Agnieszka Osiecka jest artystką, której utwory wciąż cieszą się ogromną popularnością. Niewielu poetów i autorów tekstów cieszy się pośmiertną sławą.
Agnieszka Osiecka na świat przyszła 9 października 1936 roku w Warszawie, zmarła 7 marca 1997 roku. Pozostawiła po sobie wiele niezapomnianych wierszy, piosenek i artykułów. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że artystka interesowała się fotografią. Jej zdjęcia ilustrują niecodzienne sytuacje i myśli.
Okres studiów
W latach 1952-1956 Osiecka studiowała dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Jednocześnie jest absolwentką reżyserii filmowej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi. W latach 1954-1972 Agnieszka Osiecka czynnie udzielała się w Studenckim Teatrze Satyryków, pisząc dla niego teksty piosenek.
Kariera dziennikarska Agnieszki Osieckiej
Swoją karierę zawodową związała z takimi czasopismami jak „ Głos Wybrzeża”, „Nowa Kultura”, „Sztandar Młodych” i „Po Prostu”. Artystka należała do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Przez pewien czas Osiecka była związana z Polskim Radiem. Dziennikarka zajmowała się Radiowym Studiem Piosenki, które wypromowało wielu polskich artystów.
Śmierć artystki
Osiecka zmarła w 1997 roku po zaciętej walce z rakiem jelita grubego. Artystkę żegnały tłumy. Agnieszka Osiecka została pochowana na warszawskich Powązkach.
Dziedzictwo kulturowe Agnieszki Osieckiej
Choć Agnieszka Osiecka odeszła 17 lat temu, pozostawiła po sobie ogromne dziedzictwo kulturowe. Napisane przez nią piosenki wciąż cieszą się ogromną popularnością. Podczas festiwalu w Opolu można spotkać się z reinterpretacją piosenek autorstwa Agnieszki Osieckiej.