W mediach coraz częściej porusza się temat homoseksualizmu. Geje, lesbijki i biseksualiści walczą o prawo do legalizacji związków. Co warto wiedzieć nt. innych orientacji seksualnych?
Krajem, który jako pierwszy przyznał prawa mniejszościom seksualnym, jest Holandia. Tamtejsi geje i lesbijki mogą wstępować w związki małżeńskie i adoptować dzieci. Amsterdam uchodzi za miasto przyjazne homoseksualistom. Holenderscy politycy bez obaw przyznają się do swojej orientacji seksualnej.
Homoseksualizm a ostracyzm społeczny
W przypadku homoseksualizmu prowadzenie statystyk demograficznych napotyka na spore trudności. Pary tej samej płci wciąż muszą się liczyć ze społecznym ostracyzmem. W krajach muzułmańskich za akty homoseksualne można zostać skazanym na karę śmierci.
Sytuacja homoseksualistów w Rosji
Rosyjscy politycy od lat podsycają homofobiczne nastroje. Przed olimpiadą w Soczi znani dygnitarze zapowiedzieli, iż nie życzą sobie homoseksualnej propagandy na sportowych arenach. Wśród osób propagujących homofobiczną postawę znalazła się Irina Isinbajewa. Swoją wypowiedzą rosyjska gwiazda sportu naraziła się na krytykę.
Rosyjskie prawo dyskryminuje gejów i lesbijki na kilku polach. Mężczyźni, którzy wykazują skłonności homoseksualne, nie mogą odbyć służy wojskowej. Niektóre partie polityczne dążą do przywrócenia kar za kontakty seksualne osób tej samej płci.
Rosyjskie prawo, w odróżnieniu od polskiej konstytucji, nie chroni homoseksualistów przed dyskryminacją. W Polsce zerwanie umowy o pracę z powodu orientacji seksualnej jest zakazane. Wprawdzie przedsiębiorcy często je łamią, ale poszkodowani mogą dochodzić swoich praw w sądzie.
Kontakty homoseksualne a kara śmierci
W Czeczenii, która jest republiką wchodzącą w skład Federacji Rosyjskiej, za kontakty homoseksualne grozi kara śmierci. Tamtejsze prawo opiera się na szariacie. Islam potępia gejów i lesbijki.