Emocje zwykliśmy dzielić na pozytywne i negatywne. Do tej pierwszej grupy zaliczamy radość i euforię. Natomiast do drugiej złość, smutek czy zazdrość. W rzeczywistości jednak do prawidłowego funkcjonowania potrzebujemy wszystkich emocji. Trudne emocje pełnią rolę wewnętrznej nawigacji, które pokazuje nam, że obecna sytuacja jest daleka od warunków optymalnych. Niestety w świecie zachodnim ich nie tolerujemy. Uważamy bowiem za synonim słabości i porażki. W naszym artykule przybliżamy, czemu służą trudne emocje.
Spis treści:
- Czemu służą trudne emocje? Poznaj ich działanie motywacyjne
- Unikanie trudnych emocji
- Dlaczego depresja częściej dotyka Europejczyków?
- Uzależnienie od dopaminy. Jak działa układ nagrody?
- Jak zaakceptować trudne emocje?
Czemu służą trudne emocje? Poznaj ich działanie motywacyjne
Trudne emocje pozwalają nam zmienić życie na lepsze. Trudno nam to zrozumieć, gdy doskwiera nam smutek, złość, rozczarowanie czy zazdrość. Jednak te stany pokazują nam, że obecna sytuacja daleka jest od warunków optymalnych. Np. koleżanka wzbudza złość, ponieważ nie szanuje naszego czasu. Spóźnia się godzinę na spotkanie, o niczym nie informując. Dzwoni do nas w godzinach pracy. Nie rozumie, gdy prosimy, aby tego nie robiła. Ta złość może nas zmobilizować do działania. Możemy odbyć z nią poważną rozmowę albo zerwać znajomość, ponieważ nie potrzebujemy obok siebie ludzi, którzy nas nie szanują. Natomiast zazdrość pokazuje, że ktoś lub coś jest dla nas ważne. Np. nie mogę patrzeć na to, jak koleżanka odbiera awans. Dzieje się tak, ponieważ chciałabym znaleźć się na jej miejscu. Może warto popracować nad rozwojem własnej kariery zawodowej?
Unikanie trudnych emocji
Trudne emocje są przez nas negatywnie postrzegane, dlatego też ich unikamy. Gdy koleżanka uprawia agitację polityczną, często boimy się jej zwrócić uwagę. Zaczynamy jej odmawiać, gdy proponuje spotkanie. Pretekst zawsze się znajdzie. Niektóre osoby, które nie radzą sobie z trudnymi emocjami, sięgają po alkohol, narkotyki lub idą na kompulsywne zakupy. To pozwala im rozładować napięcie nerwowe i zagłuszyć niewygodne emocje. Żadna z opisanych strategii nie jest jednak adaptacyjna.
Dlaczego depresja częściej dotyka Europejczyków?
Czy wiesz, że depresja częściej dotyka mieszkańców Europy? Dlaczego tak się dzieje? Przeciętny Europejczyk chce doświadczać tylko pozytywnych emocji. Azjata ma lepszy ogląd rzeczywistości. Zdaje sobie sprawę, że jednego dnia odczuwamy trudne emocje, a drugiego sytuacja ulega znaczącej poprawie. Ma też świadomość, że radość i szczęście nie są nam dane raz na zawsze. Ta elastyczność psychologiczna pomaga mu nie pogrążać się w smutku z powodu chwilowych trudności.
Uzależnienie od dopaminy. Jak działa układ nagrody?
Tak działa dopamina. Nawet jeśli w naszym życiu nie dzieje się nic złego, to wspomniany związek chemiczny uruchamia układ nagrody odpowiedzialny za przyjemność. Warto jednak podkreślić, że organizm przyzwyczaja się do jego określonego poziomu. Każdego dnia musielibyśmy dostarczać sobie coraz więcej pozytywnych bodźców, by utrzymać poziom satysfakcji. Jeśli po tygodniu odpoczynku na plaży ponownie na nią wyjdę, to już nie sprawi mi to takiej frajdy jak na początku urlopu. Poza tym życie też bywa nieprzewidywalne. Piękna pogoda może nagle się zepsuć. Im większą euforię odczuwaliśmy na początku pobytu, tym załamanie aury wywoła w nas większy dołek emocjonalny.
Jak zaakceptować trudne emocje?
Jeśli zastanawiasz się, czemu służą trudne emocje, to uświadamiają nam, że znajdujemy się poza stanem optymalnym. Gdy doskwiera nam samotność, możemy wyjść do ludzi, aby kogoś poznać, może sąsiadka z klatki obok okaże się świetną rozmówczynią, a w przyszłości dobrą koleżanką? Trudne emocje są wpisane w nasze życie. W tym zawsze pojawiają się jakieś trudności, które musimy przezwyciężyć. Poza tym szybko przyzwyczajamy się do dobrych rzeczy, przez co po chwili musimy dostarczyć organizmowi jeszcze więcej dopaminy. Tak działa mechanizm uzależnienia. Nadmierne uzależnienie od silnych, a zarazem pozytywnych emocji może popchać nas w ogromny dół, gdy tych zabraknie w naszym życiu. Może zatem warto spojrzeć na swoje życie tak, jak czynią to Azjaci?
Zapraszamy do lektury:
Dzień Nauczyciela: 5 kreatywnych pomysłów jak wyrazić swoje podziękowanie