Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia WHO zalecają noszenie maseczek wszystkim osobom, które mają objawy mogące świadczyć o obecności koronawirusa, czyli gorączka, kaszel, trudności z oddychaniem. Natomiast może zdarzyć się tak, że chorobę przechodzimy bezobjawowo. Dlatego maseczki służą nie tylko osobom chorym, lecz także chronią przed zarażeniem zdrowe osoby. Jest to działanie profilaktyczne, które może nam pomóc w skutecznej walce z COVID-19. Ze względu na zdrowie Twoje i Twoich bliskich, wybór odpowiedniej maseczki jest bardzo ważny. Ostatnio wprowadzone przepisy związane z pandemią, nakazują noszenie maseczek coraz większej grupie osób.
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów masek.
- Maski do ochrony dróg oddechowych klasy FFP1 są odpowiednie do środowisk pracy, w których nie należy się spodziewać toksycznych ani fibrogennych pyłów czy aerozoli. Filtrują one co najmniej 80% cząsteczek znajdujących się w powietrzu do wielkości 0,6 μm i można je stosować, jeśli wartość graniczna narażenia w miejscu pracy nie jest przekroczona więcej niż 4-krotnie. Maski ochrony dróg oddechowych klasy FFP1 są zwykle niewystarczające w celu prawidłowej ochrony przed wirusami.
- Maski ochrony dróg oddechowych klasy FFP2 (KN95) nadają się do środowisk pracy, w których we wdychanym powietrzu są obecne substancje szkodliwe i mutagenne. Maski te muszą przechwytywać co najmniej 94% cząsteczek znajdujących się w powietrzu do wielkości 0,6 μm. Można je stosować, jeśli wartość graniczna narażenia w miejscu pracy nie jest przekroczona więcej niż 10-krotnie. Maski ochrony dróg oddechowych o klasie ochrony FFP2 KN95 są najbardziej polecane do codziennego użytku w celu ochronnym przed zagrożeniem wirusowym
- Maski ochrony dróg oddechowych FFP3 (N100) – używane głównie przez służby sanitarne. zapewniają najwyższy stopień ochrony dróg oddechowych przed zanieczyszczeniami. Przy całkowitym przecieku wewnętrznym wynoszącym najwyżej 5% i wymaganej ochronie przed cząsteczkami o wielkości do 0,6 μm na poziomie co najmniej 99% są one w stanie filtrować cząsteczki toksyczne, rakotwórcze i radioaktywne. Te maski ochrony dróg oddechowych nadają się do stosowania w środowiskach pracy, w których wartość graniczna narażenia w miejscu pracy może być przekroczona nawet 30-krotnie w stosunku do wartości właściwej dla danej branży. Dlatego używa się ich na przykład w przemyśle chemicznym.
Bardzo popularne są maski bawełniane, chirurgiczne. Jak one radzą sobie z ochranianiem nas przed zarażeniem i zarażaniem innych? Trudno ocenić ich skuteczność. Profesjonalne maski ochrony dróg oddechowych otrzymują określone klasy ochrony. Zwykłe maseczki to najniższa klasa, a im wyższa klasa, tym większa ochrona. Ponadto maski bawełniane nie posiadają filtra, są przeznaczone do użytku jednorazowego. W momencie, kiedy maska staje się wilgotna (pod wpływem wydychanego powietrza dzieje się to bardzo szybko), powinniśmy ją natychmiast wyrzucić i założyć nową – wtedy spełnia swoją rolę. W innym wypadku wilgoć stwarza idealne środowisko dla koronawirusa.
Jaką maskę wybrać?
Koronawirus jest mniejszy niż 0,3 mikrometra (60-140 nm), natomiast jego cząstki są przenoszone drogą kropelkowa (kichanie, kaszel, mówienie) przez aerozol biologiczny (20-300 mikrometrów średnicy). Światowa Organizacja Zdrowa WHO zaleca korzystanie z masek o klasie FFP2 i FFP3 oraz ich odpowiedników KN95 i N100. Maski te muszą przechwytywać co najmniej 94% cząsteczek znajdujących się w powietrzu o wielkości do 0,6 μm. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, czy produkt ma oznaczenie CE – oznacza to, że został prawidłowo zaprojektowany, skonstruowany i wykonany z właściwych materiałów.
Wszystkie te zalety spełnia maseczka KN95 Pro oferowana w sklepie Internetowym Gepard Mobilian, którą znajdziecie pod adresem https://gepard-mobilian.pl/maseczka-ochronna-oddechowa-pro–kn95,99,836.html
Zalety maseczek KN95:
- Zapewnia efekt izolacji do 95%! Nie powoduje trudności w oddychaniu.
- Wszyty klips dopasowujący do kształtu nosa – zapewnia lepszą szczelność maski i eliminuje efekt parowania okularów.
- Towar certyfikowany, dopuszczony do obrotu, posiada oznakowanie CE.
- Standard ochrony KN95 jest odpowiednikiem standardu FFP2.
- Cztery warstwy kompozytowych nanomateriałów wraz z filtrem węglowym, zapewniają doskonałą filtrację powietrza i odseparowanie z niego bakterii, wirusów, alergenów, pyłów PM2.5
Jak prawidłowo używać maseczki?
- Przed założeniem maski trzeba oczyścić ręce preparatem zawierającym alkohol lub umyć wodą i mydłem.
- Maska wyposażona została w gumki, trzeba je zaczepić o uszy.
- Maska powinna zakrywać usta, nos i podbródek.
- Należy unikać dotykania maski podczas jej używania. Jeśli jednak do tego dojdzie, trzeba oczyścić ręce preparatem alkoholowym lub wodą i mydłem.
- Gdy tylko maska stanie się wilgotna, trzeba ją wymienić na nową.
- Maskę należy zdejmować chwytając za część tylną, bez dotykania potencjalnie zakażonej części przedniej – i natychmiast wyrzucić do zamkniętego pojemnika. Po wykonaniu tej czynności należy oczyścić ręce preparatem alkoholowym lub umyć wodą i mydłem.
Dokonujmy świadomych wyborów. Odpowiednia maska i użytkowanie jej w prawidłowy sposób minimalizują ryzyko zarażenia. W ten sposób chronisz nie tylko siebie, ale również bliskich, czy też inne osoby, w których otoczeniu przebywasz. To podstawa solidarnego dbania o innych.