Żadna kobieta nie lubi dostrzegać na swojej głowie siwych włosów. Niestety, część z nas jest skazana na przedwczesne siwienie ze względu na predyspozycje genetyczne. Co naszym zdrowiu mówią siwe włosy?
Siwienie jako objaw stresu
Przedwczesne siwienie, przed 25. rokiem życia, bardzo często wynika z silnego stresu, jaki przeżywamy np. w związku z obroną pracy magisterskiej. Przez zszargane nerwy i nieprzespane noce nasze pukle szybko siwieją.
Zła dieta a siwe włosy
Duży problem stanowi także zła dieta. Jeśli jesz byle co w fast foodach, nie dostarczasz organizmowi wartościowych składników odżywczych. Twoja dieta jest zbyt uboga, przez co włosy przedwcześnie siwieją. Aby te wyglądały zdrowo i młodo potrzebne są takie składniki jak witaminy z grupy B, biotyna, kwas foliowy, cynk, miedź, żelazo i selen.
Poważne choroby, którym towarzyszy siwizna
Czasem jednak siwienie włosów jest objawem poważnej choroby. Włosy siwieją przedwcześnie w przypadku nadczynności tarczycy, anemii złośliwej, zespołu Wernera, czyli choroby genetycznej, której towarzyszy przedwczesne starzenie się całego organizmu. Siwe pukle mogą też być objawem cukrzycy lub miażdżycy.
Jeśli na twojej głowie goszczą siwe włosy, możesz je pokryć farbą lub szamponem koloryzującym. Niektóre szampony do 24 myć są równie trwałe jak farba, dzieje się tak w przypadku czarnego pigmentu, który nie wypłukuje się nadmiernie. Ich skład natomiast prezentuje się dużo lepiej od farb, dzięki czemu koloryzacja nie niszczy pukli. Siwe włosy skutecznie też maskuje ich utlenianie do blondu za pomocą rozjaśniacza. Wówczas nawet siwe odrosty nie odznaczają się tak bardzo. Niestety, wszelkie rudości, czerwienie, fiolety i brązy są dużo mniej trwałe od czerni czy blondu. Warto mieć to na uwadze, gdy nie chce się zbyt często farbować włosów.