Sztuka filmowa każdego roku zostaje wyróżniona na wielu festiwalach. Najbardziej prestiżowym są Oscary, które już po raz 88. zostaną wręczone w 2016 roku. W historii przewinęły się prawdziwe perełki kina i zaskakujące obrazy oraz niezapomniani artyści.
Z oscarowej historii
Akademia Filmowa, zrzeszająca amerykańskich filmowców po raz pierwszy w 1929 roku przyznała nagrody najlepszym produkcjom filmowym. Zainteresowanie tematem było dość małe. Cała gala trwała zaledwie kwadrans. Dziś ceremonia wręczenia Oscarów oraz cała otoczka wydarzenia odbywa się na ogromną skalę. Aktorki szykują niesamowite kreacje, by jak najefektowniej zaprezentować się na czerwonym dywanie, w blasku fleszy. Uroczysta gala, która od kilkunastu lat odbywa się w Los Angeles, jest transmitowana przez największe telewizje.
Słynna statuetka
Wręczany Oscar ma postać statuetki, przedstawiającej rycerza, trzymającego miecz. Postać stoi na rolce filmu, składającego się z pięciu szprych, symbolizujących aktorów, reżyserów, scenarzystów, producentów i techników. Statuetka jest pokryta 24-karatowym złotem. Oscary są przyznawane w 24 kategoriach takich jak Najlepszy Aktor, Najlepsza Muzyka czy Najlepszy Film. Wśród aktorów mamy rekordzistów, którym udało się zdobyć nawet kilka Oscarów, w ciągu całej kariery artystycznej. Jednym z takich osobowości jest Jack Nicholson, który otrzymał 12 nominacji i aż 3 statuetki, m.in. za słynny Lot nad kukułczym gniazdem. Wśród pań, najczęściej honorowa była Meryl Streep oraz Katharine Hepburn.
Polski akcent
Oscary doceniają nie tylko amerykańskie produkcje, choć to właśnie ich jest wśród laureatów najwięcej. Nasza ojczyzna również ma się czym pochwalić. Po raz pierwszy, w 1941 roku to właśnie polska twórczość w postaci muzyki do filmu Fantazja Leopolda Stokowskiego została doceniona. Dwukrotnie został nagrodzony Janusz Kamiński, za zdjęcia do Listy Schindlera oraz Szeregowca Ryana. Znani reżyserzy tacy jak Roman Polański czy Andrzej Wajda także mogą poszczycić się złotymi statuetkami. Polska triumfowała także w ubiegłym roku, kiedy przyznano główną nagrodę w kategorii Najlepszy film Nieanglojęzyczny, którą otrzymał Paweł Pawlikowski za film Ida. Dzieła polskich twórców byłby wielokrotnie nominowane przez Akademię Filmową.
Wybitne dzieła
Historia Oscarów jest częścią historii całej kinematografii. To właśnie ona ukazuje najwybitniejsze dzieła oraz ich twórców. Takie filmy jak Casablanca, Przeminęło z wiatrem czy Titanic to prawdziwa klasyka światowego kina. Do wielu w dalszym ciągu będziemy powracać. Najhojniej nagrodzonymi produkcjami w historii kina był film Titanic oraz Wszystko o Ewie. Walt Disney może poszczycić się imponującą liczbą złotych statuetek.
W całej historii Oscarów nie można pominąć także licznych wpadek oraz zabawnych anegdot samych prowadzących. Możemy wyróżnić także aktorów, którzy mimo wielokrotnych nominacji, do tej pory nie otrzymali słynnej statuetki. Wśród tegorocznych nominowanych jest Leonardo DiCaprio, który ma szansę na nagrodę za główną rolę w filmie Zjawa. Być może w tym roku Leo otrzyma wreszcie wymarzonego Oscara. Uroczystą galę tegorocznych Oscarów poprowadzi Chris Rock, słynny komik, aktor i scenarzysta, który już po raz drugi w swoim życiu będzie miał taką okazję. Już 28 lutego poznamy zwycięzców, którzy otrzymają nagrody za dzieła 2015 roku.
Katarzyna Antos