Układ kostny odgrywa niezwykle istotną rolę, toteż należy dołożyć wszelkich starań, aby znajdował się w dobrej kondycji. Odpowiednia dieta i aktywność fizyczna mogą nas ustrzec przed rozwojem osteoporozy.
Mianem osteoporozy określamy chorobę, która wiąże się z postępującym ubytkiem masy kostnej. W związku z tym, iż następuje spadek gęstości kośćca, szkielet staje się podatny na urazy. Obniżona wytrzymałość mechaniczna prowadzi do groźnych złamań.
Trudności w poruszaniu się
Kondycja naszych kości rzutuje na postawę ciała. Każdy, nawet najdrobniejszy uraz utrudnia poruszanie się. W związku z tym, iż kości osób, które zmagają się z osteoporozą, charakteryzują się obniżoną wytrzymałością mechaniczną, często dochodzi do poważnych urazów.
Grawitacja a złamania
Wbrew pozorom, nie musimy niefortunnie upaść, aby trafić na izbę przyjęć w celu założenia gipsu. U chorych na osteoporozę siła grawitacji może przyczynić się do wystąpienia poważnych złamań. Ta podstępna choroba manifestuje się ubytkiem masy kostnej. Oznacza to, iż dochodzi do rozrzedzenia struktury przestrzennej masy kostnej.
Zagrożenie kalectwem
W związku z tym, iż złamane kości nie zawsze zrastają się prawidłowo, drobny uraz może doprowadzić do kalectwa. Osoby, które nie mogą się swobodnie poruszać, często popadają w depresję. Zdarza się, iż niefortunne złamanie pociąga za sobą konieczność zmiany pracy. W najgorszej sytuacji znajdują się osoby, które są zatrudnione na budowach i fabrykach.
Osteoporoza idiopatyczna
Wbrew pozorom, osteoporoza nie jest przypadłością osób w wieku dojrzałym. Ta podstępna choroba atakuje też młodzież, u której w okresie dojrzewania dochodzi do nadmiernego przyrostu masy kostnej. W przypadku opisanych zmian mówimy o osteoporozie idiopatycznej.
Niedobór estrogenów
Kobiety, które przechodzą osteoporozę, znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. W pewnym wieku czynność jajników wygasa. Narządy przestają produkować estrogeny, które odpowiadają za odkładanie wapnia w kościach. W związku z tym ich wytrzymałość mechaniczna ulega pogorszeniu.
Panie w okresie przekwitania powinny regularnie kontrolować stan kości. W tym celu należy systematycznie poddawać się densytometrii. Badanie nie jest bolesne, a może wykazać niepokojące zmiany.