Kobiety znacznie częściej zapadają na depresję, niż mężczyźni, o wiele trudniej im się z niej wyleczyć. Czym jest depresja, co może ją spowodować i w jaki sposób z nią walczyć?
Szczyt zachorowań na depresję jest w okolicy 30 r.ż., później – w okolicy 60 r.ż. Oba okresy silnie łączą się z pewnym podsumowaniem dotychczasowego życia, jednak choroba ta może rozwinąć się w każdym wieku.
Każdy z nas przynajmniej raz w życiu przeżył epizod depresyjny, gdyż choroba ta często jest związana z sytuacją, w jakiej się znajdujemy. Kazde nieszczęście, które nas dotyka, może wywołać depresję. Najczęściej przygnębienie mija samoistnie po jakimś czasie. Gorzej, jeśli obniżenie nastroju często wraca, albo utrzymuje się przez dłuższy niż 2 tygodnie czas – wtedy możemy mówić o depresji.
Objawy depresji
Osoba z depresją nie tyle jest smutna, co nic ją nie cieszy. Nie widzi sensu w podejmowaniu czynności, które sprawiały jej przyjemność. Jest obojętna i wycofana. Moze bardzo schudnąć lub przybrać na wadze w ciagu miesiąca. Chory jest przekonany, że nic mu się nie udaje, że jest bezwartościowy, ma poczucie winy.
Wydaje się ciągle być nieobecny – często nie słyszy, że do niego mówimy, nie śmieje się z wszystkimi, sprawia wrażenie zagubionego, jest zapominalski i rozkojarzony. Trudno mu się skoncentrować, jest zmęczony, ospały.