Kim jest lekarz neurolog

Neurologia to dziedzina medycyny zajmująca się chorobami obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. Zajmuje się schorzeniami, których podłożem są procesy uszkadzające układ nerwowy. Jej nauką pokrewną jest psychiatria zajmująca się chorobami mającymi swoje podłoże w biochemicznych zaburzeniach funkcji mózgu jako całości.

Początki neurologii sięgają epoki renesansu, jednak jako samodzielna nauka wyodrębniła się dopiero w XIX wieku. Neurolog zajmuje się badaniem przyczyn schorzeń neurologicznych, postawieniem trafnej diagnozy i zleceniem efektywnego leczenia.

Jakie objawy sygnalizują konieczność wizyty u neurologa?

Obwodowy układ nerwowy oplata całe ciało, więc repertuar objawów neurologicznych jest bardzo szeroki. Do podstawowych objawów neurologicznych zaliczamy szeroko rozumiane bóle, drżenie i skurcze mięśni, mrowienia i zaburzenia czucia oraz pracy zwieraczy.

Częstymi objawami są bóle i zawroty głowy, szumy uszne i problemy z koordynacją ruchową. Następną grupą przypadłości są zaburzenia przytomności i snu, omdlenia, utrata równowagi oraz problemy z pamięcią.

Przyczyn ww. objawów może być bardzo wiele począwszy od wrodzonych wad genetycznych, przez następstwa przebytych urazów, infekcji, zatruć aż po rozwijające się guzy. Następna grupa przyczyn to choroby takie jak cukrzyca, alkoholizm, zwyrodnienia kręgosłupa niedobór witaminy B12 i inne.

Jakie schorzenia leczy neurolog?

Neurolog zajmuje się szerokim spektrum chorób związanych z nieprawidłowym działaniem układu nerwowego. Wymienimy kilka najczęściej spotykanych przypadków chorób neurologicznych. Najczęściej odwiedzamy neurologa z powodu rwy kulszowej, zwyrodnienia kręgosłupa oraz migreny i innych bólów głowy. Schorzenia te możemy zaliczyć do grupy chorób cywilizacyjnych. Coraz więcej młodych ludzi choruje na udary mózgu i stan po udarze oraz guzy mózgu. Znaczącą grupę stanowią ciężkie schorzenia jak: padaczka, choroba Parkinsona, Choroba Alzhaimera i pląsawica Huntingtona.

Schorzenia neurologiczne z reguły mają uciążliwy przebieg a proces ich leczenia jest długotrwały i w większości przypadków wymaga specjalistycznej rehabilitacji.

Diagnozowanie schorzeń neurologicznych

W celu postawienia trafnej diagnozy, oprócz obszernego wywiadu klinicznego, neurolog wykonuje szereg prostych badań odruchów fizjologicznych, ocenia sposób chodzenia, prawidłowość mowy i czucia pacjenta.

Po wstępnym rozpoznaniu, w miarę potrzeb, zleca dodatkowe badania czynności mózgu przez elektroencefalografię. Bardzo pomocne w diagnostyce neurologicznej są nowoczesne badania obrazowe jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny lub tomografia emisyjna.

Leczenie chorób neurologicznych

Diagnozowaniem i leczeniem schorzeń neurologicznych zajmuje się wiele placówek medycznych jak na przykład Centa Medyczne Scanmed w wielu miastach naszego kraju: https://scanmed.pl/specjalizacje/neurologia.

W leczeniu schorzeń neurologicznych podobnie jak w ich diagnostyce stosuje się różne metody.  Rehabilitacja czy farmakoterapia, metody zachowawcze, czy inwazyjne, czy też często stosowane metody skojarzone decyduje specjalista neurolog w oparciu o diagnozę.