Kiedy mówimy o chorobie, zazwyczaj mamy na myśli jakieś zaburzenia pracy organizmu, spowodowane wirusem, uszkodzeniem organów wewnętrznych, nieprawidłową dietą, genetyką. Jednak istnieją choroby, których przyczyny tkwią w naszej psychice.
Przede wszystkim należy odróżnić choroby psychosomatyczne od psychicznych – te drugie wywołane są jak najbardziej przez czynniki fizyczne (nieprawidłowe funkcjonowanie mózgu, zaburzenia hormonalne, uszkodzenia głowy, czynniki dziedziczne).
Czym są choroby psychosomatyczne?
Wpływ psychiki na nasze zdrowie (i odwrotnie) znany jest już od czasów starożytnych. Istnieją jednak choroby, których powstanie w dużej mierze jest wynikiem naszego nastawienia emocjonalnego. Choć mają objawy fizyczne, czasem dość poważne, w dużej mierze ich przebieg i rozwój zależy od naszego stanu umysłu.
Chorób psychosomatycznych nie da się wyleczyć stosując jedynie leczenie fizycznych objawów, gdyż często przyjęcie nawet dużej ilości środków przeciwbólowych nie zmniejsza odczuwanego przez pacjenta bólu, nie poprawia jego samopoczucia.
Typowe choroby psychosomatyczne
Należy pamiętać, że choroby psychosomatyczne nie tkwią jedynie w głowie osoby chorej. Doświadczany ból, uczucie duszności, kłucia w okolicy serca, spadek ciśnienia czy wzrost poziomu cukru we krwi są jak najbardziej prawdziwe i również należy je leczyć.