sposoby-na-zylaki

Określenie żylaki dotyczy żył, które są nierównomiernie rozszerzone i mniej naprężone. Często swędzą i bolą.  Do tego błękitnawe linie szpecą nasze nogi. Jak radzić sobie z nimi domowymi sposobami?

Stopy do góry

Połóż się wygodnie tak,  aby nogi znajdowały wyżej niż linia twojego serca. Żylaki tworzą się przez zbieranie się krwi w żyłach. Unosząc stopy,  spowodujesz, że spłynie ona w dół w jego kierunku. Możesz także wykorzystać technikę jogi. Połóż się na plecach w pobliżu ściany, oprzyj na niej stopy i prostuj kolana tak by nogi były pod katem 45ᵒ. Wytrzymaj w tej pozycji 3 minuty, oddychając głęboko i równomiernie.

Domowe sposoby na żylaki – lecznicza woda

Bardzo prosty i wygodny sposób na poprawę krążenia.  Przy wieczornym prysznicu puszczaj na zmianę zimną i gorącą wodę na nogi. Pod wpływem zmieniającej się temperatury naczynia krwionośne rozszerzają się i kurczą. Wystarczy utrzymywać przez 3 minuty strumień wody na miejscu występowania żylaków. Całość powtarzaj 3 razy, a kąpiel zakończ zimnym prysznicem. Uwaga! Przy żylakach nie zaleca się gorących kąpieli.

Rajstopy podtrzymujące

Zaprojektowane w taki sposób, że uciskają nogi, co zapobiega obrzękowi żył. Podtrzymujące rajstopy kupisz bez problemu w każdej drogerii. Jeśli natomiast twoje żylaki są bardzo duże, lepiej zainwestować w elastyczne pończochy. Są one najbardziej obcisłe na kostkach i stają się luźniejsze powyżej. Taki stopniowy ucisk pomaga w wypychaniu krwi  w górę, w kierunku serca. Tego typu pończochy można nabyć w aptece.

zylaki

Pozwól płynąć krwi

Najprostsze sposoby na pozbycie się żylaków to unikanie stania lub siedzenia bez ruchu przez dłuższy czas. Pozostając długo w tej samej pozycji, powodujesz tworzenie się zastoju krwi w nogach. Wyjdź na spacer. Dopóki nogi poruszają się, pomagasz krwi w przepływie. Pamiętaj także, że jeśli już jesteś zmuszona do długiego postoju lub pracy w pozycji siedzącej, musisz robić przerwę co godzinę i napinać stopy. Przez 10 minut zginaj stopy grzbietowo i piętowo tak, aby pracowały mięśnie łydek. Właśnie one przylegają do żył, a napinanie ich pomaga ucisnąć naczynia i przesuwać krew w górę do serca.

Co warto jeść?

Przez około 3 miesiące watro przyjmować dla poprawienia wyglądu nóg 250 miligramów kasztanowca 2 razy dziennie. Jest on tradycyjnym ziołowym lekarstwem i jednym z zalecanych przez ekspertów do poprawienia elastyczności naczyń krwionośnych, a także wzmocnienia  zastawek wewnątrz żył.

Przez jakiś czas warto także przyjmować 200 miligramów wyciągu z wąkroty azjatyckiej 3 razy w ciągu dnia. Zioło to wzmacnia ściany naczyń krwionośnych oraz tkankę łączną, która otacza żyły. Nie zaleca się jednak stosowanie tego leku w ciąży.

Dodawanie skórki cytryny do napojów lub herbaty również się opłaca. Zawiera ona substancję zwaną rutyną , która uszczelnia naczynia krwionośne.  Posiada także witaminę C, zapewniającą organizmowi umocnioną tkankę łączną, która utrzymuje żyły elastyczne i wytrzymałe.

Żurawina, borówki, czy nasiona winogron zawierają związki zwane jako kompleksy oligomerycznych proantocyjannidyn, w skrócie OPC. Związki te wzmacniają naczynia krwionośne i zmniejszają ich podatność na przeciekanie.

Błonnik

Wzbogać swoją dietę o produkty zasobne w błonnik. Mogą to być na przykład płatki zbożowe z otrębami, jabłka i gruszki, fasole, czy całe ziarna. Dzięki nim twoje żyły będą lepiej napięte, a krew będzie przepływać swobodnie.

Karolina Standio