Farbowanie włosów jest dziś bajecznie proste. Producenci kosmetyków zadbali bowiem o to, aby dostarczyć nam wysokiej jakości produktów do koloryzacji, które są proste w obsłudze i mogą być wykorzystywane przez osoby bez wykształcenia fryzjerskiego. Farbowanie włosów w domu jest rozwiązaniem często wybieranym przez Polki, ponieważ wychodzi dużo taniej i nikt nie ogląda nas z farbą na głowie. O czym warto pamiętać, decydując się na domową koloryzację?
Ściąganie biżuterii
Gdy farbujesz włosy w domu, pamiętaj o zdjęciu wszystkich pierścionków, wisiorków, bransoletek i kolczyków. Pamiętaj, że biżuteria może ulec zniszczeniu, gdy dojdzie do kontaktu z chemikaliami. Warto się o nią zatroszczyć zawczasu, zdejmując wszystkie świecidełka.
Przebranie się w gorsze ubrania
Niestety, nawet nowoczesny aplikator farby do włosów nie uchroni cię przed zabrudzeniem skóry, ubrania etc. Farba czasem nam gdzieś tryśnie, brudząc wszystko dookoła. Dlatego nie należy wystawiać ich na uszkodzenie. Załóż stary, zniszczony T-shirt oraz stare jeansy. Czasem warto zostawić parę rzeczy, które są w kiepskim stanie, aby służyły ci podczas koloryzacji.
Zakup środka do oczyszczania skóry
Jak wyżej wspominaliśmy, czasem farba może pobrudzić nam skórę. Jej domywanie płynem micelarnym i wodą z mydłem nie zawsze pomaga. Na szczęście w drogeriach można kupić specjalne płyny do oczyszczania skóry z plam po farbie do włosów. Takie środki są niezawodne dzięki starannie dobranym rozpuszczalnikom.
Przygotowanie starego ręcznika
Gdy będziesz wiązała włosy w turban, z pewnością pobrudzisz ręcznik, dlatego warto mieć jeden stary, zniszczony, którego nie będzie ci żal. Niech odtąd zawsze służy ci do odciskania nadmiaru wody tuż po farbowaniu, kiedy to pukle jeszcze mogą brudzić materiał.
Przygotowanie klamerek do farbowania
Gdy farbujesz włosy pasmami, musisz je czymś przypinać. W tej roli sprawdzą się klamerki do włosów. Warto kupić takie plastikowe i najtańsze, które nie wejdą w żadne interakcje z farbą, a jednocześnie nie będzie nam żal, gdy się zabrudzą.
Uprzednie podcięcie końcówek
Gdy farbujesz włosy, ich końcówki naturalnie ulegają wysuszeniu i zniszczeniu. Dlatego też przed każdym farbowaniem warto je podciąć. Inaczej przesuszone farbą włosy poplączą się, a ty po koloryzacji będziesz musiała zająć się rozplątywaniem kołtunów. Warto zapobiec ich powstawaniu, uprzednio podcinając suche, rozdwojone końcówki.
Rozczesanie włosów
Zanim farba pójdzie w ruch, dokładnie wyszczotkuj włosy. Pozbądź się wszelkich kołtunów. Dopiero, gdy włosy nie będą się plątać, możesz przystąpić do ich koloryzacji.
Płukanka octowa po farbowaniu
Aby farba utrzymywała się dłużej, należy zamknąć łuski włosa, które uległy rozchyleniu, aby pigment mógł wniknąć w głąb włosa. W tym celu najlepiej przygotować roztwór octu i taką płukanką spłukać pukle.
Korzystanie z odżywki
Po koloryzacji należy regularnie sięgać po odżywki do włosów o silnym działaniu nawilżającym. Wybieraj te z silikonami, które przywracają puklom gładkość i miękkość, jednocześnie chroniąc je przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Wysuszenie włosów suszarką i noszenie ciemnych ubrań
Farbowane włosy od razu wysusz suszarką, a następnie noś ciemne ubrania. Niestety, włosy do trzech myć mogą brudzić jasną odzież. Oczywiście zasada ta nie dotyczy kobiet, które korzystają z rozjaśniaczy, aby uzyskać blond pukle. W ich przypadku nie ma pigmentu, który mógłby się wypłukiwać.