Od lat mówi się, że podstawy psychologii w szkole mogłyby zdziałać wiele dobrego. Niestety taki przedmiot nie pojawił się w siatce godzin. Nic też nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie sytuacja miała ulec zmianie. Dlaczego potrzebne są nam podstawy psychologii w szkole?
Spis treści:
- Poznaj techniki manipulacji
- Rodzina dysfunkcyjna i złe wzorce, jakie zapewnia
- Przemoc domowa i wsparcie psychiczne dla jej ofiar
- Wysoka wrażliwość sensoryczna to nie choroba!
- Homoseksualizm to normalna orientacja!
- Podstawy psychologii w szkole. Nauka stawiania granic
- Jak rozpoznać zaburzenia osobowości?
Poznaj techniki manipulacji
Techniki manipulacji, z którymi spotykamy się każdego dnia, często są nam nieznane, przez co łatwo im ulegamy. A to partner stosuje szantaż emocjonalny, strasząc nas, że jeśli czegoś nie zrobimy, to od nas odejdzie. Kiedy indziej sprzedawca próbuje nam sprzedać jakąś usługę, która nie jest nam niezbędna do szczęścia, jednak robi to w tak przemyślany sposób, że nie potrafimy mu odmówić. Także sklepy odzieżowe lubią chować towar po kilku dniach po to, aby dać nam do zrozumienia, że w tym miejscu decyzje trzeba podejmować szybko, bo danego ubrania nazajutrz można już nie dostać. Jeśli poznamy techniki manipulacji, nauczymy się je rozpoznawać i nie będziemy im tak łatwo ulegać. Pomóc mogłyby w tym podstawy psychologii w szkole.
Rodzina dysfunkcyjna i złe wzorce, jakie zapewnia
Rodzina dysfunkcyjna często na pierwszy rzut oka wydaje się całkowicie normalna. Z tego powodu nie znajduje się pod opieką kuratora czy MOPS. Może ją tworzyć szanowany pan dyrektor i wysoko postawiona urzędniczka. Obie osoby mogą uchodzić za kompetentne i świetnie wykształcone. Jednak w domowym zaciszu mogą uprawiać przemoc psychiczną względem swoich dzieci. Aby ją rozpoznać, trzeba wiedzieć, że pewne zachowania, które próbuje się nam ukazać jako normalne, wcale takowe nie są. To nie powinno tak wyglądać, że matka dobiera znajomych dorosłemu synowi czy córce. Albo szantażuje ich emocjonalnie, aby przyjechali na weekend do domu. Podstawy psychologii w szkole mogłyby pomóc wielu osobom z rodzin dysfunkcyjnych dostrzec złe wzorce. To pomogłoby im przeprogramować myślenie.
Przemoc domowa i wsparcie psychiczne dla jej ofiar
Przemoc domowa jest znacznie częściej spotykana, niż zakładamy. Niestety wiele osób milczy na jej temat, wstydząc się jej. Kobieta, nawet gdy pracuje i ma własne środki do życia, krępuje się, ponieważ przyznanie się do porażki w jakimś aspekcie życia ją przerasta. Psychologia w szkole mogłaby dać wsparcie emocjonalne dzieciom, które doświadczają przemocy domowej, bo matka jest zbyt słaba, aby odejść od ojca. To mogłoby uchronić je przed depresją i próbami samobójczymi.
Wysoka wrażliwość sensoryczna to nie choroba!
Czy wiesz, że blisko 1/3 społeczeństwa stanowią osoby wysoko wrażliwe? Tacy ludzie łatwo ulegają przebodźcowaniu. Ze względu na wysoko rozwiniętą empatię wykazują skłonność do kontenerowania emocji. Bardzo przeżywają problemy innych. Ich mózg nieustannie analizuje sytuacje i zbiera informacje ze świata zewnętrznego oraz wewnętrznego. Nic dziwnego, że tacy ludzie czują się zmęczeni i przebodźcowani. Nie lubią gwarnych miejsc, mocnych perfum czy sztywnych tkanin, z których uszyto ubrania. Nadmiar obowiązków w krótkim czasie przytłacza osoby, u których stwierdzono wysoką wrażliwość sensoryczną. Jednak często spotykają się one z niezrozumieniem. Ludzie nadużywają empatii osób wysoko wrażliwych, manipulując nimi oraz zaszczepiając w nich poczucie winy za własne samopoczucie. Nie rozumieją też, dlaczego ktoś narzeka na drapiący sweter czy hałas za oknem. Podstawy psychologii mogłyby pomóc zrozumieć, że jesteśmy różni i w tym tkwi siła naszego społeczeństwa.
Homoseksualizm to normalna orientacja!
Heteronormatywność stanowi w Polsce ogromny problem. Osoby, które mają inną orientację, często czują się gorsze bądź nienormalne. Nadeszła pora, aby zdjąć odium z orientacji seksualnych. Bycie gejem czy lesbijką jest rzeczą całkowicie naturalną. Nie ma nic złego w aseksualizmie czy transsekualizmie. Mniejszości seksualne nikogo nie krzywdzą. Homoseksualizm nie jest chorobą. Wielu młodych ludzi, odkrywając swoją orientację seksualną, przeżywa szok. Potrzebują oni wsparcia i zapewnienia, że wszystko jest z nimi okej. To mogłaby im zapewnić powszechna edukacja psychologiczna w szkołach.
Podstawy psychologii w szkole. Nauka stawiania granic
Stawianie granic przysparza trudności wielu osobom. Najczęściej jednak na brak asertywności skarżą się kobiety. Bardzo często nikt nie pokazał nam, jak wyznaczać granice i pilnować, aby nikt ich nie przekraczał. Na szczęście nigdy nie jest za późno, by przyswoić te umiejętności. Dobrze też, aby stawianie granic i nauka asertywności stały się dobrem powszechnie dostępnym w polskich szkołach. Te umiejętności chronią przed nadużyciami seksualnymi oraz mobbingiem w pracy. Osoba asertywna nie pozwoli na to, aby inni wchodzili jej na głowę i traktowali ją w sposób przedmiotowy. Gdy nie spodoba się jej, że szef całuje ją w policzek, to zwróci mu na to uwagę.
Jak rozpoznać zaburzenia osobowości?
Zaburzenia osobowości stanowią dziś często spotykany problem. Jednostki, u których występują, często przysparzają trudności swojemu otoczeniu. Narcyz sam nie cierpi, on traktujemy innych ludzi przedmiotowo, wykorzystując ich do zaspokojenia swoich potrzeb. Często zdradza swoje partnerki, jednocześnie próbuje je pozbawić pewności siebie, stosując przemoc psychiczną. Osoby z niską samooceną są bardziej podatne na manipulację i szantaż emocjonalny. Trudniej im też odejść od sprawcy przemocy. Warto poznać mechanizmy, które rządzą zachowaniem narcyza czy jednostki z zaburzeniem borderline. Pomaga to ustrzec się przed toksycznym związkiem. Uświadamia też, że zaburzenia osobowości są bardzo trudne w leczeniu i zasadniczo ktoś, kto uprawia przemoc narcystyczną, zawsze będzie to robił, bo brak mu empatii. Edukacja psychologiczna w tym zakresie jest bardzo potrzebna. Związek z narcyzem czy osobą borderline często okazuje się traumą na całe życie, która uniemożliwia wejście w kolejną relację romantyczną.