Seks to jedno z najprzyjemniejszych doznań w życiu, które możemy sobie fundować tak często, jak tylko mamy na to ochotę. Udane życie erotyczne chroni przed depresją i sprawia, że mamy w sobie mnóstwo motywacji do działania. Niestety, seks może mieć też daleko idące konsekwencje, o których warto pomyśleć, zanim pójdziesz z nim do łóżka. To właśnie kobiety ponoszą skutki ewentualnych wpadek. To one zachodzą w ciążę, są bardziej narażone na infekcje, w tym zakażenie chorobami wenerycznymi. Choć nowoczesne metody antykoncepcji są naprawdę skuteczne, niektóre panią odczuwają strach na myśl o zbliżeniu. Lęk przed ciążą paraliżuje je do tego stopnia, że nie potrafią się rozluźnić i w rezultacie współżycie staje się źródłem bólu zamiast satysfakcji.
Lęk przed ciążą jako efekt wychowania
Lęk przed ciążą jest głęboko zakorzeniony w psychice niektórych pań. Duży wpływ na ich zachowanie ma dzieciństwo i okres dojrzewania. Jeśli nastolatka ciągle słuchała przestróg mamy w stylu – tylko nie wróć do domu z brzuchem, to komunikat ten zdążył jej tak zapaść w pamięć, iż podświadomie robi wszystko, by nie rozczarować swoich rodziców.
Edukacja seksualna – dlaczego w polskich szkołach nie uczy się o antykoncepcji?
Do lęku przed ciążą przyczynia się też brak rzetelnej edukacji seksualnej w polskich szkołach. Wychowanie do życia w rodzinie często prowadzą osoby duchowne, które nie zamierzają zapoznawać młodzieży z antykoncepcją. Młodzi ludzie szukają pomocy w internecie, a tam, cóż, można znaleźć dosłownie wszystko. Nie wszystkie informacje dotyczące antykoncepcji, które można zaczerpnąć z sieci, są rzetelne i prawdziwe. Nic dziwnego, że później nastolatki piszą listy do gazet, w którym pytają się, czy można stracić dziewictwo z kaszanką itp.
Rzetelna edukacja seksualna sprawia, że lęk przed ciążą praktycznie w ogóle nie występuje. Po co bać się czegoś, czemu można zapobiec? Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najbardziej skutecznych metod zapobiegania ciąży, natomiast prezerwatywa nie tylko uniemożliwia zapłodnienie, ale też chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Wszystko wygląda pięknie w teorii, gorzej z praktyką.
Jak założyć prezerwatywę?
Nie ma chyba nastolatka, który nie słyszałby o prezerwatywach i antykoncepcji hormonalnej. Niestety, diabeł tkwi w szczegółach. Młodzież bardzo często nie wie bowiem, jak założyć kondom, aby ten nie spadł podczas stosunku. Tymczasem prezerwatywa chroni przed ciążą tylko wówczas, gdy stosujemy się do kilku elementarnych zasad. Zakładamy ją przed każdą penetracją, także płytką, kupujemy kondomy w aptece i prawidłowo je przechowujemy. Stosując prezerwatywy, rezygnujemy z lubrykantów, które mogą uszkadzać lateks.
Co zrobić, gdy zapomnimy tabletki antykoncepcyjnej?
Z kolei tabletki antykoncepcyjne są skuteczniejsze od prezerwatyw, niestety, mają też swoje wady. Przede wszystkim, aby je dostać, należy udać się do ginekologa. Ponadto wiele kobiet ma problem z regularnym sięganiem po pigułki i o niektórych po prostu zaczyna. Tymczasem tabletki antykoncepcyjne są skuteczne tylko wówczas, gdy przyjmujemy je zgodnie z zaleceniami producenta. Tutaj każde roztargnienie może nas drogo kosztować i zaowocować niechcianą ciążą. Kobiety często nie wiedzą, co należy zrobić, gdy zapomną jednej pigułki. Tego typu informacje mogłyby zdobyć na zajęciach z edukacji seksualnej, te jednak przeprowadza się w taki sposób, aby były zgodne z zaleceniami Kościoła dotyczącymi prokreacji.
Strach przed ciążą odczuwają nie tylko nastolatki
Lęk przed ciążą, wbrew pozorom, nie jest jedynie domeną nastolatek, który mają za sobą pierwszy raz. Wizja zapłodnienia komórki jajowej przeraża wiele dojrzałych pań, które mają ustabilizowaną sytuację zawodową. Niestety, nie każda kobieta może sobie pozwolić na ciążę. Lęk przed ciążą to także problem pań w okresie menopauzy. Macierzyństwo w późnym wieku niesie bowiem ze sobą liczne zagrożenia, począwszy od ujawnienia się wad genetycznych u płodu, a skończywszy na problemach zdrowotnych kobiety, która w późnym wieku wydała dziecko na świat.
Osoby, u których występuje lęk przed ciążą, unikają zbliżenia. Zdarza się też, że ze sobą współżyją, ale nie cierpią z tego żadnej radości, ponieważ cały czas odczuwają zagrożenie. Trudno bowiem skupić się na przyjemności, gdy nasze myśli w całości zaprząta strach. Co zrobić, gdy lęk ten dotyczy także nas?
Podwójna antykoncepcja odegna lęk
Najprostszym rozwiązaniem wydaje się równoległe stosowanie dwóch metod antykoncepcyjnych. Najlepsze rezultaty powinno przynieść połączenie tabletek antykoncepcyjnych z prezerwatywami. Pigułki charakteryzują się bowiem wysoką skutecznością w zapobieganiu niechcianej ciąży, natomiast kondomy dodatkową chronią nas przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Gdy jedna z metod zawiedzie, np. pęknie prezerwatywa, jej rolę przyjmuje druga – tabletki. Szanse na zajście w ciążę przy takim połączeniu są praktycznie zerowe.
Irmina Cieślik