Dlaczego warto pozwolić sobie na czułość
Chermiti Mohamed z Unsplash

Już badania psychologiczne przeprowadzone kilkadziesiąt lat temu wykazały, iż czułość jest ważniejsza od jedzenia. Zarówno dzieci, jak i zwierzęta pozbawione ciepła oraz dotyku, umierały, mimo że ich potrzeby fizjologiczne były regularnie zaspokajane. Ponadto brak czułości prowadzi do poważnych zaburzeń osobowości i emocjonalnych. Narcyz czy osoba reprezentująca borderline często w dzieciństwie nie doświadczyli troski i szczerego zainteresowania ze strony swoich opiekunów. Dziś bardzo często krzywdzą innych. Dlaczego warto pozwolić sobie na czułość?

Spis treści:

  1. Przytulanie jako elementarna potrzeba człowieka
  2. Dlaczego łatwiej okazywać nam czułość zwierzętom niż ludziom?
  3. Nadmierne wymagania względem siebie i innych. Pogoń za perfekcją
  4. Odsłanianie miękkiego podbrzusza, czyli bezbronność, którą inni mogą wykorzystać
  5. Dlaczego należy stawiać na podmiotowość? Jak unikać protekcjonalności?
  6. Trauma związana z przedmiotowym traktowaniem
  7. Czułość u mężczyzn blokowana przez społeczne oczekiwania
  8. Do czego prowadzi brak czułości w dzieciństwie?
  9. Jak okazywać czułość?
  10. Co daje nam czułość?

Przytulanie jako elementarna potrzeba człowieka

Badania naukowe dowiodły również, iż każdy, niezależnie od wieku, potrzebuje czułości. Ta pozwala cieszyć się dobrym zdrowiem fizycznym i psychicznym. Wyliczono nawet, ile razy w ciągu dnia powinniśmy przytulić naszych bliskich, w tym przyjaciół, aby unikać infekcji i łatwiej zwalczać schorzenia, które nas dotknęły.

Dlaczego łatwiej okazywać nam czułość zwierzętom niż ludziom?

Czy wiesz, że dużo łatwiej przychodzi nam okazywanie czułości zwierzętom czy małym dzieciom niż osobom dorosłym? Dlaczego tak się dzieje? Psycholodzy uważają, że boimy się odrzucenia i ośmieszenia, poza tym wobec osób równych sobie jesteśmy niezwykle wymagający. Małe dzieci czy zwierzęta to istoty bezbronne. Nie odpowiedzą złośliwie na nasze gesty, nie wyśmieją ich, ani nie odrzucą.

Nadmierne wymagania względem siebie i innych. Pogoń za perfekcją

Społeczne oczekiwania nakręcają dziś pogoń za perfekcją. Każdy z nas musi zwiększać swoją wydajność w pracy, być multizadaniowy i we wszystkim świetnie sobie radzić. W rezultacie jesteśmy zbyt wymagający wobec samych siebie i innych z naszego otoczenia. Brak nam łagodności i zrozumienia dla ludzkich błędów, niedoskonałości etc.

Odsłanianie miękkiego podbrzusza, czyli bezbronność, którą inni mogą wykorzystać

Czułość odsłania nasze miękkie podbrzusze. Musimy pozwolić sobie na łagodność i miękkość, czyli cechy, które na co dzień w sobie zwalczamy po to, aby nas nie osłabiały. Dziś w cenie jest twardość, niezłomność i nieustępliwość. Takie postawy lansują media. Takie postawy spotykają się z uznaniem społeczeństwa. Okazując komuś czułość, okazujemy swoje miękkie podbrzusze, przez co sami stajemy się wrażliwi na zranienie. Małe dziecko, jamnik czy papuga nam tego nie zrobią. W związku z tym im możemy okazywać swoją delikatniejszą naturę. Natomiast osoba dorosła może wykorzystać naszą miękkość i nas zranić, albo doprowadzić do poważnych nadużyć.

Dlaczego należy stawiać na podmiotowość? Jak unikać protekcjonalności?

O czym często zapominamy, gdy okazujemy komuś czułość, a przynajmniej tak nam się wydaje, że to robimy? Protekcjonalność to często spotykany problem, którego nawet sobie nie uświadamiamy. Gdy mówimy do naszego męża w towarzystwie jego podwładnych – Misiu, Jareczku, Słońce, to go ośmieszamy i pozbawiamy autorytetu. W strefie prywatnej można sobie pozwolić na takie zdrobnienia, zwłaszcza jeśli druga osoba nie wyraża sprzeciwu. Pamiętajmy, aby okazując innym czułość, traktować ich podmiotowo. Np. chcę ci pomóc w znalezieniu pracy, ale nie znajduję ci zajęć poniżej twoich kompetencji, chyba że sam zaznaczysz, że usatysfakcjonuje cię każda praca. Musimy umieć wczuć się w położenie drugiego człowieka. To wymaga od nas uruchomienia pokładów empatii. Zapytaj siebie, czy mówiąc znajomemu, że szukasz pracy, oczekujesz tego, że znajdzie ci jakiekolwiek zajęcie, czy wspomni o pracy w twoim zawodzie. Oczywiście żadna praca nie hańbi, ale jakiekolwiek zatrudnienie każdy jest w stanie sam znaleźć. Na ogół mamy problem z pracą w zawodzie.

Trauma związana z przedmiotowym traktowaniem

Dlaczego warto okazywać innym czułość? Po to, aby nie czuli się traktowani przedmiotowo. Osoby, które mieszkają w domach seniora, przebywają w hospicjum czy szpitalu często przeżywają potężną traumę. Chodzi o podejście personelu, który traktuje je przedmiotowo. Jak skórę, którą należy przetrzeć, jak ciało, które trzeba umieć etc.

Czułość u mężczyzn blokowana przez społeczne oczekiwania

Czułość łatwiej wydobyć z siebie kobiecie. Niestety od lat zwalcza się ją w mężczyznach. Gdy facet okazuje swoje miękkie podbrzusze, które też posiada, to słyszy, że zachowuje się jak baba. Społeczeństwo nie pozwala mu na płacz, smutek czy zwątpienie. Chłopak od najmłodszych lat ma być silny i niezłomny.

Do czego prowadzi brak czułości w dzieciństwie?

Nie każdy z nas miał czułych rodziców. Często coś poszło nie tak i rozliczano nas z efektywności, czyli z wyników w nauce i sporcie. Zawsze mieliśmy być doskonali, aby zadowalać swoich opiekunów. Gdy z wiekiem dostrzeżemy ten problem, to sami sobie możemy okazywać czułość oraz zrozumienie. W końcu to normalne, że przy takim nawale pracy dopuściłaś się małej pomyłki. Ją jednak można naprawić.

Jak okazywać czułość?

To bardzo ważne pytanie, bowiem czułość nie może opierać się na przekraczaniu cudzych granic. Nie każdy, nawet gdy odczuwa smutek, pragnie być przez nas przytulony. W takiej sytuacji warto z nim porozmawiać i w ten neutralny sposób okazać mu swoje wsparcie. Czasem też trzeba umieć wyczuć, czego oczekuje druga strona. Niekoniecznie chce rozmawiać o problemie, ale potrzebuje kogoś, kto zajmie jej myśli. Takie podejście ma swoje zalety. Gdy przestajemy roztrząsać problem, później łatwiej jest nam znaleźć rozwiązanie.

Co daje nam czułość?

Gdy otrzymujemy czułość od rodziców, przyjaciół czy sąsiadek, to umacnia się nasze poczucie bezpieczeństwa. Wiemy, że nie jesteśmy same z jakimś problemem. Możemy liczyć na ich wsparcie. To bardzo budujące doświadczenie. Czułość to także bezbronność, więc osoby, które zostały skrzywdzone np. przez narcystycznego ojca, boją się ją okazywać. Unikają jej, ponieważ narusza ich poczucie bezpieczeństwa.