Rozmowa z Anną Zienkiewicz kosmetologiem Centrum Laseroterapii i Medycyny Estetycznej Neonia.
Co kryje się pod pojęciem „starzenie się”?
Starzenie się jest nieuniknionym naturalnym procesem, określanym jako zespół postępujących w czasie zmian takich, jak zmniejszenie biologicznej aktywności komórek organizmu i spowolnienie jego możliwości regeneracyjnych. Jeżeli chodzi o twarz to możemy tu wyróżnić trzy rodzaje starzenia się skóry. Pierwszy związany z wiekiem, czyli utratą jędrności/elastyczności skóry, opadające policzki, drugi podbródek czy utrata kwasu hialuronowego i kolagenu. Drugi to zmarszczki mimiczne i statyczne. Trzeci zaś to fotostarzenie, które jest spowodowane nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV oraz zanieczyszczeniem powietrza. Skutkiem tego są popękane naczynka na twarzy czy przebarwienia. Zaznaczam tu, że te problemy nie dotyczą tylko skóry naszej twarzy, ale również szyi i dekoltu.
Z jakim problemem najczęściej zgłaszają się Państwa klientki?
Najczęstszym problemem są zmarszczki oraz postępujące zmiany związane z wiekiem w okolicach twarzy szyi i dekoltu. Panie popełniają duże błędy i zaniedbują pielęgnację skóry, dbają o włosy chodząc regularnie do fryzjera, manikiurzystki, przedłużają rzęsy, natomiast nie robią żadnych zabiegów anti -age, które maja za zadanie spowolnić procesy starzenia się skóry. Pamiętajmy, że zawsze lepiej przeciwdziałać i zacząć już od 25 roku życia, stopniowo i nieinwazyjnie.
A jaki jest według Pani najlepszy zabieg anti-age?
Trudno powiedzieć. Nie wszystkie zabiegi nadają się do każdej skóry. Są osoby które bardzo dobrze zareagują na laser frakcyjny ablacyjny, a inne którym taki laser może zaszkodzić. Dlatego trzeba odpowiednio przeprowadzić wywiad. Aby móc odpowiednio dobrać zabieg do potrzeb naszej skóry musimy znać tryb życia naszych klientek, wtedy wspólnie możemy dobrać odpowiedni zabieg i zapewnić jak najlepsze rezultaty. Omawiamy również ich pielęgnację domową i pozabiegową.
W jakim wieku warto rozpocząć zabiegi medycyny estetycznej?
Większym wyznacznikiem, oprócz wieku, jest stan skóry. W praktyce uważam, że już miedzy 25 a 27 rokiem życia warto zacząć korzystać chociażby z mezoterapii igłowej, która nie tylko wspaniale nawilży i odświeży naszą skórę, ale będzie również działać rewitalizująco. Po 30 roku życia warto zacząć korzystać z zabiegów laserowych. Wiem, że duża liczba kobiet boi się okresu rekonwalescencji po takich zabiegach, a nie powinna. Owszem wielu lekarzy medycyny estetycznej ogranicza się do laserów ablacyjnych Co2, które są niestety bardzo inwazyjne i okres rekonwalescencji potrafi być nawet dwutygodniowy. Dodatkowo nie nadają się do każdej skóry, natomiast szereg renomowanych klinik ma duży wachlarz zabiegów laserowych jak np. Clearlift czy Termolifting. Obydwa zabiegi, choć wykorzystują całkiem inną technologie, dają rewelacyjne efekty i nie wymagają okresu rekonwalescencji.
Czy zabiegi laserowe są bolesne?
Te, które przed chwilą przytoczyłam nie są bolesne. Odczuwa się ciepło podczas ich wykonywania, ale na pewno nie ból. Są również zabiegi bardziej bolesne, takie jak usuwanie blizn czy rozstępów. W takich przypadkach dobre jakości lasery posiadają świetny system chłodzący, a dodatkowo zawsze nakładamy maść znieczulającą.
Dziękuję za rozmowę.
Dziękuję.