Badania nigdy nie należą do przyjemnych czynności, ale są konieczne, by móc ocenić stan zdrowia pacjenta. Dla wielu osób, tajemnicze może być badanie per rectum – na czym polega?
Per rectum
Per rectum to badanie proktologiczne, wykorzystywane przez lekarzy z dziedziny proktologii, ginekologii oraz urologii. Jest to rodzaj badania odbytnicy i odbytu. Pozwala na ocenę stanu struktur we wnętrzu jelita grubego czy gruczoły krokowego u mężczyzn. Badanie tego typu pozwala rozpoznać zmiany, zachodzące w obrębie odbytu, nowotwory i inne schorzenia. Badanie przeprowadza lekarz, za pomocą swojej dłoni, zabezpieczonej rękawiczką. Przyczyną, skłaniającą lekarza do zlecenia takiego badania może być podejrzenie raka jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna czy hemoroidy. Badane są zarówno kobiety jak i mężczyźni.
Badanie per rectum – na czym polega?
Podczas badania per rectum, lekarz ,a dostęp do kanały odbytniczego pacjenta, więc może wyczuć wszelkie zmiany, które w nim zachodzą. Odbytnica człowieka składa się z trzech części – błony zewnętrznej, mięśniowej i śluzowej. W trakcie badanie proktologicznego, lekarz wyczuwa fałd środkowy. Lekarz wsadza palce do odbytu pacjenta, po wcześniejszym jego ułożeniu w pozycji embrionalnej. Badanie jest dość intymne, ale często konieczne. Może być bolesne, ale trwa około 1 minuty. Kanał odbytu u kobiet, powinien przylegać do dolnej części pochwy, zaś u mężczyzn, do opuszki prącia. Przed wykonaniem badanie można podać pacjentowi środek przeciwbólowy lub poprosić o chwilowe wstrzymanie powietrza, co ułatwi wprowadzenie palca do odbytu.
Podczas wykonywania badania per rectum, lekarz ocenia przebarwienia skórne, w okolicy odbytu, siłę zwieracza, strukturę wnętrza kanału odbytu oraz wydzielinę, którą obserwuje na rękawiczce. Krew czy śluz w ciemnym kolorze, mogą świadczyć o hemoroidach czy inne problemy z układem jelitowym. Krwawy śluz może oznaczać raka jelita grubego. Wtedy lekarz podejmie decyzję o dodatkowych badaniach, które będą mogły potwierdzić diagnozę. Badanie proktologiczne bywa także wykorzystywane w ginekologii, u dziewic, u których nie można wykonać szczegółowego badania przez pochwę.
Przed wykonaniem badania, lekarz powinien poinformować pacjenta o celu badania, podając wskazówki, jak ma się podczas niego zachować. Pomoże przyjąć właściwą pozycję. Kobieta może poprosić o obecność pielęgniarki, podczas przeprowadzania badanie per rectum. Mimo, iż nie należy ono do przyjemnych from diagnostycznych, pomaga w rozpoznaniu wielu poważnych chorób.
Katarzyna Antos