Podobnie rzecz ma się z używanymi przez nas kosmetykami do makijażu. Tutaj również warto zrezygnować z ciężkiego mejkapu, w którym pełno silikonów, parabenów i drażniącego alkoholu. Zamiast tego spróbujmy postawić na kosmetyki mineralne o prostym składzie, dzięki czemu nasza skóra na co dzień nie będzie wystawiona na ryzyko powstawania alergii.
Profilaktyka anti-age: nie tylko kosmetyki
Anti-age to jednak nie tylko kosmetyki. Niezwykle istotna jest także rola prawidłowo zbilansowanej diety, aktywnego trybu życia i środowiska, w którym przebywamy na co dzień. Każdy wie, że sport to zdrowie, ale gdy powoli zbliżamy się do jesieni życia, pobudzająca krążenie aktywność fizyczna zaczyna mieć znaczenie większe niż kiedykolwiek wcześniej. Warto więc znaleźć taką jej formę, jaką polubimy najbardziej. Dobrze jest zacząć od długich spacerów na łonie natury, jazdy na rowerze czy też pływania i sauny – zwłaszcza ta ostatnia aktywność może zdziałać prawdziwe cuda dla naszej skóry.
Jeśli zaś chodzi o dietę, przypomnijmy o roli owoców i przede wszystkim warzyw w codziennym żywieniu. Równie istotna jest woda – pita “na surowo” lub też z dodatkiem świeżej mięty i cytryny pozwoli nam nie tylko nawilżyć organizm, ale może być pomocna także wtedy, gdy chcemy zrzucić nieco zbędnych kilogramów. Na sam koniec przypomnimy wszystkim miłośniczkom papierosów, że nikotyna skutecznie pozbawia nasze komórki tlenu – to właśnie dlatego skóra palaczy starzeje się kilkukrotnie szybciej.
Autorką publikacji gościnnej jest Marysia – pasjonatka pielęgnacji domowej oraz redaktorka magazynu NMAG od Nutridome.