W mediach często emitowane są różne reklamy, w których straszą nas pneumokokami. A czym właściwie one są i czym grożą? O tym w niniejszym artykule.
Pneumokoki, diplokoki i dwoinki
Pneumokoki (dawniej diplokoki czy dwoinki) są jednymi z najbardziej agresywnych i niebezpiecznych bakterii chorobotwórczych. Mają one specjalną wielocukrową otoczkę, która chroni je przed układem odpornościowym. Konsekwencją jest to, że pneumokoki są bardzo trudne do zwalczenia.
Kolejną trudność sprawia fakt, iż w początkowym stadium nie występują żadne gwałtowne symptomy (np. bardzo wysoka gorączka), a pneumokoki w tym czasie mogą wniknąć do krwi i płynów ustrojowych. Stwarza to niebezpieczeństwo pojawienia się poważnego zakażenia.
Pneumokoki wywołują choroby
We wspomnianych reklamach bardzo często pojawiają się dzieci. Nie bez powodu, bowiem pneumokoki powszechnie występują w takiej grupie wiekowej i wiele z tych dzieci staje się nieświadomymi nosicielami.
Pneumokoki osiedlają się w błonie śluzowej nosa i gardła, jednak kiedy organizm jest osłabiony, to bakterie budzą się z uśpienia, atakują i wywołują chorobę (zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok przynosowych). W ten sposób wywołują tzw. zakażenie nieinwazyjne.