Od pokoleń na naszych wielkanocnych stołach pojawiają się te same, tradycyjne potrawy. Jakie jest ich znaczenie? Czy wiemy skąd wzięły się wielkanocne potrawy?
Pokarm w czasie świąt Wielkiej Nocy ma szczególne znaczenie. Jego święcenie jest jednym z najstarszych i najważniejszych zwyczajów świątecznych.
Te same pokarmy, które zostają poświęcone, pojawiają się później na naszych wielkanocnych stołach. A to, co wkładamy do koszyczka, nie jest dziełem przypadku.
Każda potrawa ma swoje symboliczne znaczenie, które jest bardzo ważną częścią religijnego kultu i właściwego przeżywania tego świątecznego czasu.
Baranek – dawniej i dziś
Baranek wielkanocny jest jednym z najważniejszych symboli świąt Wielkiej Nocy, o bardzo głębokiej symbolice. Jest to metafora Jezusa Chrystusa, który nazywany jest Barankiem Bożym, a także symbol łagodności, niewinności i czystości oraz ofiary.
W dawnych czasach święcono pieczonego baranka, dziś stawiamy na stole małe, cukrowe albo czekoladowe baranki lub większe figurki wykonane z ciasta, które tak uwielbiają nasze dzieci.