Mówi się, że nieleczony katar trwa siedem dni, a leczony tylko tydzień. A co, jeśli katar nie przechodzi nawet przez kilka tygodni? Sprawdź jakie mogą być przyczyny uporczywego i długotrwałego kataru.
Skąd się bierze uporczywy katar?
Katar jest nie tylko objawem przeziębienia czy grypy. To także oznaka wielu poważniejszych chorób, których nie wyleczymy samodzielnie. Jeśli katar nie przechodzi przez kilka tygodni warto zastanowić się nad wizytą u laryngologa lub alergologa.
Przyczynami uporczywego kataru mogą być:
- Alergia – to najczęstsza przyczyna przewlekłego kataru. Zastanów się, czy Twój katar trwa ciągle, czy też pojawia się lub zaostrza w jakiś konkretnych sytuacjach (np. otwarcie okna, wyjście na zewnątrz, kontakt ze zwierzęciem). Jeśli widzisz w tym jakąś prawidłowość udaj się do alergologa.
- Przewlekłe zapalenie zatok – jeśli oprócz kataru męczy Cię ból głowy (w okolicy czoła, szczęki lub między oczami), a wydzielina z nosa spływa do gardła, to może być zapalenie zatok. Nie zwlekaj i zamów wizytę u laryngologa.
- Polipy nosa – powstają wówczas, gdy błona śluzowa nosa ulega przerostowi. Towarzyszy temu wydzielina, pojawiają się narośle i polipy. Jedynym sposobem leczenia jest usunięcie wszystkich zmian i pogrubienia śluzówki.