Co należy jeść, aby mieć zdrową skórę

Zdrowa, jędrna skóra bez cienia zmarszczek stanowi marzenie niejednej kobiety. Niestety, cera rzadko kiedy prezentuje się w ten sposób. Zwłaszcza w społeczeństwach wysoko rozwiniętych mamy ogromne problemy dermatologiczne. Wynikają one z niewłaściwej diety. Co należy jeść, aby mieć zdrową skórę?

Zróżnicowana dieta gwarantem zdrowej skóry

Nasza dieta powinna przede wszystkim być zróżnicowana. W przeciwnym wypadku zawsze będziemy borykać się z niedoborem jakichś substancji odżywczych.  Jedzenie ciągle tych samych produktów nie tylko jest nudne, ale też niekorzystne dla naszego organizmu.

Smażone potrawy są niezdrowe dla twojej skóry

Najkorzystniejsze dla naszej cery są surowe produkty pochodzenia roślinnego – warzywa i owoce.  O ile gotowane warzywa są nadal dosyć zdrowe, o tyle poddawane pieczeniu czy smażeniu już niekoniecznie. W tych procesach obróbki termicznej dochodzi bowiem do powstawania tłuszczów trans o działaniu prozapalnym.

Witamina A zwalcza wolne rodniki

W twojej diecie nie może zabraknąć witaminy A oraz beta-karotenu, czyli silnych antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki odpowiedzialne za proces starzenia się skóry.  Ponadto odpowiednia ilość witaminy A w diecie zapewnia nam ochronę przed trądzikiem. Beta-karoten, który stanowi prekursor witaminy A, znajdziemy w marchewce, jaju, serze żółtym oraz smażonej wątróbce.

Niacyna gwarantem odpowiedniego nawilżenia skóry

Niacyna, czyli witamina B3, wzmacnia naskórek i zapewnia optymalne nawilżenie naszej skórze. Niedobór tego składnika odżywczego prowadzi do pelagry, która manifestuje się brązowymi plamami i szorstkością naskórka. Aby dostarczyć organizmowi witaminę B3, należy spożywać orzeszki ziemne, chleb pełnoziarnisty i otręby pszenne.

Produkty bogate w witaminę B12

Witamina B12 odgrywa ważną rolę w naszym organizmie. Jej niedobór prowadzi do anemii, aft, bielactwa nabytego i szarości skóry. Jest to jednak składnik, którego w świecie roślinnym nie znajdziemy zbyt wiele. Najwięcej jest go w mięsie, ale witaminę B12 znajdziemy też w produktach fermentowanych, wytwarzają ją bowiem niektóre szczepy bakterii. W związku z tym należy spożywać kefir, jogurt oraz roślinne kiszonki, w tym kiszone ogórki.

Do czego potrzebna jest nam folacyna?

Folacyna, czyli witamina B9, jest niezbędna do tworzenia nowych komórek i czerwonych krwinek. Występuje w wielu roślinach, w tym w jarmużu, marchewce, gotowanej czerwonej soczewicy oraz w gotowanej ciecierzycy. Jest obecna także w kefirze.

Witamina C uczestniczy w syntezie kolagenu

Witamina C nie tylko przeciwdziała powstawaniu wolnych rodników, ale też uczestniczy w syntezie kolagenu, czyli białka odpowiedzialnego za młody wygląd naszej skóry. Jego niedobór prowadzi do wiotczenia cery i powstawania zmarszczek. Witaminę C znajdziemy w truskawkach, aronii, czerwonej porzeczce, borówkach, malinach i pietruszce.

Produkty bogate w witaminę D

Witamina D przeciwdziała procesom zapalnym w naszej skórze i chroni ją przed powstawaniem wolnych rodników. W okresie od II połowy kwietnia do połowy września nasz organizm sam syntetyzuje witaminę D, jeśli eksponujemy na słońce odpowiednią powierzchnię skóry.  Niestety, wielu z nas cierpi na niedobór witaminy D, co prowadzi do alergii, AZS i trądziku. Witaminę D znajdziemy w tłustych rybach morskich – makreli, śledziu czy dorszu.  Dostarczy jej też mleko, kefir, jogurt czy żółtko jaja.

Właściwości nawilżające witaminy E

Witamina E, zwana też witaminą młodości, nie tylko zwalcza wolne rodniki odpowiedzialne za procesy starzenia się skóry, ale też nawilża naszą cerę.  Jej niedobór prowadzi do łamliwości paznokci, egzemy oraz trądziku. Znajdziemy ją w pestkach słonecznika, migdałach, oleju rzepakowym, jajku, oleju z awokado.

Rola cynku w zwalczaniu wolnych rodników

Cynk wchodzi w skład naszej skóry, ale też aktywuje bardzo ważny enzym zwalczający wolne rodniki, którym jest dysmutaza ponadtlenkowa.  Niedobór cynku prowadzi do suchości skóry oraz stanów zapalnych w jej obrębie. Cynk znajdziemy w wieprzowinie, jogurcie naturalnym, serze żółtym, chlebie pełnoziarnistym oraz w orzechach.

Właściwości antyoksydacyjne selenu

Selen wykazuje właściwości antyoksydacyjne, czyli zwalcza wolne rodniki. Ten pierwiastek aktywuje też enzym, peroksydazę glutationową, która chroni organizm, w tym skórę, przed stresem oksydacyjnym. Selen dostarczymy organizmowi, jedząc łososia, dorsza, ciecierzycę, brązowy ryż, orzechy brazylijskie.

Gdzie znajdziemy kwasy omega-3?

Nasza skóra choruje, gdy powstają stany zapalne w jej obrębie. Aby temu zapobiec, musimy dostarczyć organizmowi kwasów omega-3. Znajdują się one w tłustych rybach morskich takich jak makrela czy dorsz. Dostarczymy ją też naszemu organizmowi wraz z olejem lnianym, rzepakowym i orzechami włoskimi.

Produkty bogate w białko

Naszą skórę budują białka, w tym kolagen i elastyna. Odpowiadają one za jej jędrność. Aby organizm miał z czego budować białka, potrzebuje maleńkich cegiełek, którymi są aminokwasy. Te dostarczymy mu, jedząc produkty bogate w białko takie jak mięso, nabiał, jaja, rośliny strączkowe.