Na skórę człowieka działa promieniowanie UVB (290 – 320 nm), które jest odpowiedzialne za rumień i oparzenia słoneczne oraz promieniowanie UVA (320 – 400 nm), odpowiedzialne za starzenie się skóry i powstawanie przebarwień. Ochrona słoneczna powinna dotyczyć całego ciała, a kremy z filtrami i ubrania ochronne muszą być stosowane już od wczesnego dzieciństwa, dlatego, że niekorzystny wpływ promieniowania ultrafioletowego na skórę jest związany z ogólną, zsumowaną dawką ekspozycji na słońce.

Promieniowanie UVB przenika przez wodę, a UVA nawet przez okienną szybę. Cienkie ubranie nie chroni w pełni przed niekorzystnymi skutkami promieniowania, szczególnie jeśli jest mokre. Na dużym słońcu należy zakładać specjalne ubrania chroniące przed ultrafioletem, albo stosować krem z filtrem również na ciało, na które zakładamy cienką odzież.

W Polsce największe nasłonecznienie jest od maja do września , w godzinach od 10.00 do 16.00.

Kremy z filtrami powinny być dostosowane do siły nasłonecznienia i czasu przebywania na słońcu. W warunkach normalnego nasłonecznienia wystarczające są kremy z filtrami SPF 15 – 30, ale gdy planowany jest wyjazd w obszary dużego nasłonecznienia warto zaopatrzyć się w krem z filtrem powyżej SPF 30. Twarz jest najbardziej narażona na działanie słońca i w tym miejscu należy stosować wysokie faktory, najlepiej SPF 50.

Krem z filtrem powinien być nakładany na skórę co 1,5 – 2 godziny. W określeniu ilości nakładanego kremu w filtrem dość praktyczna jest tak zwana zasada „łyżeczkowa”, która oznacza że ilość kremu nakładanego na twarz, szyję i kończyny górne nie może być mniejsza od połowy łyżeczki. Na plecy, nogi, klatkę piersiową i brzuch nakładamy płaską łyżkę. Ilości te może wydają się dość duże, ale pamiętajmy, że krem z filtrem ma tworzyć na powierzchni skóry ochronny film.