Nietrzymanie moczu błędnie jest kojarzone jedynie z osobami starszymi, które wymagają nieustannej opieki. A przecież może dotknąć każdej z nas, w każdym wieku! Szacuje się, że 1 na 4 kobiety cierpi, cierpiała lub będzie cierpieć na NTM. Jak rozpoznać objawy choroby?

Problemy natury intymnej, do których zaliczamy również NTM, są bardzo często lekceważone, pomijane milczeniem. Traktujemy je jako jednorazowe wypadki, tłumaczymy kolejne epizody okolicznościami zewnętrznymi. Same sobie wmawiamy, że winna jest pogoda, przeziębienie, zbyt duża ilość wypitych płynów.

Objawy nietrzymania moczu

Na początek wyjaśnijmy sobie jedno: zdrowy pęcherz nie wypuszcza moczu bez naszej woli, chyba, że jest maksymalnie przepełniony. O ile jednorazowy epizod inkontynencji można wytłumaczyć okolicznościami, tak drugi powinien nam już dać do myślenia.

Problem NTM dzielimy w zależności od intensywności wycieku na: kropelkowe, lekkie, średnie, ciężkie i bardzo ciężkie. Większość osób dotkniętych nietrzymaniem moczu cierpi na kropelkową i lekką formę, jednak w przypadku ciężkiego stadium może dochodzić do spontanicznego opróżnienia całej zawartości pęcherza.

W zależności od powodu opróżnienia pęcherza, wyróżniamy typy nietrzymania moczu: wysiłkowe (zwane też stresowym), z parcia, mieszane, z przepełnienia, nocne (tzw. moczenie nocne), ciągłe, neurogenne, niezdefiniowane. Większość chorych na NTM doświadcza incydentów inkontynencji pod wpływem wysiłku.

Moczenie nocne najczęściej zdarza się u dzieci i nie powinno trwać dłużej niż do 5 r.ż.