Niedobór witaminy A – wypadanie
Skutkiem niedoboru witaminy A jest kurza ślepota, czyli wada wzroku, która objawia się zaburzeniem widzenia w warunkach słabego oświetlenia. Jeśli nie pokryjemy dziennego zapotrzebowania na ten składnik, musimy się liczyć z łuszczącą skórą, co z kolei przekłada się na nadmierne wypadanie włosów. Wśród warzyw charakteryzujących się wysoką zawartością witaminy A wymienia się: pomidory, marchew, liście brokułu, szpinak, dynię i słodkie ziemniaki.
Wpływ żelaza na kondycję włosów
Żelazo, które wchodzi w skład hemoglobiny, czyli czerwonego barwnika krwi, odpowiada za wiązanie cząsteczek tlenu. Niedobór tego składnika skutkuje anemią, która przekłada się na wypadanie włosów i zwiększoną łamliwość paznokci. Konsumując fasolę, brokuły, szpinak, groch, brzoskwinie czy sałatę, dostarczamy organizmowi żelazo. Przyswajalność tego mikroelementu wzrasta w obecności witaminy C. W związku z tym liście sałaty warto skropić świeżym sokiem z cytryny.
Dieta uboga w warzywa i owoce sprzyja nadmiernemu wypadaniu włosów. Wysoko przetworzona żywność nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania na minerały i witaminy, toteż zamiast ciastka warto zjeść suszone buraki z sosem winegret.