Wraz z upływem czasu nasi rodzice się starzeją. Nadchodzi moment, kiedy to oni potrzebuję naszej pomocy. Ważną kwestią staje się opieka nad schorowanymi rodzicami. Jak ją podzielić?
Bezinteresowna pomoc bliskim
Nasze prawo nakłada obowiązek wsparcia rodziców, nie tylko w sytuacjach materialnych ale również w chorobie, zagrożeniu zdrowia oraz przy wykonywaniu wszelkich czynności intelektualnych oraz fizycznych. Nasza opieka nad schorowanymi rodzicami i sama chęć pomocy powinna być bezinteresowna, co warunkuje poczucie moralności i empatii. Nie można jednak wymusić na kimś opieki. Zdarzają się jednak przypadki alimentacji, gdzie dzieci są zobowiązane przez sąd do świadczenia regularnej pomocy finansowej swoim rodzicom.
Podział opieki nad schorowanymi rodzicami
W przypadku rodzeństwa czy innych osób krewnych najlepszym rozwiązaniem jest podział opieki nad schorowanymi rodzicami. Gdy mamy duże możliwości czasowe, łatwiej nam będzie pogodzić wszystkie obowiązki. Możemy ustalić konkretne dni czy godziny z bliskimi. Często zdarza się tak, że choroba jest na tyle przewlekła, że mimo naszych najszczerszych chęci, jest to zbyt duża odpowiedzialność. W takich sytuacjach możemy skorzystać ze specjalistycznej opieki medycznej. Zatrudnienie pielęgniarki czy rehabilitanta będzie także idealnym rozwiązaniem dla samotnych osób starszych. Dzieci przebywające za granicą, mogą zaś liczyć na wsparcie ośrodka MOPS, który indywidualnie rozpatrzy każdy przypadek.
Dom pomocy społecznej
Oddanie bliskiej osoby do domu pomocy społecznej wciąż bywa przyjmowane przez środowisko krytycznie. Dla wielu to przykra konieczność. Obecnie tego typu miejsca są nowoczesne i zapewniają najwyższe standardy opieki osób starszych. Takie placówki zapewniają nie tylko całodobową opiekę medyczną ale liczne rozrywki i atrakcje. Zanim jednak zdecydujemy się na taki krok, weźmy pod uwagę zdanie naszego rodzica. Niektóre osoby bronią się przed domami opieki i za wszelkie cenę pragną pozostać w dobrze znanym im miejscu. Dla niektórych zaś, będzie to idealne rozwiązanie i możliwość ciekawego życia towarzyskiego. Starajmy się zrozumieć naszych bliskich i nie zmuszajmy ich podejmowania jakichkolwiek decyzji.
Pamiętajmy, że nasi rodzice to osoby, które poświęciły całe swoje życie dla naszego dobra. To oni nas wychowali i oddali nam wiele miłości, serdeczności i ciepła. Należy im się szacunek i dużo wyrozumiałości zarówno w chorobie jak i zdrowiu.. Wybierzmy więc taką formę opieki, która będzie im najlepiej odpowiadała, zapewni komfort nie tylko zdrowotny ale i psychiczny.